Hydroizolacja od fundamentu po dach

Solidne zabezpieczenie budynku przed działaniem wody przekłada się na bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania przez długie lata. Mury wymagają ochrony zarówno przed wodą opadową, jak i tą bardziej destrukcyjną - gruntową. O niezawodności zabezpieczenia przesądza prawidłowa aplikacja i rodzaj produktów użytych do hydroizolacji. Dobrym zabezpieczeniem ścian przed szkodliwym działaniem wodą są masy asfaltowe.

Abizole to profesjonalne produkty na bazie asfaltów, od kilkudziesięciu lat stosowane przez wykonawców do bezszwowego zabezpieczania budynków przed działaniem wody i wilgoci. W linii Tytan Professional ich skład wzbogacono kauczukiem syntetycznym i specjalnymi dodatkami zwiększającymi elastyczność oraz odporność tworzonych powłok izolacyjnych na spękania mrozowe. Abizole, Disprobit i Disprobit Grunt Koncentrat tworzą szczelne powłoki wodochronne, zabezpieczające budynki skutecznie i na długo.

Gruntowne przygotowanie podłoża
hydroizolacjaGruntowanie przed nałożeniem właściwej masy bitumicznej jest niezbędne dla uzyskania ściśle przylegającej i trwałej membrany izolacyjnej. Zmniejsza ono nasiąkliwość, poprawia spoistość  oraz zwiększa przyczepność mas powłokowych nakładanych na podłoże.
Do tego celu można użyć Disprobit rozcieńczony wodą w stosunku 1:2 lub emulsję asfaltowo-lateksową w postaci koncentratu – Disprobit Grunt. Ta masa o dużej zawartości asfaltu, lekko modyfikowana kauczukiem syntetycznym, przeznaczona jest do gruntowania podłoży pod masy bitumiczne na bazie dyspersji wodnych i pod papy termozgrzewalne. Nie zawiera rozpuszczalników organicznych i może być stosowany w kontakcie ze styropianem. Drobne cząsteczki Disprobit Gruntu wnikają w podłoże znacznie głębiej niż rozcieńczone masy powłokowe, tworząc warstwy izolacyjne bardzo silnie z nim związane. Dzięki skoncentrowanej formie jest bardzo ekonomiczny – 1 kg masy wystarcza na zagruntowanie do 25 m² powierzchni pod papę i aż do 50 m2 powierzchni pod masy bitumiczne.

Kolej na hydroizolację właściwą
Kolejnym krokiem po zagruntowaniu powierzchni fundamentów jest nałożenie masy hydroizolacyjnej stanowiącej właściwą powłokę chroniącą przed działaniem wody i wilgoci. Do wykonania  zabezpieczenia ścian i ław fundamentowych najczęściej stosuje się masy na bazie dyspersji wodnych, bezpiecznych dla styropianowych izolacji termicznych, jak np.  Disprobit Tytan Professional.

masa bitumiczna hydroizolacyjnaJest to produkt o dużej zawartości suchej masy (do gruntowania rozcieńcza się go wodą w stosunku 1:2), dzięki czemu już dwie jego warstwy po wyschnięciu tworzą elastyczną i wodoszczelną powłokę przeciwwilgociową. Disprobit Tytan Professional nie zawiera rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu nie niszczy styropianu – materiału najczęściej używanego do ocieplania ścian fundamentowych. Disprobitem zabezpieczymy przed wilgocią podziemne części budowli oraz wykonamy podposadzkową izolację przeciwwilgociową piwnic, garaży, tarasów i balkonów.

Zabezpieczenie dachu
W zmiennym, polskim klimacie, pod wpływem działania promieni słonecznych, wysokich i niskich temperatur, dachy domów starzeją się i ulegają częstym uszkodzeniom. Brak regularnych przeglądów i konserwacji dachu to ryzyko zawilgocenia murów i nieodwracalnych szkód, jak np. przemarzanie ścian i utrata ich termoizolacyjności, pojawienie się wykwitów, grzybów i pleśni, uszkodzenia tynku, zmniejszenie wytrzymałości konstrukcji. Aby temu zapobiec, należy każdej wiosny ocenić stan dachu i zniszczenia powstałe podczas zimy, a następnie przystąpić do jego konserwacji i renowacji.

Również do tego celu doskonale nadaje się dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa Disprobit Tytan Professional firmy Selena. Sprawdza się przy renowacji i konserwacji pokryć dachowych wykonanych z pap i mas asfaltowych, blachy, dachówek itp. Przy jej użyciu wykonuje się też nowe, bezspoinowe powłoki dachowe na podkładzie z papy, włókniny, tkaniny technicznej itp.

Oceń artykuł
3,69 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Selena

Polecamy Ci również

Zobacz także