Granulaty gumowe

Granulaty gumowe są znane od dawna
i wykorzystywane masowo do wytwarzania nawierzchni sportowych, nawierzchni placów zabaw dla dzieci, czy nawierzchni drogowych. Przeprowadzone niedawno badania dowiodły, że granulat gumowy
w połączeniu z tworzywem sztucznym posiada także właściwości dźwiękochłonne.

Uzyskane wyniki powinny cieszyć każdego
z nas, ponieważ problem odpadów gumowych, pochodzących np. ze zużytych opon samochodowych staje się problemem globalnym. Zwiększenie zastosowania przetworzonej odpowiednio gumy przyczynia się zarówno do ochrony środowiska naturalnego, jak i rozszerza możliwości wykonywania izolacji akustycznych we wnętrzach naszych domów oraz zakładach pracy.

Ekrany tłumiące hałas

Składają się one z kompozytowych elementów gumowych, tj. granulatu i spoiwa oraz specjalnie ukształtowanej powierzchni zwiększającej tłumienie dźwięków. Biorąc pod uwagę sposób oddziaływania z falą akustyczną – materiały zastosowane do wykonywania przeszkód akustycznych muszą posiadać dwojakie właściwości. Powinny być one dźwiękoizolacyjne oraz dźwiękochłonne. Materiały gumowe zastosowane w ekranach akustycznych odpowiadają za ich dźwiękochłonność, czyli absorpcję energii akustycznej. Owa absorpcja zależna jest przede wszystkim od składu kompozytu, do którego powstania łączy się granulat gumowy ze spoiwem w różnych proporcjach.
Ekrany akustyczne, które powstają przy użyciu granulatów gumowych mają bardzo szerokie zastosowanie. Są powszechnie wykorzystywane w zakładach pracy, w których hałas jest czynnikiem dokuczliwym, tłumią dobrze hałasy komunikacyjne oraz można wykorzystywać je we wnętrzach,
w których chodzi nie tylko o wytłumienie określonych dźwięków, ale także o wyostrzenie innych. Do takich pomieszczeń należą np. sale wykładowe, konferencyjne czy koncertowe.

Maty gumowe

Wykorzystuje się je powszechnie
w budownictwie do wykonywania izolacji akustycznych ścian, sufitów oraz podłóg. Granulat gumowy, który połączono w procesie produkcji mat ze spoiwem poliuretanowym techniką MDI – dobrze tłumi dźwięki, a tym samym wycisza pomieszczenia. Dostępne w sprzedaży rolki maty gumowej mają do wyboru klienta kilka wymiarów szerokości. Długość rolek jest dowolna i zgodna z życzeniem klienta. Cenę materiału podaje się przeważnie za jego m². Omawiane maty sprawdzają się najlepiej zastosowane pod podłogą, wykonaną np.
z paneli laminowanych. Tłumienie odgłosów stawianych kroków wynosi wówczas około 20 dB. Maty można nabyć także w postaci płyt. Ze względu na swoją uniwersalność nadają się do zastosowania w budynkach nowych, jak
i remontowanych. Można stosować je w domach i mieszkaniach, jak również w zakładach pracy oraz biurach i instytucjach pożytku publicznego. Szczególnie poleca się ich stosowanie na wszelkiego rodzaju korytarzach, holach, schodach itp. Można je także układać jako podkłady podczas wznoszenia parkingów wielopoziomowych oraz przekrywać nimi dachy budynków. Jako membrany akustyczne znajdują się w tunelach kolejowych i drogowych, przejazdach oraz stacjach metra.

Folie dźwiękoizolacyjne

Posiadają bardzo dobre właściwości tłumienia hałasu ze względu na wysoką sztywność i ciężar cząsteczkowy, czyli cechy, jakimi się charakteryzują. Głównie znajdują zastosowanie jako warstwa dodatkowa w systemach wielowarstwowych elementów ściennych i stropowych. Są też wykorzystywane do tworzenia specjalnych obudów maszyn i urządzeń przemysłowych. Minimalizują zjawisko rezonansu akustycznego i są stosunkowo tanie. Cena jest spowodowana głównie tym, że do ich produkcji wykorzystuje się odpady gumowe.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: rubberimpex.com, greenfieldrubber.com

Polecamy Ci również

Zobacz także