Uwzględnienie wykonania izolacji podczas planowania budowy domu pozwolą uniknąć kosztownych remontów w przyszłości. Kiedy jednak pojawi się problem już w istniejącym budynku również istnieją sposoby na pozbycie się go, wystarczy dobór odpowiedniego rozwiązania. Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas budowy, by nasz dom był dobrze chroniony.*

Hydroizolacja to warstwa ochronna mająca na celu zabezpieczyć konstrukcję budynku przed wnikaniem wody i wilgoci. Mówiąc obrazowo hydroizolacja to powłoka, której zadaniem jest zatrzymanie wody i wilgoci na zewnątrz budynku. Prawidłowo funkcjonująca izolacja musi być wykonana z materiałów dobrej jakości, dostosowana do warunków otoczenia.
Hydroizolacje, czyli izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe, zabezpieczają budynek przeciwko wnikaniu wody gruntowej do jego wnętrza. Woda dodatkowo jest nośnikiem substancji mających szkodliwy wpływ na konstrukcje budynku. Konsekwencją są powstające na ścianach wykwity solne, wraz z nimi odpadający tynk i zagrzybienie ścian. Odpowiednie izolacje fundamentów to tylko około 3% wartości budynku, a ich obecność ma ogromny wpływ na trwałość budowli i środowisko życia mieszkańców. Co więcej propagowane budownictwo pasywne z założenia ma na celu minimalizację kosztów utrzymania obiektów. Niestety bez właściwej hydroizolacji nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie izolacji termicznej. Nieskuteczna hydroizolacja prowadzi do spadku termoizolacyjności budynku a w konsekwencji do zwiększenia nakładów na eksploatację budynków czy remonty.
Obszary stosowania hydroizolacji w budynku to przede wszystkim: fundamenty wraz z izolacją podwylewkową, dach, balkony i tarasy, łazienki. Warto więc zaplanować dobre izolacji na etapie budowy, bo zabiegi mające na celu poprawę lub odtworzenie izolacji są bardzo kosztowne, a na etapie budowy są relatywnie tanie. Niestety wiele środków oferowanych na rynku spełnia polskie normy, ale nie zabezpiecza w wystarczającym stopniu przed wilgocią. Dlatego warto skorzystać z wiedzy fachowców z dziedziny izolacji, żeby prawidłowo dobrać i odpowiednio zastosować materiały hydroizolacyjne. Prawidłowe izolacje są elementem często pomijanym i niedocenianym przez inwestorów, bo ich zalety nie są widoczne natychmiast po aplikacji. Jednak w późniejszym okresie użytkowania budynku doceniamy ich wartość. Zastosowanie dobrych materiałów daje pewność, że nie będziemy mieć problemów z wilgocią w budynku, a wykonane izolacje termiczne będą funkcjonowały tak jak to sobie zaplanowaliśmy.
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ WYBIERAJĄC MATERIAŁY NA IZOLACJE?
- Każdy materiał hydroizolacyjny dobrze izoluje gdy zastosowany jest zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie liczmy, że zastosowanie go w inny sposób przyniesie oczekiwany efekt.
- Przelicz nie tylko koszt jednostkowy materiału izolacyjnego - weź też pod uwagę koszt wykonania 1 m²powłoki oraz oceń łatwość jego aplikacji. Niejednokrotnie materiał, który na pierwszy rzut oka wydaje się drogi wcale taki nie jest. Szybki i łatwy montaż pozwala zaoszczędzić pieniądze.
- Dobieraj materiał do warunków, które panują u Ciebie na budowie. To co sprawdziło się u Twojego znajomego, u Ciebie może nie być dobrym rozwiązaniem.
- Dokonaj zakupów materiałów po zaplanowaniu całościowego układu warstw izolacyjnych - zaplanuj system, nie podchodź wybiórczo do izolacji.
- Jeśli masz ograniczony budżet na wykonanie izolacji to wybieraj rozwiązania w uzgodnieniu z doradcą technicznym. Specjalista lepiej oceni ryzyko, dobierze rozwiązanie optymalne pod względem funkcji, w obrębie danego budżetu.
Wierzymy, że w ten sposób przybliżyliśmy Państwu tematykę hydroizolacji oraz ułatwimy podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej technologii. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem wspieramy klientów, aby dokonywane wybory były trafne, prace skuteczne a koszty dostosowane do indywidualnych możliwości.

* artykuł sponsorowany