Idea domu pasywnego

Ważne są okna
Podobnie w izolacje uzbrojone są ściany i poddasze. Okna w domu pasywnym mają nie dwu-, lecz trzyszybowe przeszklenie i współczynnik przenikania ciepła w granicach U = 0,8. Strategiczny jest tu sposób zamontowania okna w ścianie. Tradycyjny montaż na kotwy i pianę poliuretanową jest błędem wykonawczym, nawet przy budowie zwykłego domu. Okna powinny być zamontowane na kotwy i uszczelnione specjalnymi taśmami rozprężnymi, które przestrzeń między ramą okna a ścianą zaizolują termicznie. Dzięki dużej elastyczności połączenie to zawsze pozostanie szczelne i suche. Montaż na samą pianę - najlepszych nawet okien – nie gwarantuje zachowania szczelności na styku ramy z oknem, a z biegiem czasu się pogarsza. Zainteresowanych tematem prawidłowego montażu odsyłamy do działu Montaż w portalu www e-okna.pl.

Odzysk ciepła z wentylacji
Doskonale zaizolowany dom to nie wszystko. Oprócz ścian, podłóg, dachu i okien w tradycyjnym domu ogromną cześć ciepła tracimy przez kanały wentylacji grawitacyjnej. Żeby ta działała prawidłowo, musi być zapewniony dopływ powietrza z zewnątrz. Bez spełnienia tego warunku w domu pojawia się wilgoć lub dmucha z kratek. Tak czy inaczej – działająca wentylacja grawitacyjna oznacza ciągły napływ zimnego powietrza z zewnątrz, ogrzewanie go i wyrzucenie kominem poza budynek. W domu pasywnym dzięki zastosowaniu rekuperatora praktycznie całe ciepło z wyrzucanego powietrza jest odzyskiwane i przekazywanie z powrotem do budynku. Oznacza to, że do zapewnienia komfortu cieplnego w domu takim potrzebujemy minimalnej ilości energii grzewczej, gdyż budynek po prostu jej nie traci. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej wystarczą kolektory słoneczne. Ogrzewanie domu w zimie zapewni pompa ciepła współpracująca z systemem ogrzewania podłogowego lub inne urządzenie grzewcze. Dodatkowe zyski ciepła uzyskamy prosto ze słońca. Dom powinien być tak zaprojektowany, bo największa elewacja zorientowana była na południe i miała duże, przeszklone powierzchnie. Dzięki nim słońce będzie ogrzewało dom zimą, oczywiście nasłonecznienie można ograniczyć za pomocą żaluzji i rolet.

Komfort i oszczędność
Latem w dom pasywnym jest chłodno, w zimę jest on niewrażliwy na warunki panujące na zewnątrz, a przez to także trwalszy. Wewnątrz domu pasywnego jest cicho, a jakość powietrza jDom_pasywnyest znacznie wyższa niż w domu tradycyjnym. Oczywiście dom pasywny nie musi być twierdzą całkowicie odizolowaną od środowiska zewnętrznego. W razie potrzeby można bez problemu otworzyć wszystkie okna czy drzwi. Dzięki dużym przeszklonym powierzchniom elewacji południowej dom będzie otwarty na ogród, a pomieszczenia będą doskonale oświetlone.

Koszt budowy domu pasywnego
Materiały niezbędne do budowy domu pasywnego są powszechnie dostępne na rynku. Zastosowanie urządzeń specjalistycznych takich jak rekuperator, pompa ciepła czy kolektory słoneczne jest coraz tańsze wraz z ich ciągłym upowszechnianiem. Opierając się na dotychczasowych doświadczeniach można stwierdzić, że budowa domu pasywnego jest o około 20% droższa od budowy tradycyjnej. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę koszty eksploatacji takiego domu, jego trwałość, komfort mieszkania w nim i założymy, że spędzimy w nim dużą część naszego życia, nieco wyższy nakład finansowy na jego budowę nie wydaje się czynnikiem zniechęcającym.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: M&L Lipińscy Biuro Projektowe

Polecamy Ci również

Zobacz także