Grubość styropianu do ocieplenia elewacji – dziś i jutro

Ciepły dom
Ocieplenie ścian domu sprawia, że jest on ciepły zimą i chłodny latem. Trzeba jednak m.in. dobrać odpowiednią grubość izolacji (i zadbać o jej poprawny montaż).

Właściwa izolacja termiczna domu sprawia, że jest on ciepły zimą i przyjemnie chłodny latem. Co jednak oznacza „właściwa” izolacja?

Na jakość izolacji termicznej domu wpływa kilka czynników – przede wszystkim parametry materiału ociepleniowego oraz poprawność wykonania izolacji. Dobra termoizolacja domu zapewnia komfort mieszkania - zimą budynek nie traci ciepła (a więc można skuteczniej i taniej ogrzać), latem nie nagrzewa się od słońca (oszczędzamy na klimatyzacji). Kwestia energooszczędności budynków jest też regulowana przepisami – wszystkie nowo budowane domy muszą spełniać odpowiednie wytyczne, związane m.in. z izolacyjnością termiczną. Budynków starszych te wymagania bezpośrednio nie dotyczą, ale z powodów wspomnianych wyżej, zdecydowanie warto zadbać o ich docieplenie. Jak dobrać styropian do ocieplenia elewacji?
Optymalny rodzaj i grubość płyt styropianowych stosowanych do ocieplenia ścian, które wpisują się w realne potrzeby budynku, powinny wynikać z jego charakterystyki energetycznej. Kluczowe jest tu rozpatrzenie takich czynników, jak m.in. materiał konstrukcyjny, obecny stan techniczny budynku, kształt bryły, posadowienie jej względem kierunku świata, umiejscowienie otworów okiennych i drzwiowych czy źródło ogrzewania – wylicza Tomasz Jarzyna ekspert firmy Baumit, i dodaje: Jeśli jednak nie mamy dostępu do tak dokładnych analiz, można przyjąć pewne rozwiązania standardowe. Powszechną normą jest obecnie ocieplanie ścian w tradycyjnej technologii, białym styropianem o grubości nie mniejszej niż 12-15 cm i współczynniku przewodności cieplnej (λ) na poziomie nie gorszym niż 0,040 W/mK.

Podpowiadamy: Jak uniknąć błędów, ocieplając ściany styropianem

Ocieplenie elewacji - styropian grubszy lub cieplejszy

O izolacyjności danego materiału mówi współczynnik przewodności cieplnej lambda (λ). Im jest on niższy, tym materiał jest cieplejszy i można zastosować jego cieńszą warstwę, żeby uzyskać skuteczne ocieplenie. W tym właśnie kierunku – czyli tworzeniu materiałów ociepleniowych o coraz lepszych parametrach – rozwija się produkcja m.in. styropianu. Chodzi o to, że przepisy budowlane wymagają, aby budować coraz bardziej energooszczędne budynki. Te wymogi przekładają się na konieczność stosowania coraz grubszych warstw izolacji lub właśnie – zastosowania lepszych materiałów.
W przepisach wyszczególnione są parametry, jakie powinny mieć m.in. ściany budynków pod względem izolacyjności cieplnej. To tzw. współczynnik przenikania ciepła (Uc), którego maksymalna wartość może wynosić obecnie 0,25 W/m²K, natomiast dla domów budowanych od stycznia 2017 r. będzie to 0,23 W/m²K, a od 2021 r. - 0,20 W/m²K. Jakiej grubości styropian trzeba zastosować, żeby ściany miały te parametry?
 Gdybyśmy zdecydowali się na ocieplenie ściany wzniesionej z popularnych bloczków silikatowych styropianem o współczynniku lambda = 0,040 W/mK, musimy liczyć się docelowo (czyli w 2021 r.) z zastosowaniem warstwy o grubości minimum 18 cm. W perspektywie nadchodzących zmian bardziej zasadne jednak wydaje się użycie szarego (grafitowego) styropianu o parametrze λ = 0,031 W/mK i grubości 14 cm – mówi ekspert firmy Baumit.

Dowiedz się więcej o: Zmianach przepisów dotyczących energooszczędności domów - od 2017 r.

Problemy związane z grubością warstwy ocieplenia

W przypadku zastosowania styropianu, mogłoby się wydawać, że jego grubsza warstwa nie stanowi problemu. Styropian jest lekkim materiałem i rzeczywiście nawet kilka centymetrów więcej nie obciąży konstrukcji. Jednak poważnym utrudnieniem może okazać się większa grubość ościeży i nadproży, powodująca wystąpienie tzw. efektu okien strzelniczych. Jeśli okna są osadzone głęboko w ścianie (a właśnie tak się dzieje przy grubej warstwie izolacji) ilość światła dziennego, która dociera do wnętrz zostaje ograniczona. Newralgicznym miejscem są również balkony czy loggie, gdzie z reguły zależy nam, by zredukować straty powierzchni użytkowej do minimum.
Dlatego warto zastanowić się nad wyborem materiału ociepleniowego o lepszych właściwościach (niższej lambdzie). W przypadku styropianu oznacza to zastępowanie tradycyjnego białego styropianu, styropianem szarym (grafitowym). Stosując przy wykonaniu elewacji szary styropian o parametrze λ = 0,031 W/mK, możemy zmniejszyć grubości izolacji o kilka centymetrów. Taka bowiem płyta o grubości 12 cm, gwarantuje nam taką samą ochronę cieplną budynku jak ta z białego styropianu o współczynniku λ = 0,040 W/mK i grubości 15 cm.

Dowiedz się więcej o: Zastosowaniu, zaletach i wadach szarego styropianu

Oceń artykuł
4,67 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Baumit

Polecamy Ci również

Zobacz także