Izolacja akustyczna ze styropianu

Jak wykonać podłogę pływającą
Sposób wykonania podłogi pływającej przedstawiamy na przykładzie styropianu akustycznego Głucha Baba firmy Styropex. Idea tego typu rozwiązania polega na tym, że warstwa użytkowa podłogi oddzielona jest od warstwy konstrukcyjnej izolacją akustyczną (styropianem akustycznym). Oznacza to, że dźwięki uderzeniowe i powietrzne przez podłogę nie przenoszą się ani na strop, ani na ściany, gdyż ta nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu.

wykonanie podlogi pływającejKrok pierwszy
Budowę podłogi pływającej rozpoczynamy w momencie, gdy warstwa konstrukcyjna jest już gotowa. Wokół ścian układamy paski styropianu. Ich wysokość powinna mieć około 10 cm wysokości, grubość 1-2 cm. Ich zadanie będzie polegało na oddzieleniu podłogi od ścian, a tym samym blokowaniu dźwięków, które z podłogi mogłyby się na nie przenosić. W następnej kolejności układamy płyty styropianu akustycznego Głucha Baba na całej powierzchni podłogi. W przypadku konieczności zastosowania więcej niż jednej warstwy płyt styropianowych, płyty należy układać mijankowo celem eliminacji mostków termicznych.

Krok drugi
Ułożony wokół ścian i na całej powierzchni podłogi styropian akustyczny wytworzył nieckę izolującą akustycznie (i termicznie). Nieckę tą należy wyłożyć folią budowlaną o grubości 0,02 mm. Folia powinna być wywinięta wokół ścian na wysokość odpowiadającą wysokości dylatacyjnych pasków styropianowych ułożonych wokół ścian.

wykonanie podlogi pływającej wykonanie podlogi pływającej

Krok trzeci
Płyty styropianowe zabezpieczone folią należy jeszcze zalać jastrychem o grubości 5 cm, a przy zastosowaniu zbrojenia z siatki metalowej 4 cm. Po związaniu uzyskamy w ten sposób płytę podkładową, na której możemy ułożyć płytki ceramiczne, drewniany parkiet, panele czy wykładzinę. Dzięki styropianowi płyta ta będzie odizolowana od ścian i warstwy konstrukcyjnej podłogi, a folia ochroni warstwy położone niżej od zalania mokrym jastrychem. Po stwardnieniu płyty ostrym nożem odcinamy przy ścianach nadmiar ułożonego wcześniej styropianu i wystającą folię. Tak wykonana podłoga pływająca jest gotowa do wykonania na niej dowolnego rodzaju posadzki.

Wymierne korzyści
Dźwięki o natężeniu do około 30 dB odbieramy jako ciszę. Pomiędzy 30 a 60 jako średnie natężenie, od 60 do 90 i więcej jako uciążliwe, a nawet sprawiające ból. Styropian akustyczny taki jak Głucha Baba zastosowany w konstrukcji podłogi pływającej pozwala w znaczącym stopniu je zredukować.

Oceń artykuł
3,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Tomasz Dąbrowski

Źródło: Styropex

Polecamy Ci również

Zobacz także