Fabryka Cekol w Gołdapi

Fabryka Cekol w Gołdapi

Firma Cedat, jeden z największych polskich producentów zapraw chemii budowlanej marki Cekol, ma już trzecią fabrykę. W Gołdapi, w województwie warmińsko-mazurskim, powstał zakład wytwarzający tzw. wyroby szare na bazie cementu.

fabryka Cekol w GołdapiW skład gołdapskiego zakładu wchodzą między innymi hale produkcyjne, gdzie powstają zaprawy Cekol, doskonale wyposażone laboratorium oraz magazyny.  Zatrudnieni w nim wykwalifikowani specjaliści czuwają nad wysoką jakością produktów Cekol. Fabryka jest samowystarczalna, ma bowiem możliwość przerabiania stosownie do własnych potrzeb kruszywa wykorzystywanego w produkcji zapraw Cekol.

Produkcja w zakładzie w Gołdapi jest bezpieczna dla środowiska. Gołdap ma status miejscowości uzdrowiskowej, dlatego fabryka musi spełniać i spełnia bardzo surowe normy dotyczące emisji zanieczyszczeń. Trzecia fabryka firmy Cedat ma liczne możliwości rozwoju. Usytuowana jest w suwalskiej strefie ekonomicznej w bezpośrednim sąsiedztwie gołdapskiego przejścia granicznego na granicy z obwodem kaliningradzkim. Cedat planuje dalszą ekspansję na rynki wschodnie. Dla regionu jest to również obiecująca inwestycja, stwarzająca szanse na rozwój gospodarczy; w powiecie gołdapskim bezrobocie wynosi 43% (według danych resortu pracy).

Oprócz fabryki w Gołdapi firma Cedat ma także zakłady produkcyjne w Gdańsku i w Stawigudzie koło Olsztyna. Wytwarzane są w nich różnego rodzaju zaprawy chemii budowanej pod wspólną marką Cekol, między innymi zaprawy klejące, tynki zewnętrzne, szpachlówki i wylewki samopoziomujące. Oferta stale uzupełniana jest o nowe produkty.

laboratorium CedatPoczątki firmy Cedat
Firma Cedat pojawiła się na polskim rynku w 1991 roku. Została założona przez absolwentów Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej. Na polskim rynku nie było wówczas praktycznie żadnych nowoczesnych rozwiązań chemii budowlanej. Pierwszymi produktami były zaprawy klejące wytwarzane w małej, wynajmowanej wytwórni w Gdańsku. Produkty te oferowały stabilną jakość wykonania w odróżnieniu od stosowanych wówczas tradycyjnych zapraw na bazie piasku i cementu, przygotowywanych bezpośrednio na placu budowy. Wkrótce w laboratoriach firmy Cedat rozpoczęto działania mające na celu opracowanie receptury zaprawy do wygładzania i wyrównywania ścian wewnętrznych. W 1993 roku w ofercie pojawiła się biała masa szpachlowa Cekol C-45, która stała się "hitem rynkowym" i pozostaje nim do dziś.

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Cedat

Polecamy Ci również

Zobacz także