Folia na dach - przed zakupem

0
Folia na dach - przed zakupem

Użyty przez nas rodzaj FWK zdeterminuje sposób wykonania warstw poddasza. Jeśli folia będzie miała niską paroprzepuszczalność, stosujemy ją po prostu zamiast deskowani z papą, nie zapominając o konieczności zachowania szczeliny wentylacyjnej między folią a izolacją termiczną z wełny mineralnej. Szczelina ta powinna mieć około 4 cm wysokości, tak samo jak w przypadku pełnego deskowania z papą. Dokładne zachowanie szczeliny ułatwią nam listwy drewniane przybite wzdłuż krokwi na odpowiedniej wysokości. Oczywiście samą folię rozpina się bezpośrednio na krokwiach jeszcze przed wykonaniem ocieplenia. Przez folię do krokwi dobija się jeszcze łaty i kontrłaty, dzięki którym nad folią powstanie druga szczelina wentylacyjna. Na nich także oprze się pokrycie.
Zastosowanie FWK o wysokiej paroprzepuszczalności znacznie ułatwia sprawę. W tym przypadku szczelina wentylacyjna między ociepleniem a wysokoparoprzepuszczalną FWK wogóle nie jest potrzebna – dzięki temu między krokwiami można umieścić wełnę mineralną o grubości odpowiadającej całej ich wysokości. Wystarczy jedynie, że dzięki nabiciu łat i kontrłat powstanie szczelina nad folią.

paroprzepuszczalność membrany dachowejCo warto wiedzieć o FWK

Gramatura
Gramatura folii dachowej ma wpływ na jej trwałość. Im membrana ma większą gramaturę, tym jest grubsza, im jest grubsza tym bardziej trwała. Membrany najczęściej ulegają uszkodzeniom podczas układania – im są grubsze, tym trudniej je uszkodzić. Gramaturę producenci podają w g/m².

Wytrzymałość na działanie słupa wody
Wytrzymałość na działanie słupa wody podawana jest w cm lub mm. Współczynnik ten ma znaczenie w zimnych porach roku, gdy temperatura spada okresowo poniżej zera. Wówczas na dachu zbierają się czapy śniegu, które topniejąc i zamarzając wciskają wodę między dachówki oraz w otwory montażowe i zakłady. Woda nocą zamarza i warstwa lodu zbiera się już pod pokryciem. Wysoka wodoodporność membrany nie pozwoli jej przedostać się przez membranę do ocieplenia.

Stabilizacja przeciw UV
Producenci membran wzmacniają je podczas produkcji stabilizatorami przeciw działaniu promieniowania UV. Mają one zapobiec ich uszkodzeniu w przypadku uszkodzenia pokrycia właściwego. Nawet minimalne nieszczelności w pokryciu sprawią, że do membrany docierać będzie promieniowanie UV i powoli będzie ją osłabiać. Dlatego nie powinniśmy nieosłoniętych FWK pozostawić na dachu nieosłoniętych przez cały okres, jaki producenci podają za bezpieczny dla ich wyrobów.

Współczynnik Sd
Równoważna dyfuzyjnie grubość powietrza dla danego materiału (Sd). Powietrze stawia opór parze wodnej, który jest uzależniony od grubości warstwy powietrza, którą ta para musi pokonać. Współczynnik Sd określa właściwości dyfuzyjne membrany podając odpowiednią grubość warstwy powietrza o tym samym oporze dyfuzyjnym.

Warto pamiętać
1. Zdarza się, że folie wstępnego krycia są reklamowane przez inwestorów. Przyczyną reklamacji jest najczęściej przeciekanie folii po pierwszym deszczu, zanim jeszcze położone zostało właściwe pokrycie. Najczęściej okazuje się, że przyczyną jest niewiedza wykonawcy, który FWK ułożył na dachu odwrotnie. Folia taka tylko z jednej strony jest wodoszczelna, gdy zamontujemy ją stroną paroprzepuszczalną ku górze, jej wodoszczelność będzie porównywalna z wodoszczelnością durszlaka. W celu uniknięcia pomyłek producenci FWK na zewnętrznych stronach folii drukują napisy (np. nawę folii). Pamiętajmy – zadrukowana strona musi być skierowana na zewnątrz.

2. Nie kupujmy FWK nieznanego na ryku producenta, tym bardziej jeśli nie podaje on swojego adresu. Zdarzały się przypadki, że nieuczciwi sprzedawcy jako membrany dachowe sprzedawali ich półprodukty, które po ułożeniu na dachu przeciekały.

3. FWK nie powinniśmy zostawić na dachu nieosłoniętych, gdyż promieniowanie UV wpływa na nie niszcząco. Dobrze jak najszybciej przykryć je pokryciem docelowym. Bezpieczny okres pozostawienia nieosłoniętej membrany określa producent, jednak nie powinniśmy go wykorzystywać (zwykle jest to od około 1 do 4 miesięcy).

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Braas, MDM, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także