Folie dachowe - zasady układania

Folie dachowe - zasady układania

układanie folii dachowejFolie wstępnego krycia chronią konstrukcję dachu i termoizolację przed skroplinami, wodą opadową przenikającą pod pokrycie przez jego nieszczelności i wodą z nawianego tam śniegu. Folie paroizolacyjne natomiast chronią dach przed wilgocią napływającą z wnętrza budynku.

Podłoże pod folie wstępnego krycia

Deskowanie lub inny rodzaj szalunku (np. płyta OSB) może pełnić w dachu dwie funkcje: elementu konstrukcyjnego lub podkładu pod pokrycie. Jeśli deskowanie jest wpisane w projekt dachu, nie wolno nam samowolnie dokonać zmiany. Musimy skontaktować się z projektantem. Znacznie łatwiej jest wprowadzić nieprzewidziane deskowanie. Ale czy warto? Koszt desek lub płyty, koszt transportu na plac budowy i czas robocizny dają wymierną kwotę, którą przeznaczyć możemy np. na lepsze pokrycie dachu. Z drugiej jednak strony, niektóre rodzaje pokrycia wymagają dachu szalowanego.

Którą folię wstępnego krycia wybrać?

Na pewno o sprawdzonej jakości - nie warto w tym wypadku szukać oszczędności za wszelką cenę. Folia wstępnego krycia zostanie wbudowana w dach i każda próba jej wymiany pociąga za sobą niewspółmiernie wyższe koszty związane z demontażem i ponownym układaniem pokrycia. Najlepiej informacji o jakości folii zasięgnąć w kilku źródłach:
- producent – chce sprzedać wszystko, ale czy wystawia dokumenty gwarancyjne na polecany produkt?
- sprzedawca – posiada rozeznanie szczególnie tam, gdzie wybór folii jest duży,
- dekarz – najbardziej kompetentna osoba. Jego zdanie jest o tyle ważne, że to on może wystawić gwarancję na cały dach przez siebie wykonany.
Oczywiście folia powinna być otwarta dyfuzyjnie, przepuszczalna dla pary wodnej. Tylko wówczas będziemy mogli ułożyć wełnę mineralną na pełną wysokość krokwi, do samej folii lub desek.

Dowiedz się też: Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając folię wstępnego krycia

Jak układać folie wstępnego krycia

Najłatwiej równolegle do okapu. Pierwszy pas przy okapie, następny wyżej. Zakład 10-15 cm (często zaznaczony na folii). Mocowanie najwygodniej przy pomocy zszywek (mogą być gwoździe z szerokimi łbami). Początek folii mocujemy na całej szerokości a następnie tyko w górnym brzegu, który zostanie zakryty przez pas leżący wyżej. Szczegóły dotyczące okapu oraz innych detali pokazują instrukcje producentów.

folia dachowa przy kominieKosze dachowe i kominy

Najbardziej niebezpieczne miejsca w dachu to kosze i wszystkie elementy przechodzące przez dach. Kosz zbiera wodę z sąsiednich połaci i odprowadza do okapu. Folia nie może być mocowana na dnie kosza. Każde mocowanie to przebicie folii. Nie można też montować w koszu elementów, które utrudniałyby swobodny spływ wody, (łaty, kontrłaty), same narażając się jednocześnie na ciągłe zawilgocenie.
Na wszystkich elementach przechodzących przez dach (okna, kominy) folia powinna być wyciągnięta do góry i zamocowana szczelnie do elementu taśmą klejącą lub klejem.

Czy folię dachową kleić na zakładach?

Tylko wtedy, gdy przed wstępnym kryciem stoją dodatkowe wymagania. Wymagania te mogą  wynikać z kilku okoliczności. Okoliczności te występują najczęściej gdy budynek znajduje się w górach, nad morzem lub usytuowany jest na skarpie, a także, gdy nachylenie połaci dachu jest mniejsze od minimalnego, zalecanego dla danego pokrycia. W takich wypadkach należy stworzyć tzw. „poddasze odporne na deszcz”. Folie wstępnego krycia kleimy wówczas nie tylko na zakładach, ale do wszystkich obróbek, a pod kontrłaty dajemy specjalne taśmy uszczelniające miejsca przejścia gwoździ.

Zobacz też: Jakie znaczenie ma paroizolacja poddasza

Przy większym nachyleniu połaci i gdy nie występują dodatkowe wymagania nie ma konieczności klejenia zakładów. Obliczono jednak, że takie klejenia folii pozwala na jej ułożenie w sposób wiatroszczelny. Ruch powietrza w szczelinie którą daje kontrłata nie podwiewa folii na zakładach i nie wywiewa ogrzanych cząsteczek powietrza z wierzchniej warstwy wełny. Można w ten sposób zaoszczędzić do 9% energii w okresie grzewczym.

uszkodzenie folii - błąd dekarzaUszkodzenia folii dachowych

W czasie prac na dachu, pomimo dużej ostrożności dekarza folia może ulec uszkodzeniu. Upadek narzędzia lub dachówki, ostra krawędź blachy –  i mamy dziury. Każdy liczący się producent posiada w swojej ofercie taśmy klejące i kleje, które służą nie tylko do łączenia folii na zakładach, ale również do naprawy drobnych uszkodzeń. Gdy uszkodzenie jest tak duże, że taśma go nie zakrywa, naklejamy po prostu łatę.

Oczywiście nie usprawiedliwia to w żadnym stopniu dekarza, który bez zabezpieczeń docina dachówki bezpośrednio nad folią.

O czym należy pamiętać układając folie dachowe

Promieniowanie UV. Każda folia jest wykonana z tworzywa sztucznego. Najbardziej szkodzi jej promieniowanie UV. Producenci podają czas bezpośredniej ekspozycji na to promieniowanie. Należy jednak pamiętać, że nawet po ułożeniu pokrycia, jeśli folia nie zostanie zabudowana izolacją termiczną, na poddasze dociera promieniowanie UV przez świetliki,  wyłazy i okna. Chociaż jego działanie jest w znacznym stopniu zredukowane przez szkło i rozproszone, kumuluje się z tym, które folia otrzymała podczas układania, a nierzadko wcześniej w czasie nieodpowiedniego składowania i transportu. Jeśli nie ocieplamy poddasza bezpośrednio po zakończeniu budowy domu, zamknijmy dostęp światła na poddasze.

Płyty OSB a folia dachowa

Układając otwartą dyfuzyjnie folię na deskach możemy wełnę podczas ocieplania dopchnąć do samych desek. W przypadku płyty OSB, która posiada małą dyfuzyjność musimy zastosować szczelinę wentylacyjną pomiędzy płytą a ociepleniem. Aby szczelina spełniała swoją rolę musi być drożna na całej długości, w każdej przestrzeni międzykrokwiowej i posiadać nawiew w okapie (lub w koszu) i wywiew w kalenicy (lub w narożu). Określone są przy tym wielkości otworów nawiewnych i wywiewnych oraz samej szczeliny. Każde okno dachowe, wyłaz czy komin wywołuje konieczność wentylowania przestrzeni międzykrokwiowej pod i nad przeszkodą.

Układanie folii dachowej w kalenicy

Gdy ocieplenie układamy do szczytu kalenicy, folię przekładamy nad nią i cały dach jest szczelnie okryty. Gdy z ociepleniem schodzimy np. między jętki, nieocieplany strych musimy dobrze wentylować. Jeśli nie można inaczej, to przez rozcięcie folii w kalenicy. Gdy zimą podczas roztopów wilgotność względna powietrza osiąga 100%, również pod nie ocieplonym dachem panują zbliżone warunki. Folia przepuszcza parę w obu kierunkach. Gdy wieczorem temperatura gwałtownie spada, stygną po kolei wszystkie warstwy dachu i występuje moment, w którym chłodniejsza o kilka stopni folia może być źródłem kondensacji dla wilgotnego powietrza pod nią.

Oceń artykuł
3,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Paweł Ochalski

Opracowanie: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Braas, Dörken, Klöber

Polecamy Ci również

Zobacz także