Hydroizolacja i paroizolacja dachu – papy Mamut

Hydroizolacja i paroizolacja dachu – papy Mamut

Dariusz Stefaniak, kierownik działu technicznego Soprema PolskaPapa pozwala na szybkie i efektywne wykonanie pokrycia dachowego. Jest to materiał łatwy w użyciu i odporny na działanie promieniowania UV, śniegu, deszczu, wiatru i dużego zakresu temperatur.

Najpowszechniej stosowanym w budownictwie wielorodzinnym, systemem dachowym jest system grzania całopowierzchniowego w układzie dwuwarstwowym na podłożu betonowym. Jest to wydajna i skuteczna metoda układania pokrycia dachowego.
Do wykonywania tą metodą przeznaczony jest m.in. bitumiczny system zgrzewalny całopowierzchniowo do betonu w układzie dwuwarstwowym z wykorzystaniem pap Mamut firmy Soprema.

Hydroizolacja na podłożu betonowym – zalety i wymagania

Beton jest materiałem praktycznym, w którym łatwo jest ukształtować nawet najbardziej skomplikowany spadek. Szlichta betonowa zabezpiecza termoizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi czy punktowym obciążeniem w trakcie montażu oraz w trakcie użytkowania. Ponadto jest niepalna, co zwiększa odporność na działanie ognia zewnętrznego. Dodatkowo jest trwałym i stabilnym podłożem dla hydroizolacji.

Hydroizolacja w systemie dachowym musi być odporna na liczne niekorzystne czynniki powodujące uszkodzenia i degradację powierzchni dachowej. Musi stawić czoła zmianom temperatury, zarówno krótkotrwałym w rozkładzie dobowym, jak i długotrwałym w okresach miesięcznych i rocznych. Powinna też być odporna na wpływ czynników mechanicznych, takich jak grad, obciążenie śniegiem, oblodzenie, promieniowanie UV. Papy Mamut, opracowane przy współpracy z polskimi wykonawcami i projektantami, spełniają te wymagania.

zastosowanie pap Mamutsystem pap Mamut

System dachowy z wykorzystaniem pap Mamut

Na rysunku przedstawiono układ warstw prawidłowo wykonanego systemu dachowego z zastosowaniem pap Mamut. Prezentowany układ charakteryzuje się niezwykle wysoką trwałością i żywotnością oraz bardzo dobrymi cechami użytkowym.

układ warstw w systemie dachowym z zastosowaniem pap Mamut

W systemie dachowym paroizolacja pełni bardzo ważną funkcję – szczelna warstwa zabezpiecza termoizolację przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza budynku. Przenikająca para wodna skrapla się bowiem i obniża parametry termoizolacji oraz naraża ją na zawilgocenie, co może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Prowadzi to do skrócenia żywotności termoizolacji i całego przekrycia dachowego.
Papa Mamut VAP doskonale spełnia rolę paroizolacji, a jednocześnie stanowi dodatkową warstwę hydroizolacyjną w konstrukcji przekrycia dachowego. Rozwiązanie to znacznie podnosi komfort użytkowania budynku i zapewnia jego długą żywotność.

Papy Mamut

Asortyment pap Mamut jest zróżnicowany pod względem rodzaju i grubości, co pozwala na wybór dostosowany do potrzeb oraz możliwości budżetowych inwestorów. Dzięki temu możliwe jest swobodne kształtowanie powierzchni dachów oraz skuteczna optymalizacja kosztów. W opisywanym systemie możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju termoizolacji. Taka elastyczność jest atutem konstrukcji zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawstwa.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dariusz Stefaniak

Źródło: Soprema Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także