Izolacja akustyczna podłogi

podłoga powinna być izolowana akustycznieChodzenie w twardym obuwiu po podłodze to doskonałe źródło hałasu. Jak ważna jest Izolacja akustyczna podłogi, postaramy się opisać.

Każde zetknięcie z powierzchnią powoduje wzbudzenie przegrody i drgania przenoszą się po całej podłodze. W celu eliminacji tego zjawiska pod wykończeniową warstwę podłogi stosuje się materiały, których zadaniem jest tłumienie przenoszonych dźwięków. Tylko jakie zastosować materiały i ile, aby skutecznie ograniczyć taki hałas uderzeniowy? Dodatkowo w przeciwieństwie do ścian trzeba się tu zatroszczyć zarówno o izolację dźwięków uderzeniowych, jak i powietrznych. Same stropy tzn. bez dodatkowych układów akustycznych nie zapewniają odpowiedniej ochrony.

Na własności akustyczne stropów mają wpływ:

  • konstrukcja części nośnej i jej masa,
  • dodatkowe warstwy izolacyjne na lub pod stropem.

izolacja akustyczna podłogi zapewnia komfort mieszkaniaDo izolacji akustycznej stropów od dźwięków uderzeniowych stosuje się materiały o małej sztywności dynamicznej. Uzyskuje się wtedy najlepsze efekty.

Najprostsze, ale i najmniej skuteczne rozwiązanie poprawy izolacyjności stropów to umieszczenie bezpośrednio pod podłogą (panelami, parkietem, deskami, dywanem) odpowiednich mat dźwiękoizolacyjnych. Część z tych materiałów jest ogólnodostępna w marketach budowlanych, np. podkłady z płyt pilśniowych, korka, pianek polietylenowych. Ich skuteczność do przeważnie maksymalnie 19 dB. Jeżeli jednak chcemy zastosować bardziej skuteczny podkład (np. gumy porowate, granulaty gumowo-poliuretanowe), dobrze jest skontakować się z firmą zajmującą się ochroną przed hałasem. Efekt końcowy jest wtedy znacznie lepszy.

Innym rozwiązaniem są podłogi pływające, które wymagają więcej pracy niż podłoga na warstwie przeciwdrganiowej. Na stropie wykonuje się warstwy sprężyste, na które układa się warstwę dociążającą. Dopiero wtedy jest układana podłoga. Takie systemy powinny być montowane tam, gdzie jest głośno lub pomieszczenie poniżej wymaga ciszy, np. szpitale, studia nagrań.

Do zastosowań w domu czy mieszkaniu lepiej zdecydować się na pierwsze rozwiązanie, choćby ze względu na ograniczoną wysokość pomieszczeń. Warstwa antydrganiowa to bowiem tylko kilka milimetrów + podłoga.

 

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: wbacoustics

Zdjęcia: wbacoustics, Baltic Wood

Polecamy Ci również

Zobacz także