Energooszczędne dachy

Ze względu na rosnące koszty energii poszukujemy energooszczędnych rozwiązań. Myślimy o budowie ciepłych, energooszczędnych domów. Poszukujemy projektów, które gwarantować będą niskie koszty eksploatacji.

dach spadzistyCoraz częściej interesujemy się budownictwem niskoenergetycznym, a nawet pasywnym. Takie budynki powinny charakteryzować się m.in. dobrze izolowanymi przegrodami budowlanymi, czyli ciepłymi ścianami, dachem, oknami, podłogą na gruncie. Teraz tematem będzie energooszczędny dach.

Największą popularnością cieszą się obecnie w naszym kraju domy tradycyjne, z dachem spadzistym (zwanym też skośnym) o drewnianej więźbie dachowej. W budynkach o nowoczesnej architekturze stosuje się najczęściej dachy płaskie z tzw. stropodachem wentylowanym. Niezależnie od decyzji o wymarzonej architekturze domu - każdy dach, pod którym będziemy mieszkać, potrzebuje odpowiedniej izolacji cieplnej i wilgotnościowej oraz prawidłowej wentylacji.

dach płaskiWentylacja i odprowadzanie wilgoci
Przy wyborze rozwiązań materiałowych należy pamiętać o poprawnej konstrukcji warstw dachu, umożliwiającej dyfuzję pary wodnej. Ze względu na zachowanie wobec pary wodnej przenikającej z poddasza można wyróżnić dwa podstawowe typy połaci dachowej: nieszczelną i szczelną. W przypadku pokrycia papą na pełnym deskowaniu (typ szczelny) należy zawsze pozostawiać pustkę powietrzną między deskami a izolacją termiczną. Pustka ma zapewnić wentylację połaci dlatego należy pamiętać o wykonaniu wlotów i wylotów powietrza.
Przy stosowaniu membran dachowych o wysokich parametrach paroprzepuszczalności (typ nieszczelny) można pominąć pustkę powietrzną. Wówczas wykorzystujemy całą grubość krokwi i ocieplenie styka się z wiatroizolacją, układaną tuż pod pokryciem dachu. Od wewnątrz, umieszczana jest folia paroizolacyjna, montowana między izolacją termiczną a wykończeniem (np. z płyt g-k lub boazerią). Folia przyklejana jest taśmą dwustronną do stalowego rusztu lub mocowania zszywkami do rusztów drewnianych, koniecznie z wykonaniem zakładów 10 cm, które sklejamy taśmą dwustronnie klejącą. Przy takim rozwiązaniu połaci dachowej należy zapewnić dobrą, regulowaną wentylację grawitacyjną pomieszczeń (rozszczelnienie okien, kratki wywiewne).

zdjęcie termowizyjne poddaszaStraty ciepła przez dach
Straty ciepła przez dach w domach jednorodzinnych spełniających aktualne wymagania prawne stanowią od 10-15% całkowitych strat ciepła w budynku. Wymagania przepisów budowlanych (warunki techniczne podane w Dz. U. 75/2002, poz.690) oznaczają zaprojektowanie dachu o współczynniku przenikania ciepła U 0,3 W/(m²·K). Czasami posługujemy się też określeniem „opór cieplny”, który jest po prostu odwrotnością współczynnika U. Oznacza to, że dla dachów graniczny opór cieplny wynosi Ro = 3,3 (m²·K)/W, a przegrody powinny charakteryzować się oporem cieplnym większym od Ro.
Zagwarantowanie wymaganej prawem minimalnej wartości U okazuje wcale nie takie proste. Główną przyczyną są niedokładności wykonania i nieuwzględnianie w obliczeniach wpływu wszystkich mostków termicznych. Przykładowe, nie do końca dobrze ocieplone dachy, pokazano na załączonych termogramach (fot. 3). Uwzględnienie wpływu mostków termicznych powoduje, że spełnienie minimalnych wymagań prawnych jest możliwe dopiero przy izolacji termicznej dachu grubości 25 cm.

 

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także