Hydroizolacja – trwały i bezpieczny dom

Hydroizolacja – trwały i bezpieczny dom

Uwzględnienie wykonania izolacji podczas planowania budowy domu pozwolą uniknąć kosztownych remontów w przyszłości. Kiedy jednak pojawi się problem już w istniejącym budynku również istnieją sposoby na pozbycie się go, wystarczy dobór odpowiedniego rozwiązania. Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas budowy, by nasz dom był dobrze chroniony.*

hydroizolacja – trwały i bezpieczny dom

Hydroizolacja to warstwa ochronna mająca na celu zabezpieczyć konstrukcję budynku przed wnikaniem wody i wilgoci. Mówiąc obrazowo hydroizolacja to powłoka, której zadaniem jest  zatrzymanie wody i wilgoci na zewnątrz budynku. Prawidłowo funkcjonująca izolacja musi być wykonana z materiałów dobrej jakości, dostosowana do warunków otoczenia.

Hydroizolacje,  czyli  izolacje  przeciwwodne i przeciwwilgociowe, zabezpieczają  budynek przeciwko wnikaniu wody gruntowej do jego wnętrza. Woda dodatkowo jest nośnikiem  substancji mających szkodliwy wpływ na konstrukcje budynku. Konsekwencją są powstające na ścianach wykwity solne, wraz z nimi odpadający  tynk i zagrzybienie ścian. Odpowiednie izolacje fundamentów to tylko około 3% wartości budynku, a ich obecność ma ogromny wpływ na trwałość budowli i środowisko życia mieszkańców. Co więcej propagowane budownictwo pasywne z założenia ma na celu minimalizację kosztów utrzymania obiektów. Niestety bez właściwej hydroizolacji nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie izolacji termicznej. Nieskuteczna hydroizolacja prowadzi do spadku termoizolacyjności budynku a w konsekwencji do zwiększenia nakładów na eksploatację budynków czy remonty.

hydroizolacja tarasu zapewnia jego trwałość

Obszary stosowania hydroizolacji w budynku to przede wszystkim: fundamenty wraz z izolacją podwylewkową, dach, balkony i tarasy, łazienki. Warto więc zaplanować dobre izolacji na etapie  budowy,  bo  zabiegi  mające na celu poprawę lub odtworzenie izolacji są bardzo kosztowne, a na etapie budowy są relatywnie tanie. Niestety wiele środków oferowanych na rynku  spełnia  polskie  normy, ale nie zabezpiecza w wystarczającym stopniu  przed  wilgocią.  Dlatego  warto  skorzystać z wiedzy fachowców z dziedziny izolacji, żeby prawidłowo dobrać i odpowiednio zastosować materiały hydroizolacyjne. Prawidłowe izolacje są elementem często pomijanym i niedocenianym  przez  inwestorów, bo ich zalety nie są widoczne natychmiast po aplikacji. Jednak w późniejszym okresie użytkowania  budynku  doceniamy ich wartość.  Zastosowanie  dobrych materiałów daje pewność, że nie będziemy mieć problemów z wilgocią w budynku, a wykonane izolacje termiczne będą funkcjonowały tak jak to sobie zaplanowaliśmy.

hydroizolacja chroni przed problemami z wilgocią

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ WYBIERAJĄC MATERIAŁY  NA IZOLACJE?

  • Każdy materiał hydroizolacyjny dobrze izoluje gdy zastosowany jest zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie liczmy, że zastosowanie go w inny sposób przyniesie oczekiwany efekt.
  • Przelicz nie tylko koszt jednostkowy materiału izolacyjnego - weź też pod uwagę koszt wykonania 1 m²powłoki oraz oceń łatwość jego aplikacji. Niejednokrotnie materiał, który na pierwszy rzut oka wydaje się drogi wcale taki nie jest. Szybki i łatwy montaż pozwala zaoszczędzić pieniądze.
  • Dobieraj materiał do warunków, które panują u Ciebie na budowie. To co sprawdziło się u Twojego znajomego, u Ciebie może nie być dobrym rozwiązaniem.
  • Dokonaj zakupów materiałów po zaplanowaniu całościowego układu  warstw  izolacyjnych - zaplanuj  system, nie  podchodź wybiórczo do izolacji.
  • Jeśli masz ograniczony budżet na wykonanie izolacji to wybieraj rozwiązania w uzgodnieniu z doradcą technicznym. Specjalista lepiej oceni ryzyko, dobierze rozwiązanie optymalne pod względem funkcji, w obrębie danego budżetu.

Wierzymy, że w ten sposób przybliżyliśmy Państwu tematykę hydroizolacji oraz ułatwimy podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej technologii. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem wspieramy klientów, aby dokonywane wybory były trafne, prace skuteczne a koszty dostosowane do indywidualnych możliwości.

Hydroizolacja – trwały i bezpieczny dom - zdjęcie 4

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Suez

Polecamy Ci również

Zobacz także