Folia na dach - przed zakupem

0
Folia na dach - przed zakupem

Membrany dachowe zdobywają sobie coraz większe zaufanie użytkowników. Dzieje się tak dlatego, bo są coraz lepszej jakości i znacznie ułatwiają budowę dachu i poddasza.

folia na dachWzrost rynku membran dachowych w Polsce jest odzwierciedleniem przenoszenia zainteresowania inwestorów z tradycyjnych izolacji bitumicznych na membrany paroprzepuszczalne. Jeśli budujemy dach, który docelowo ma być pokryty materiałem nie wymagającym pełnego podkładu, jak dachówka czy blachodachówka, najlepsza będzie membrana.

Jak to się zaczęło
Membrany paroprzepuszczalne pojawiły się ponad 20 lat temu, i od razu zwróciły na siebie uwagę branży budowlanej i odzieżowej. Ich specyficzne właściwości z jednej strony dawały użytkownikom ochronę przed wiatrem i deszczem, z drugiej zaś dzięki właściwościom materiału gwarantowały skórze możliwość "oddychania". Ze względu na te właśnie cechy, membrany paroprzepuszczalne znalazły zastosowanie w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem dachów stromych. Dziś, gdy wiedza inwestorów na ich temat rośnie, rośnie także sprzedaż tego asortymentu. Dzięki temu, że membrany dachowe mają umiejętność łączenie wodoszczelności z jednej strony z przepuszczalnością pary wodnej z drugiej, znacznie ułatwiają poprawne wykonanie wszystkich warstw poddasza. Stosując membranę ograniczamy także zużycie coraz droższego drewna (brak pełnego deskowania) oraz przedłużamy żywotność więźby przez redukcję ilości skondensowanej na niej pary.

porównanie folii dachowychFolie dachowe, wstępnego krycia, membrany, FWK
Określenia takie jak folie dachowe, folie wstępnego krycia, folie wentylowane, membrany dachowe czy folie paroprzepuszczalne stosowane są zamiennie, czasem w stosunku do materiałów, do których określenia te zupełnie nie pasują. Gdy mówi się o foliach dachowych, przeciętny inwestor nie ma pewności, o który produkt chodzi. Tymczasem materiały ogólnie nazywane „foliami” różnią się między sobą budową i przeznaczeniem. Zadaniem folii paroszczelnych jest zatrzymanie pary wodnej. Folie te montuje się na poddaszach między płytami kartonowo gipsowymi a termoizolacją. Inne "folie dachowe" wykazują właściwości paroprzepuszczalne i określane są mianem foli wstępnego krycia (FWK). W zależności od ilości pary jaką FWK jest w stanie przepuścić, dzielimy je na niskoparoprzepuszczalne (wentylowane) lub wysokoparoprzepuszczalne (membrany dachowe). FWK stosuje się między izolacją termiczną poddasza a pokryciem właściwym. Od stopnia paroprzepuszczalności FWK zależy metoda wykonania poddasza.

folia dachowa pod pokryciemWażna jest paroprzepuszczalność
Krycie dachu możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Jeden z nich, to pełne deskowanie na więźbie, które następnie kryte jest papą. Tu najlepiej zastosować gonty bitumiczne, gdyż wymagają one dokładnie takiego, sztywnego podkładu. Na opapowany podkład przybija się także kontrłat i łaty, a na nich układa dachówki lub blachodachówki. Te dwa ostatnie materiały to pokrycia sztywne, które podczas układania opiera się na łatach i kontrłatach. Po co więc stosować w takim razie sztywne pokrycie z papą, skoro kontrłaty i łaty można nabić bezpośredni na krokwie? Część dekarzy twierdzi, że dzięki temu więźba jest sztywniejsza i pod pokryciem dachu jest szczelniej, co gwarantuje, że izolacja termiczna pod deskowaniem będzie sucha. My zwracamy uwagę na inne jeszcze właściwości takiego rozwiązania – nieuzasadnione deskowanie, wydatek na papę, wydłużony proces budowy, zwiększony ciężar działający na więźbę a do tego znaczne utrudnienia prawidłowego ocieplenia pod deskowaniem. Para wodna pochodząca z wnętrza domu nie wydostanie się na zewnątrz przez deskowanie, bo to uszczelnione zostało papą. Dlatego między deskami a ociepleniem trzeba zachować szczelinę wentylacyjną – tu powietrze zewnętrzne będzie miało bezpośredni kontakt z deskowaniem i wełną mineralną. Usunie ono wilgoć wędrującą z poddasza przez wełnę, jednak czasem już ono samo będzie wilgotne . Niezachowanie szczeliny skutkować będzie zawilgoceniem izolacji termicznej. Jeśli zamiast deskowania i papy pod dachówkę lub blachodachówkę zastosujemy membranę o odpowiedniej paroprzepuszczalności, budowa dachu będzie znacznie prostsza. W dalszej części artykułu wyjaśnimy dlaczego.
Od tego czy FWK ma wysoką czy niską paroprzepuszczalność zależy, w jaki sposób zbudowane będzie poddasze. FWK zasadniczo dzielimy na dwie kategorie.

Folie niskoparoprzepuszczalne (folie wentylowane). Są to FWK, których zdolność do przepuszczalności pary wodnej zawiera się w przedziale od około 20 do około 100 gram na 1 m² w ciągu 24 godzin.

Folie wysokoparoprzepuszczalne (membrany dachowe). Ich zdolność przepuszczania pary wodnej to od około 1000 gram na 1 m² w ciągu 24 godzin. Zakłada się, że im paroprzepuszczalność wyższa, tym lepiej. Pamiętajmy, że druga powierzchnia FWK musi być przy tym szczelna dla wody.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także