Hydroizolacja basenów - koszty

0
Basen przy domu
Basen przy domu, bez względu na jego rozmiary, musi być profesjonalnie wykonany i dobrze izolowany.

Czy wiesz, że: Baseny ogrodowe z żywicy i kruszywa mogą mieć najbardziej fantazyjne kształty. Dowiedz się więcej o budowie takich basenów.

Etap drugi - wykonanie hydroizolacji basenu

Jak zostało to wspomniane powyżej – niecka nie wymaga hydroizolacji, kiedy jest wykonana z wodonieprzepuszczalnego betonu. Wówczas głębokość penetracji wody jest ograniczona do 3 – 5 cm. W pozostałych przypadkach należy wykonać podpłytową, zespoloną hydroizolację z polimerowo – mineralnej lub żywicznej powłoki uszczelniającej. Do wykonania takich hydroizolacji można stosować: elastyczne szlamy lub elastyczne powłoki uszczelniające powstałe na bazie żywic reaktywnych. Pierwsze z wymienionych zapewniają szczelność poprzez odpowiednio dobrany stos okruchowy i właściwe dodatki. Polimery dobrze wpływają na elastyczność tych materiałów oraz zwiększają ich przyczepność do podłoża. Powłoki żywiczne, najczęściej poliuretanowe - znajdują zastosowanie raczej w basenach solankowych, które buduje się w specjalistycznych zakładach leczniczych, kurortach uzdrowiskowych, itp. obiektach rekreacyjno – zdrowotnych. W każdym, przypadku należy pamiętać, że wykonanie hydroizolacji nie sprowadza się jedynie do samego nałożenia materiału izolacyjnego. Istotnym czynnikiem jest także odpowiednie obsadzenie napływów, reflektorów, czy słupków. Trzeba też odpowiednio uszczelnić dylatację oraz przelewy. Najbardziej istotna jest szczelność dylatacji pomiędzy niecką, a plażą i dylatacji obwodowych. Wszystko to niestety powoduje kolejny wzrost planowanych kosztów.

Etap trzeci - układanie okładziny w basenie

W przypadku okładzin ceramicznych nie ma innej możliwości, jak zastosowanie zapraw klejących, które pochodzą od tego samego producenta, co pozostałe materiały użyte do wykonania hydroizolacji. Dodatkowo, w basenach terapeutycznych zaprawy klejące i spoinujące powinny być zaprawami reaktywnymi (epoksydowanymi). Takie zaprawy można także stosować we wszystkich pozostałych sytuacjach, jednak tylko pod warunkiem, że tak przewiduje dokumentacja techniczna. Jeżeli chodzi o rodzaj zastosowanych płytek, to można wyróżnić ich trzy podstawowe ich grupy. Są to:
  • Płytki ciągnione, układane metodą grubowarstwową, gdzie grubość zaprawy wynosi od 1,5 do 3 cm. Można układać je jedynie na podłożu z wodonieprzepuszczalnego betonu, klejąc przy pomocy zaprawy o obniżonej chłonności kapilarnej. W przypadku zastosowania tego rodzaju płytek warto wiedzieć, że koszty podnosi konieczność użycia wielu dodatkowych kształtek i innych specjalnych elementów ceramicznych. Nie można też zapominać w niektórych przypadkach o konieczności zastosowania na powierzchni grubowarstwowej zaprawy – dodatkowej warstwy szczepnej.
  • Płytki prasowane, układane metodą cienkowarstwową. W ich przypadku grubość zaprawy klejącej ma od 3 do 5 mm, gdyż płytki takie posiadają ryflowany spód. Przeważnie stosuje się je tam, gdzie niecka została zaizolowana za pomocą szlamów uszczelniających. Wówczas wystarczy nanieść cienką warstwę kleju na podłoże oraz na płytkę w taki sposób, aby na klejonych powierzchniach nie pozostawiać pustych przestrzeni. Przy wspomnianej powyżej hydroizolacji – dopuszczalne jest także mocowanie płytek na dnie niecki za pomocą klejów, przeznaczonych do klejenia płytek podłogowych. 
  • Mozaika szklana lub ceramiczna, czyli materiał okładzinowy dający najwięcej różnorodności pod względem estetycznym. Pozwala na wykonanie dowolnych, skomplikowanych i bardzo urozmaiconych wzorów kolorystycznych i daje najlepsze efekty wizualne. Jednak  jest też materiałem najdroższym. Jako, że płytki posiadają wymiar 2 x 2 cm – nietrudno jest się także domyślać, jak bardzo pracochłonne jest ich układanie. Płytki i kształtki muszą być układane na tzw. pełne podparcie, co oznacza, że nie należy przyjmować ceny za nie oraz za ich ułożenie, jak w przypadku zwykłej mozaiki łazienkowej. Płytki obowiązkowo muszą być odporne na działanie wody basenowej i środków służących do ich czyszczenia oraz dezynfekcji, jak również powinny być antypoślizgowe i całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia. Są to kolejne czynniki, które stanowią przyczynek do wzrostu planowanych kosztów przedsięwzięcia.

A może staw kąpielowy zamiast basenu? Poznaj naturalną alternatywę dla przydomowych basenów

Podsumowując...

... basen w przydomowym ogrodzie to z pewnością inwestycja, która kusi wielu. Im większy i bardziej profesjonalny – tym większa radość użytkowników. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że budowa basenu, a zwłaszcza prawidłowe wykonanie prac hydroizolacyjnych oraz okładzinowych nie jest łatwe, a co za tym idzie – odpowiednio kosztuje. Trzeba też pamiętać, że kosztorys budowy basenu może okazać się nieco zakłamany, jeśli kosztorysant nie zgłębi fachowej wiedzy i nie pozna technologii budowy basenów, jakie dopuszczają Polskie Normy, Katalogi Nakładów Rzeczowych oraz nie będzie na stałe współpracował z potencjalnym inwestorem.

Oceń artykuł
2,70 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także