Folie do izolacji dachu

Folie do izolacji dachu

Ponieważ przy deszczoodpornym poddaszu kontrłata nie jest włączona do wodoodpornego wykonania, muszą być uszczelnione wszelkie perforacje, które powstały przez gwoździe, aby przez te miejsca nie dostawała się wilgoć do konstrukcji. „Delta-Taśma uszczelniająca miejsca mocowań” układana jest między kontrłatę a folię szalunkowa. Jednostronnie klejąca, specjalnie impregnowana taśma uszczelniająca z pianki poliuretanowej może być szybko rozwinięta z rolki na folii szalunkowej wzdłuż krokwi. Podłoże musi być suche i wolne od zanieczyszczeń. Potem przybija się kontłaty przez taśmę uszczelniającą. Elastyczny materiał piankowy otula szczelnie miejsce wbicia gwoździ i wyrównuje nierówności podłoża. Bezpieczne przyłączenia folii szalunkowej do małoformatowych przejść takich jak wywietrzniki, rury wentylacyjne czy też maszty antenowe, ale i do okien dachowych zapewnia taśma Delta-Flexx-Band. Taśma przyłączeniowa i uszczelniająca o uniwersalnym zastosowaniu, do wszystkich detali na zewnątrz i wewnątrz składa się z wysoko wartościowej włókniny z klejem z kauczuku bitumicznego od dołu. Charakteryzuje się ekstremalnie wysoką poprzeczną i podłużną rozciągliwością. Każdego typu kołnierze przyłączeniowe mogą być bardzo dokładnie kształtowane.

układanie folii dachowejSzczelność powietrzna i tajemnice klejenia
Jeżeli chodzi o temat wiatroizolacji, to sednem sprawy jest fachowo zamontowana folia wiatro- i paroizolacyjna. Wysokowartościowe folie mogą lepiej chronić przed wilgocią dyfuzyjną i konwekcyjną niż izolacja termiczna. Przy Delta-Reflex włożono między przezroczystą folię z poliestru i trudno zapalną folię polietylenową zbrojenie i nałożono nie korodującą warstwę aluminium. Ta kombinacja z czterech warstw gwarantuje nie tylko wartość Sd ponad 100 m i tym samym większą rezerwę bezpieczeństwa procesom dyfuzyjnym szkodzącym izolacji termicznej i konstrukcji dachu. Badania wykazały, że fachowe zamontowanie, tzn. szczelny montaż, daje nawet do 10% oszczędności energii. Odpowiada to dodatkowej izolacji grubości około 2 cm. Efekt oszczędzania energii zwiększany jest przez powłokę aluminiową, która - wedle badań - umożliwia nawet 50-procentowe odbicie cieplne.

Wysokowartościowe wiatro- i paroizolacje mogą tylko wtedy chronić izolację termiczną przed wilgocią, gdy wykonane są fachowo. I tak na przykład przez nieszczelność lub fugi na załamaniach dachu i łączeniach wilgoć konwekcyjna może dostawać się do konstrukcji i zakłócać funkcjonowanie izolacji cieplnej. Do bezpiecznego i trwałego montażu nadają się klej, taśmy uszczelniające lub masy uszczelniające, które muszą mieć właściwości materiałowe dostosowane do poszczególnych folii. Specjalnie dla Delta-Reflex powstała taśma Delta-Poly-Band. Pokrytą aluminium, odporną na rwanie i zrywanie polipropylenową taśmą zaklejane są szczelnie wszystkie zakłady. Do szczelnego przyłączenia wiatro- i paroizolacji do nierównych powierzchni stosuje się taśmę Delta-Kom-Band w połączeniu z łatą dociskową. Wcześniej skompresowana, nasycona akrylem lekko spieniona taśma uszczelniająca wyrównuje przy tym wszystkie nierówności. 

Niemal uniwersalnie zastosowanie ma taśma Delta-Multi-Band. Za pomocą wysokowartościowego kleju na wodoodpornym wytrzymałym materiale nośnym mogą być sklejane nie tylko wszystkie folie Delta w obszarze zakładów, ale i małe naprawy mogą być wykonywane tym materiałem szybko i bezpiecznie. Trzyma się szczególnie dobrze na niepolaryzowanych tworzywach sztucznych takich jak na przykład polietylen. Przez praktyczny rozdzieralny brzeg elastycznej i rozciągliwej taśmy klejącej z poliolefinów zakłady i małe pęknięcia dają się prosto i szybko zakleić bez narzędzi tnących. Materiał odznacza się dużą zawartością masy klejącej z czystego akrylu i jest przy fachowym klejeniu praktycznie nieograniczenie odporny na starzenie się. Pracować z nim można w temperaturach do -5ºC. Przy tym trzeba pamiętać, by podłoże było suche, wolne od kurzu i tłuszczu. Powinno się unikać tworzenia się baniek powietrza przez bardzo staranne dociskanie taśmy.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Dörken

Polecamy Ci również

Zobacz także