Folie do izolacji dachu

Folie do izolacji dachu

Kryty dach spadzisty jest skomplikowaną budowlą, której projektowanie i wykonanie wymaga wiele fachowej wiedzy. Przy wyborze materiału chodzi o to, by poszczególne elementy były optymalnie ze sobą zgrane i ich właściwości materiałowe harmonizowały ze sobą.

W związku z tym rozwiązania systemowe z jednej ręki mają zalety dla projektantów, jak i dla wykonawców, gdyż duża część odpowiedzialności spada na oferenta systemu. Wchodzi on w pewnym sensie w umowę wstępną i gwarantuje swoim systemem – przy fachowym montażu – budowlano-fizycznie niezawodnie działającą konstrukcję. Szczególnie interesujące staje się to wtedy, gdy chodzi o wymagania co do wiatroszczelności, wodoszczelności lub szczelności.

Wiatroszczelny płaszcz dla dachu
Mimo że wiatroszczelne konstrukcje spadzistych dachów nie są narzucane ani w normach, ani w przepisach o energooszczędności, to coraz częściej stawia się te wymagania świadomym tego projektantom i inwestorom. Brak wiatroszczelności prowadzi przy ogólnie stosowanych izolacjach termicznych do tego, że ciepłe powietrze niemalże wydmuchiwane jest z warstwy izolującej. Gdy dojdą do tego jeszcze inne czynniki – takie jak na przykład luźno ułożona izolacja termiczna lub niefachowo wykonana warstwa paroszczelna - może dojść do znacznych strat ciepła. Dlatego wiatroszczelnie sklejona folia wstępnego krycia oznacza plus dla bezpieczeństwa i podnosi dodatkowo szczelność konstrukcji: poziom wymiany powietrza może być zmniejszony o kolejne 35% przez wiatroszczelną warstwę zewnętrzną.

energooszczędna membrana dachowaEnergooszczędną membraną Delta-Maxx firmy Dörken AG, Herdecke, można wykonać wiatroszczelne konstrukcje zaoszczędzając czas i koszty. Folia wstępnego krycia ze zintegrowaną taśmą samoprzylepną zaoszczędza przy tym jeden dzień pracy i czyni szukanie właściwego środka klejącego zbytecznym. Delta-Maxx Plus Energooszczędna membrana jest rozwijana z rolki równolegle do okapu i w górnej krawędzi przymocowywana zszywkami w strefie zakładów. Odporny na zerwanie i nieczuły na wilgoć pasek ochronny taśmy klejącej jest po prostu ściągany i w obrębie zakładu następuje klejenie folia do folii. Kolejna zaleta: ponieważ sklejenie się warstw następuje niemalże natychmiastowo, podkład jest wolny od kurzu i czysty. Przy klejeniu późniejszym trzeba najpierw oczyścić folię z kurzu i wiórów, po to aby klejenie naprawdę długo trzymało. Przez to, że powierzchnie klejone nakrywane są zawsze od strony kalenicy przez kolejną warstwą folii, pozostają one czyste i suche, nawet jeśli lekko zacznie padać.  

folia wstępnego kryciaDeszczoodporne poddasze – sprawa systemu
Znaki szczególne deszczoodpornego poddasza to wodoszczelne wykonanie powierzchni ze wszystkimi łączeniami nakładanymi na styk, jak i uszczelnienie wszystkich  przepustów i wystających elementów budynku. Obok odpowiedniej folii szalunkowej konieczne są dodatkowe komponenty na przykład odpowiedni klej do materiału, taśmy uszczelniające lub masy uszczelniające, by wszystkie zakłady i połączenia odpowiednio a zarazem trwale skleić.
Z trzema komponentami systemowymi, które właściwościami materiałowymi skierowane są na folię wstępnego krycia i  szalunkową Delta-Foxx, ta mechanicznie wytrzymała włóknina poliestrowa z wodoszczelną, a zarazem otwartą dyfuzyjnie powłoką może być montowana fachowo jako deszczoodporne poddasze na szalunku lub na innym sztywnym podłożu.

Gęsty specjalny klej Delta-Foxx Pren stosowany jest do sklejania zakładów poszczególnych pasów folii szalunkowych, a także do pewnego mocowania materiału w obszarze okapu. Klej dozowany jest bezpośrednio z butli, a folia natychmiast dociskana. Klej łapie szybko (5-15 min) i umożliwia, w zależności od parametrów montażowych, szybki montaż bez dłuższych czasów oczekiwania. Wytrzymałość łączenia tworzy się w procesie ciągłym i osiąga swoją końcową, pełną moc po 24 godzinach.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także