Hydroizolacja balkonów i tarasów - przewodnik wykonawstwa

7
Hydroizolacja balkonów i tarasów - przewodnik wykonawstwa

Etap II – gruntowanie

Potrzebne narzędzia: pędzle o różnej szerokości, wałki welurowe, szpachelki o różnej szerokości, nóż do tapet, nożyczki, plastikowa kuweta na żywice, duży śrubokręt, czysta bawełniana szmata, rozpuszczalnik do odtłuszczenia, wiertarka z mieszadłem do żywicy,

1. Odpowiednio przygotowane i suche (wilgotność ok. 6%) podłoże należy zagruntować poliuretanowym preparatem gruntującym H80. Zużycie gruntu przewidziane jest na poziomie ok. 250 g/m². Jednak w przypadku wylewki wystawionej na długie działanie warunków atmosferycznych czy o niskiej jakości, zużycie gruntu może wzrosnąć kilkukrotnie. Jest nieopłacalnym wielokrotne gruntowanie i co więcej nie daje pewności czy preparat gruntujący przy 3, 4 gruntowaniu dalej nie będzie absorbowany przez wylewkę. Po zagruntowaniu i stwierdzeniu wsiąkania gruntu w podłoże – brak jednolicie błyszczącej powierzchni i widoczne pory w betonie – zaleca się wykonanie gruntowania przy pomocy gruntu epoksydowego EP 120 zmieszanego z piaskiem kwarcowym o frakcji 0,8 ÷ 1,0 mm. Dzięki temu również wyrównujemy i wzmacniamy starą wylewkę. Na taką powierzchnie, od razu po wyschnięciu (tego samego dnia już bez gruntowania H80), wklejamy taśmy wzmacniające VOILE DE RENFORT oraz nakładamy pierwszą warstwę żywicy ALSAN 400 – po uprzednim wklejeniu taśm wzmacniających. Warto zweryfikować, jakość szlichty przed naprawianiem ubytków, co pozwoli na podjęcie odpowiednich decyzji przed rozpoczęciem prac.

2. Po wyschnięciu gruntu H80, w zależności od warunków zewnętrznych od 4 do 24h (czas schnięcia EP 120 wynosi od 30 min do ok. 1h), układamy wklejamy taśmy wzmacniające VOILE DE RENFORT w miejscu dylatacji, we wszystkich narożach i krawędziach oraz przy wszelkiego rodzaju elementach przechodzących przez powierzchnie balkonu jak: rury, kotwy, balustrady, itp. Należy się zapoznać z Kartą Techniczną w celu zweryfikowania, z jakimi materiałami żywica ALSAN 400 i grunt H80 są kompatybilne oraz z jakimi nie powinny mieć kontaktu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zagruntowanie odcinków naroży, dylatacji i elementów przechodzących, wklejenie taśm, a dopiero w następnej kolejności gruntowanie pozostałych płaszczyzn (pomijając już miejsca wklejonych taśm).

 wklejone taśmy na wszystkich dylatacjach, narożach oraz miejscach łączenia z innymi materiałami

narożestolarka oraz odwodnienie liniowe

3. Wklejanie taśm VOILE DE RENFORTE odbywa się poprzez przemalowanie żywicą miejsc pod taśmy na szerokość ok. 20 cm (po ok. 5 cm więcej z każdej strony, powyżej szerokości taśmy). Następnie po przyschnięciu taśm i stwierdzeniu, że nie będą się przemieszczać można przystąpić do „zamknięcia” taśm drugą warstwą żywicy. Zużycie żywicy na taśmy będzie się wahać na poziomie ok. 500 – 600 g/mb przy szerokości 20 cm (ok. 300 g/mb na przyklejenie i ok. 200 – 300 g/mb na zamknięcie taśm).

wklejanie taśm VOILE DE RENOFOT

4. Taśmy nie mogą być pozostawione bez warstwy zamykającej, ponieważ w przypadku deszczu lub porannej rosy wilgoć zostanie zamknięta pomiędzy hydroizolacją i w przyszłości te miejsca mogą się odklejać.

taśmy zamknięte ALSAN 400

5. Po wklejeniu taśm i odczekaniu ok. 2 – 3 h można przystąpić do ułożenia pierwszej warstwy hydroizolacji właściwej.

Oceń artykuł
3,71 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także