ITB w sprawie okien

W kwestii właściwego montażu okien i drzwi balkonowych do niedawna nie obowiązywały w naszym kraju żadne przepisy ani zalecenia. W ramach działalności statutowej sprawą zajął się ITB, a w wyniku pracy instytutu powstała publikacja "Montaż okien i drzwi balkonowych".

ITB w sprawie okien - zdjęcie 1Prawie wszystkie montowane w naszym kraju okna i drzwi balkonowe osadzone są w ścianach w sposób niezgodny z najnowszymi standardami. Montaż okien i drzwi praktycznie w stu procentach odbywa się w sposób nie gwarantujący ani szczelności, ani trwałości połączenia już po kilku latach od wykonania prac. Sprawia to, że zalety nowoczesnych, „ciepłych” okien tracą znaczenie w obliczu nieszczelności powstających w miejscach ich połączenie z ramą okienną, połączenia wypełnionego tylko piana poliuretanową. Na problem ten od lat zwracali uwagę specjaliści z branży okiennej, inwestorzy, wykonawcy oraz firmy oferujące nowoczesne rozwiązania dotyczące montażu okien i drzwi balkonowych wg. europejskich standardów. W sytuacji braku uregulowania przepisami zasad montażu stolarki, sprawą zainteresowały się media. W ten sposób powstała pierwsza krajowa publikacja podejmująca ten temat. Poradnik „Prawidłowy montaż okien”, wydany przez wydawnictwo Log InMedia, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów, wykonawców oraz architektów.

Dziś na rynku dostępna jest także publikacja Instytutu Techniki Budowlanej dotycząca tego tematu. Zeszyt „Montaż okien i drzwi balkonowych” wydany w serii instrukcji, wytycznych i poradników zawiera warunki techniczne wykonania i odbioru montażu okien i drzwi balkonowych. Instrukcja ta przeznaczona jest, przede wszystkim, dla firm wykonawczo-montażowych, projektantów oraz nadzoru budowlanego. Opracowanie jest bardzo praktyczne, gdyż oparte jest na rozwiązaniach od lat dostępnych na polskim rynku (m.in. firma Tremco illbruck). Zawiera terminy i definicje, podstawowe wymagania techniczno-użytkowe stawiane oknom i drzwiom oraz ich połączeniom z budynkiem, zasady wykonywania montażu a także kryteria odbioru robót montażowych.

Opracowanie Instytut Techniki Budowlanej wypełnia lukę, jaką tworzył brak jasnego stanowiska w tej sprawie ze strony instytucji, której opinie i zalecenia są punktem odniesienia dla całej branży budowlanej.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także