Hydroizolacje penetrujące

Hydroizolacje penetrujące to grupa ekologicznych materiałów budowlanych przeznaczonych zarówno do prac na wielkich inwestycjach, jak i przydatnych przy budowie domów jednorodzinnych. Cecha penetracji decyduje o skuteczności i trwałości materiału izolacyjnego, który łączy się na stałe ze strukturą materiału uszczelnianego.

Przy doborze izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej w podziemiach budynku istotny jest rodzaj podłoża i stopień zagrożenia zalewania wodą. Uszczelnia się zarówno budowle w trakcie budowy, jak i remontu.

Ściany ceglane z wykwitami i odpadającymi tynkami
zawilgocenie ścianyBudowle z ceglanymi ścianami posadowionymi na gruntach gliniastych są nasączane wodą w czasie silnych opadów. Woda ta stopniowo jest podciągana w górę i zawilgaca oraz niszczy tynki. Zjawisku temu skutecznie zapobiega bezwonny produkt Hydrostop-Iniekcyjny, z którego pomocą można odtworzyć zarówno izolację poziomą, jak i wykonać izolację pionową zawilgoconej ściany. Osiąga się w ten sposób penetrację na około 20cm od miejsca użycia produktu. Ilustracja zamieszczona obok pokazuje stopniowe zawilgocenie ściany, odtworzenie i penetrację izolacji poziomej, a następnie pionowej. Izolacja pionowa w tym systemowym rozwiązaniu blokuje nie tylko zawilgocenie, ale i chroni przed naporem wody gruntowej.

Ściany żelbetowe
Budowle ze ścianami żelbetowymi sprawnie uszczelnia się penetrującymi powłokami cementowymi Hydrostop. Wystarczy pomalować ścianę dwukrotnie od wewnątrz budynku aby beton stał się nieprzepuszczalny dla wody. Przy nowych budowlach zalecane jest jedno malowanie z zewnątrz jako ochrona przed agresywnymi wodami gruntowymi, a drugie malowanie od wewnątrz w celu wytworzenia warstwy asekuracyjnej. 

uszczelnianie ścian fundamentowych w budownictwie wielorodzinnym schemat wnikania substancji uszczelniającej do wewnątrz betonu

Bloczki betonowe
Ściany fundamentowe z bloczków betonowych można skutecznie uszczelnić tynkiem wodoszczelnym Hydrostop-Zaprawa Wodoszczelna lub Hydrostop-Plast. Poniżej zdjęcie fundamentów izolowanych na etapie budowy oraz zdjęcie ściany z bloczków budynku na gruncie gliniastym.

izolacja fundamentów w czasie budowyściana z bloczków na gruncie gliniastym

Posadzki betonowe
Betonowe i żelbetowe płyty posadzkowe uszczelnia się materiałem penetrującym od góry lub od spodu. Należy pamiętać, że szlichty i wylewki cementowe zazwyczaj nie nadają się jako podłoże do wykonania izolacji, ponieważ z powodu małej grubości łatwo pękają, a woda gruntowa może je podnieść i wyłamać.

izolacja styków elementów budynkuPołączenie ściany z posadzką i styki robocze
Styki elementów budowli wymagają szczególnie starannego traktowania przy uszczelnianiu. Styki nieruchome można uszczelnić izolacyjnym materiałem mineralnym, specjalnie przeznaczonym do tego typu prac. Może to być Hydrostop-Zaprawa Wodoszczelna. Miejsca, gdzie może wystąpić ruch i dylatacje uszczelnia się miękkim laminatem o nazwie Hydrostop-Elastyczny Zbrojony.
Mimo znakomitych cech izolacji penetrujących wielu projektantów i wykonawców wciąż naiwnie wierzy, że dwie warstwy papy na lepiku zapobiegają wszelkim problemom zawilgoceń i naporu wody w podziemnych częściach budynków. Praktyka budowlana pokazuje, że takie rozumowanie wymusza często powtórne wykonywanie hydroizolacji.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: dr inż. Paweł Grzegorzewicz

Zdjęcia: Hydrostop

Polecamy Ci również

Zobacz także