Izolacja a wentylacja domu

Izolacja a wentylacja domu

Wraz z nastaniem chłodów, większość z nas szczelnie zamyka okna, zdając się zapominać o konieczności wietrzenia pomieszczeń, w których przebywa. Jest to o tyle niebezpieczne, że w niewentylowanych pomieszczeniach powstają dogodne warunki do rozwoju pleśni, grzybów, a także bakterii i roztoczy, co z kolei może skutkować rozwojem alergii, zwiększonym ryzykiem zachorowalności na choroby układu oddechowego i wieloma innymi chorobami.

zdrowe powietrze w domu dzięki wentylacjiPrzebywamy w coraz szczelniejszych pomieszczeniach. Coraz więcej starych budynków jest ocieplonych i ma wymienioną stolarkę, a nowe budynki są budowane w taki sposób, by osiągnąć maksymalną szczelność. Ma to swoje wady i zalety, bo chociaż dzięki temu ponosimy zdecydowanie niższe koszty ogrzewania, to jednocześnie nie zwracając uwagi na odpowiednią wentylację pomieszczeń, możemy bardzo szybko doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest najwyższy, tzn. w łazienkach i kuchniach. Warto zwracać na to baczną uwagę, ponieważ sytuacja taka wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw, zwłaszcza dla zamieszkujących w domu dzieci, osób starszych, astmatyków, alergików i osób z obniżonym poziomem odporności.

inVENTer® wentylacja z rekuperacją

inVENTer® to rozwiązanie, które gwarantuje prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowo zapewnia stałą temperaturę – nie powoduje strat ciepła zimą, a latem zapewnia pasywne chłodzenie.
W każdym pomieszczeniu wymagającym wentylacji inVENTer® instaluje się w zewnętrznych ścianach. Świeże powietrze jest ogrzewane, filtrowane i wprowadzane do pomieszczeń za pomocą dwóch wentylatorów. Kolejne dwa wentylatory odprowadzają zużyte powietrze na zewnątrz. Kierunek pracy wentylatorów zmienia się co 70 sekund, dzięki czemu wymiana powietrza jest dokonywana we wszystkich pomieszczeniach bez konieczności otwierania okien.

system wentylacji inVENTer®inVENTer® – jak to działa?

Kiedy urządzenie pracuje w trybie nawiewu, powietrze zostaje zassane, a następnie jest ogrzewane przez ceramiczny akumulator ciepła. Z kolei zużyte powietrze jest odsysane z pomieszczenia i podczas odprowadzania na zewnątrz, ogrzewa ceramiczny akumulator ciepła. Ceramiczny wkład oddaje ciepło w ciągu jednego cyklu, trwającego 70 sekund.
Istotną cechą systemu inVENTer® jest jego decentralizacja. Umożliwia to montaż urządzeń w wybranych pomieszczeniach, bez konieczności budowania kanałów wentylacyjnych oraz sprawia, że utrzymania urządzenia w czystości jest bardzo proste i, w przeciwieństwie do systemów centralnych, nie wymaga angażowania wyspecjalizowanych ekip.

wentylacja pomieszczeń zapewnia świeże powietrze w domu

Systemy wentylacji inVENTer® były wielokrotnie nagradzany za rozwiązania proekonomiczne, bezpieczne i efektywne. Firma GriffnerHaus AG pokazała inVENTer® podczas prezentacji swoich koncepcji rozwojowych i projekt ten został wyróżniony za „Ochronę klimatu w budownictwie mieszkaniowym”.

 Źródło: agencja PR ARH

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Agencja PR ARH

Polecamy Ci również

Zobacz także