Hydroizolacja balkonów i tarasów - przewodnik wykonawstwa

8
Hydroizolacja balkonów i tarasów - przewodnik wykonawstwa

Hydroizolacja balkonów i tarasów jest równie ważna jak wykonany szczelnie dach czy fundamenty.

Aby sprawnie i skutecznie zabezpieczyć tego typu powierzchnie SOPREMA posiada różnego rodzaju systemy izolacji płynnych (poliuretanowych) jak: ALSAN 200 BALCONS, ALSAN 400 czy ALSAN 500. W tym odcinku skoncentrujemy się na zewnętrznej hydroizolacji podpłytkowej, czyli systemie ALSAN 400 lub ALSAN 410 (do tzw. pomieszczeń zamkniętych jak: sauny, łaźnie, prysznice, itp.).

Dlaczego hydroizolacja pod gres?

Gres jest rozwiązaniem dobrym, jednak ze względu na dużą sztywność materiału ma ograniczone możliwości przenoszenia naprężeń wynikających ze zwykłej pracy budynku. Co prawda miejsca szczególnie narażone na naprężenia – naroża, dylatacje, pas nadrynnowy, itp. – wykonuje się z uszczelniaczy poliuretanowych (lub powinno się to robić), jednak w codziennym użytkowaniu fugi mają tendencję pękania i kruszenia się, co umożliwia przenikanie wody, a w efekcie może się to sprowadzać do odspajania się płytek i przecieków. Poniżej zdjęcia przykładowych uszkodzeń spowodowanych penetracją wody pod gres. Koszty takich napraw mogą wielokrotnie przekraczać koszt hydroizolacji.

 degradacja fug i wylewki cementowejuszkodzenia w okolicy pasa nadrynnowego

Zastosowanie dodatkowej bezspoinowej hydroizolacji poliuretanowej gwarantuje szczelność i brak uszkodzeń płyty balkonowej na całej powierzchni mimo nastąpienia ewentualnych przecieków na warstwie wierzchniej. Bardzo duża elastyczność żywicy – 400% rozciągliwości – pozwala na zachowanie szczelność w każdych warunkach atmosferycznych, także w niskich (brak pęknięć przy - 36° C) jak i w wysokich temperaturach.

Poszczególne etapy wykonawcze nie są skomplikowane i nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Aby przygotować taras podzielimy go na kilka etapów, w których opiszemy co jest potrzebne do jego wykonania.

Etap I – przygotowanie podłoża

System może być zastosowany na obiekcie nowopowstałym jak przy renowacji. Zaczniemy od przygotowania podłoża przy renowacji, ponieważ na obiekcie nowopowstałym podłoże nie wymaga szczególnych przygotowań, poza wysezonwaniem i zdylatowaniem wylewki spadkowej (szlichty cementowej). Aby  ułatwić orientację i opis prac w poszczególnych etapach przyjmujemy, że wylewka i warstwy poniżej nie wymagają wymiany oraz mamy następujący układ warstw:

  • płyta balkonowa
  • paroizolacja
  • termoizolacja
  • warstwa poślizgowa z folii PE
  • betonowa wylewka spadkowa
  • gres

Potrzebne narzędzia: młotek, przecinak, szlifierka, szpachelka,  papier ścierny, szczotka druciana, rozpuszczalnik do odtłuszczenia.

1. Zrywamy stare płytki w taki sposób, aby nie uszkodzić wylewki betonowej. W praktyce nie zawsze to się może udać, więc w późniejszym etapie opiszemy ewentualne naprawy.

 powierzchnia tarasu po zerwaniu gresunaroże

stolarka okiennaodwodnienie liniowe

2. Wszelkie pozostałe nierówności wystające ponad ogólny poziom wylewki betonowej usuwamy przecinakiem, szlifierką czy szpachelką. Rodzaj użytego narzędzia zależy przede wszystkim od stopnia przyczepności do betonowej powierzchni.

3. Powstałe uszkodzenia (ubytki) itp. naprawiamy przy pomocy żywicy epoksydowej. Mieszamy żywicę epoksydową EP 120 z piaskiem kwarcowym, aby uzyskać konsystencję zaprawy cementowej, a następnie uzupełniamy ubytki przy pomocy szpachelki. W przypadku hydroizolacji podpłytowych można pominąć naprawę małych ubytków (nie mówimy o pęknięciach), ponieważ poziom będzie balkonu ostatecznie będzie „łapany” na gresie.

4. Następnie wykonujemy dylatację przy pomocy szlifierki. Jeżeli dylatacje już istnieją należy je wyczyścić usuwając wszelką luźną frakcję z jej wnętrza. Rozmieszczenie dylatacji i głębokość nacięcia będzie zamienna i zależna od powierzchni balkonu, grubości wylewki oraz umiejscowienia okien, ścianek czy innych elementów konstrukcyjnych. Natomiast głębokość dylatacji powinna być, na co najmniej 2/3 grubości wylewki betonowej, co umożliwi nam kontrolę pracy płyty balkonowej.

5. Na powierzchniach w czasie renowacji, gdzie nie były wykonane żadne dylatacje, z dużym prawdopodobieństwem wylewka sama się zdylatowała. Dlatego, w takim przypadku warto skontaktować się z jakimś fachowcem, jeżeli sami nie mam takiej wiedzy, jak wykonać dylatacje w takiej sytuacji. Pęknięcia mogą wymagać wklejenia dodatkowych wzmocnień VOILE DE RENFORT.

Oceń artykuł
3,71 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także