Izolacja akustyczna w suchej zabudowie

0
Ściany działowe są lekkie. (fot. Rigips)

płyty gipsowo-kartonowe na poddaszuSystemy suchej zabudowy oferowane przez firmy stawiają sobie wysokie wymagania dotyczące izolacji akustycznej i oferowanych przez nich systemów suchej zabudowy oraz okładzin tynkowych tłumiących dźwięki. W większości systemów rozwiązań akustycznych okładzina tynkowa jest jednym z elementów systemu, który zawiera profile stalowe, płytę g-k, mocowania, uszczelnienia, zalecane materiały izolacyjne, wykładziny do uskoków.

Producenci oferują materiały i technologie pozwalające na wytłumienie zarówno ścian działowych stawianych w systemach suchej zabudowy, jak i podłóg (jastrych) oraz sufitów podwieszanych. Systemy suchej zabudowy członków wspierających Polskie Stowarzyszenie Gipsu są stale udoskonalane i poddawane obiektywnym badaniom laboratoryjnym, jak i badaniom na placu budowy przy pomocy przenośnej aparatury badawczej.

W ścianach masywnych przyjmuje się, że im większy jest ciężar 1 m² przegrody, tym lepsza jest jej izolacyjność akustyczna. W ścianach z płyt gipsowo-kartonowych na izolacyjność akustyczną przegrody ma wpływ sztywność poszycia z płyt (membrany) i rodzaj wypełnienia. Jednak w dużej mierze o izolacyjności akustycznej decyduje szczelność połączeń obwodowych ściany (im jest ona większa, tym słabsze przekazywanie dźwięków), szczelność przejść instalacyjnych, konstrukcja narożników wewnętrznych - połączeń ścian działowych, gęstość i grubość wypełnienia oraz liczba warstw w poszyciu. Uszczelnienie akustyczne połączeń uzyskuje się m.in. poprzez wypełnienie spoin płyt masą szpachlową. W projekcie powinny być uwzględnione izolacje akustyczne przejść instalacyjnych, konstrukcje ścian i sufitów podwieszonych, zaizolowanie ciągów instalacyjnych i wentylacyjnych. Wzdłużne przenoszenie drgań akustycznych przez sąsiadujące elementy konstrukcyjne wpływa na izolacyjność akustyczną ściany działowej. Do takich uszczelnień używane są uszczelniacze akrylowe dostarczane przez wszystkich producentów, systemów suchej zabudowy.

Dla polepszenia właściwości akustycznych można wykonać asymetryczny układ okładzin, na przykład przez nałożenie na jedną z okładzin ciężkiej płyty z blachą ołowiową.

Pogorszenie właściwości akustycznych może być spowodowane:

  • niestosowaniem obwodowych podkładek tłumiących (taśm uszczelniających akustycznych),
  • zastosowaniem rusztu drewnianego zamiast stalowego,
  • brakiem wypełnienia z wełny mineralnej w ściance.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, spełniającym standardowe wymagania, jest budowanie ścianki działowej na ruszcie stalowym 50 lub 75 mm, z okładziną z pojedynczej warstwy płyt ogniochronnych GKF, wypełnioną szczelnie płytami z wełny mineralnej gęstości >30 kg/m³, wykonaną z zastosowaniem taśm tłumiących.

Podczas montażu płyt g-k należy pamiętać, że:

  • uszczelnianie uszczelniaczem akrylowym potencjalnych kanalików przepływu powietrza, ważne jest uszczelnienie na obwodzie, tam gdzie ściana łączy się z konstrukcją,
  • ściany dzielimy na segmenty, co jest istotnie ważne dla uniknięcia bocznego przenoszenia hałasu (nie tworzy się membrana o dużej powierzchni) ,
  • ściany działowe należy wznosić do wysokości pierwotnej konstrukcji stropu (w miejscach gdzie będzie podwieszany sufit),
  • gniazdka elektryczne montujemy niesymetrycznie (nie w tej samej osi po obu stronach ściany) o wypełnieniu uszczelniaczem akrylowym przestrzeni wokoło skrzynek przełącznikowych, framug drzwi i okien.
Oceń artykuł
4,67 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Gipsu

Zdjęcia: Rigips

Polecamy Ci również

Zobacz także