Izolacja akustyczna ze styropianu

Dźwięk może dostarczać wiele przyjemności, czasem nawet wtedy, gdy jest głośny i graniczy z hałasem. Kiedy jednak nie mamy nad nim kontroli, nie możemy w odpowiednim momencie się od niego odizolować i nie pozwala nam odpocząć. Jego obecność staje się źródłem irytacji, fizycznego zmęczenia, a nawet depresji.

hałas rysunek

We własnym domu chcemy mieć poczucie komfortu i absolutnej prywatności. Jeśli pojawia się sytuacja, w której wbrew swojej woli zaczynamy uczestniczymy w życiu sąsiada i słyszymy każdy dźwięk powstający za ścianą, pojawia się problem, który może przerodzić się nawet w poważny konflikt. Jednocześnie wszyscy jesteśmy narażeni na hałas wewnątrz własnego domu wynikający z codziennego  funkcjonowania. Denerwuje nas, gdy dzieci biegają w swoim pokoju na piętrze, szaleją z psem, który uparcie szczeka, odkurzacz wyje, a pralka warkocze.

W budownictwie przedział mocy hałasów, które obciążają mieszkanie wynosi od 25 dB do 110 dB.

Z tymi  powyżej 110 dB mamy do czynienia rzadko. Można przyjąć, iż:

  • odgłosy miasta w porze dziennej (od godz. 8.00 do godz. 22.00) wynoszą 65 dB,
  • pojazdy generują hałas w przedziale 75-95 dB.

Intensywnie wzrasta natomiast hałas sąsiedzki, hałas wewnątrz własnego domu, co spowodowane jest użytkowaniem coraz częściej urządzeń o emisji powyżej 75 dB. Przykładem ostatnich czasów są systemy audio-video takie jak kina domowe, które pojawiają się w coraz większej liczbie domów i mieszkań. Krzykliwe reklamy zachęcające do kupna głośników niskotonowych jako czynnika podnoszącego jakość dźwięku podczas emisji filmów, spowodowały, iż wzrasta odsetek osób, które zaczęły postrzegać taki sprzęt jako synonim luksusu i gwarancję wysokiej jakości wrażeń słuchowych – niestety niskie dźwięki  skutecznie zakłócają prawo do prywatności naszych sąsiadów zza ściany. Moc dźwięków generowana przez domowe systemy audio-video dochodzi bowiem nawet do 90 dB.

Rodzaje dźwięków i izolacyjność
Jakość akustyczna obiektu zależy od dźwięków, które docierają do pomieszczeń poprzez przegrody. Wyróżniamy dwa typy dźwięków:

  • dźwięki uderzeniowe – zwane są także materiałowymi i powstają na skutek mechanicznego pobudzania przegrody, np. podczas chodzenia po podłodze, przesuwania mebli, toczenia, uderzania. W praktyce źródłem hałasu uderzeniowego są najczęściej kroki oraz odgłosy związane z przemieszczaniem się obiektów po stropie lub schodach, mogą to także być drgania konstrukcji budynku, które emitowane są, np.: przez pralkę. Dźwięki uderzeniowe są szczególnie uciążliwe i mogą objąć swoim zasięgiem nie tylko sąsiadów, ale drogą konstrukcyjną mogą przenosić się nawet do odległych pomieszczeń w budynku;
  • Dźwięki powietrzne - przenoszone są drogą powietrzną, rozchodzą się zatem w postaci fali powietrznej. Źródłem tego typu dźwięków może być rozmowa, odgłosy telewizora, radia czy urządzeń kuchennych. Fala powietrzna odbija się częściowo od przegrody i trafia z powrotem do pomieszczenia. Fala, która została natomiast pochłonięta przez przegrodę, wprawia ją w drgania, zmieniając się przy tym na ciepło i dźwięk materiałowy. Drgania materiału mogą być powtórnie źródłem dźwięku powietrznego dla pomieszczenia po drugiej stronie przegrody.

Izolacyjność akustyczna - zjawisko to powiązane z przenoszeniem dźwięków przez przegrodę jest zależne w dużej mierze od masy (gęstości) przegrody. Im większa masa przegrody, tympłyta styropianowawiększa bariera dla przenikania dźwięków. Reasumując: izolacyjność akustyczna to zdolność do ograniczania przechodzenia energii dźwiękowej przez przegrodę.

Dźwiękochłonność -  zdolność do rozpraszania dźwięku i ograniczenie odbić energii dźwiękowej od powierzchni przegrody. To dobra dźwiękochłonność w pomieszczeniu decyduje o komforcie akustycznym i tym, czy występuje pogłos, potocznie zwany echem. Praktycznymi, skutecznymi metodami usunięcia uciążliwego pogłosu jest np. położenie dywanu, ustawienie mebli tapicerowanych, powieszenie na ścianach obrazów itp.

Podłoga pływająca – cisza w domu
Aby zapewnić komfort akustyczny budynku, trzeba uwzględnić kwestie akustyczne już w trakcie tworzenia projektu. Istnieją jednak budynki, w których nie zatroszczono się o odpowiednią jakość akustyczną. Co wtedy? Można zastanowić się nad kilkoma rozwiązaniami. Należy jednak pamiętać, iż to, czy spełnią one swoje zadanie, zależy w dużym stopniu jakości ich wykonania. Do omawianych rozwiązań należą:

  • sufit podwieszany,
  • podłoga podniesiona,
  • podłoga pływająca.

Jeżeli nie chcemy, by sąsiedzi „z dołu” słyszeli każdy nasz krok lub sami pragniemy odizolować się od hałasu powstającego na niżej położonej kondygnacji, podłoga w naszym  domu lub mieszkania powinna być wykonana jako pływająca. Jest to tanie i najlepsze rozwiązanie problemów z akustyką w pomieszczeniu mieszkalnym (chroni zarówno od dźwięków uderzeniowych, jak i powietrznych). Pod warunkiem jedank, że zostanie wykonana zgodnie z projektem i z dobrych jakościowo materiałów.

Oceń artykuł
3,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także