Energooszczędne budownictwo (cz. I)

Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym rośnie wraz ze wzrostem cen paliw. W ostatnim dziesięcioleciu najbardziej podrożał olej opałowy - o ponad 300%.

Podrożały też inne nośniki energii, więc koszty ogrzewania zabierają coraz większą część domowych budżetów. Wszystko to sprawia, że rosną nasze wymagania wobec energooszczędności budynków, zarówno budowanych indywidualnie, jak i tych nabywanych od deweloperów.

dom energooszczędnyCeny paliw idą w górę
Ceny paliw rosną coraz szybciej. Malejące zasoby paliw konwencjonalnych, nadmierny fiskalizm oraz sytuacja polityczna to główne przyczyny tego wzrostu (wykres 1). Dlatego rosną też koszty eksploatacji budynków. Dla posiadaczy ogrzewania olejowego koszty produkcji ciepła wynoszą obecnie ponad 70 zł/GJ. W ostatnich 10 latach cena oleju wzrosła z 0,7 zł/l (19,4 zł/GJ) do 3 zł/l (83 zł/GJ), czyli o ponad 300% i zbliża się do ceny energii elektrycznej II taryfy. Koszty ciepła z gazu ziemnego zbliżają się do 50 zł GJ. Najtańszy jest węgiel, lecz wymaga kosztownej obsługi. Dodatkowo, ze względu na efekt cieplarniany, konieczne jest budowanie kosztownych instalacji przyjaznych środowisku. Trzeba się również liczyć ze wzrostem opłat ekologicznych. Źródła energii odnawialnej są perspektywiczne, lecz wciąż wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych. Prawdziwe oszczędności tkwią za to w "szóstym paliwie" - czyli ograniczaniu energochłonności budynków. Koszty ogrzewania zależą przecież przede wszystkim od ilości ciepła, które uda nam się zatrzymać wewnątrz pomieszczeń.
Warto przyjrzeć się tabeli zamieszczonej obok, w której zestawiono m.in. koszty ogrzewania budynku w zależności od roku jego budowy, a więc w zależności od stale poprawianej izolacyjności przegród.

Ceny paliw rosną coraz szybciej. Malejące zasoby paliw konwencjonalnych, nadmierny fiskalizm oraz sytuacja polityczna to główne przyczyny tego wzrostu (wykres 1). Dlatego rosną też koszty eksploatacji budynków. Dla posiadaczy ogrzewania olejowego koszty produkcji ciepła wynoszą obecnie ponad 70 zł/GJ. W ostatnich 10 latach cena oleju wzrosła z 0,7 zł/l (19,4 zł/GJ) do 3 zł/l (83 zł/GJ), czyli o ponad 300% i zbliża się do ceny energii elektrycznej II taryfy. Koszty ciepła z gazu ziemnego zbliżają się do 50 zł/GJ. Najtańszy jest węgiel, lecz wymaga kosztownej obsługi. Dodatkowo, ze względu na efekt cieplarniany, konieczne jest budowanie kosztownych instalacji przyjaznych środowisku. Trzeba się również liczyć ze wzrostem opłat ekologicznych. Źródła energii odnawialnej są perspektywiczne, lecz wciąż wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych. Prawdziwe oszczędności tkwią za to w "szóstym paliwie" - czyli ograniczaniu energochłonności budynków. Koszty ogrzewania zależą przecież przede wszystkim od ilości ciepła, które uda nam się zatrzymać wewnątrz pomieszczeń. Warto przyjrzeć się tabeli zamieszczonej obok, w której zestawiono m.in. koszty ogrzewania budynku w zależności od roku jego budowy, a więc w zależności od stale poprawianej izolacyjności przegród.

procentowy wzrost cen energii w latach 1997-2007koszty ogrzewania domu

Wykres 1
. Procentowy wzrost cen energii w latach 1997-2007. Tabela 1. Koszty ogrzewania na potrzeby c.o. domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m² z kotłowni gazowej kondensacyjnej w zależności od roku budowy

zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania domuBudynek energooszczędny?
Dla wielu ludzi budynkiem energooszczędnym jest obiekt wykonany w technologii tradycyjnej z cegły pełnej o grubości 38 cm (1,5 cegły). Okna? Koniecznie szczelne. Zdarza się też, że dom ocieplony jest izolacją o grubości 5 cm. Inwestorzy są zadowoleni z takiej termomodernizacji, tymczasem ich budynki zużywają niewielką ilość energii przede wszystkim "dzięki" wadliwie działającej wentylacji (zamiast dobrej izolacyjności cieplnej).To skutkuje złym klimatem wnętrza i rozwojem ognisk chorobotwórczych. Aktualne standardy dla nowych budynków, określone w prawie budowlanym, sprzyjają rozwojowi budownictwa energooszczędnego. Praktyka pokazuje jednak, że przyjmowane są rozwiązania odpowiadające minimalnym wymaganiom. A to nie pozwala osiągać wyższych standardów w zakresie energochłonności!


Aktualnie wznoszone budynki zaliczyć można raczej do energochłonnych (tak nazywane są budynki o energochłonności EA w przedziale od 360 do 100 kWh/ m²rok). Najczęściej ich energochłonność mieści się w przedziale od 120 do 150 kWh/m²rok, co oznacza, że koszty ogrzewania wahają się od 1,6 zł/m²m-c do 2,2 zł/m²m-c. W porównaniu z budynkami z lat 70., 80., czy 90. to znacząca poprawa, jednak mogłoby być jeszcze lepiej. Budynki energooszczędne mają powierzchniowy wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA poniżej 100 kWh/m²rok. Warto przypomnieć, że o energooszczędności budynku decyduje kilka czynników: rozwiązania architektoniczne, technologia wznoszenia, izolacyjność termiczna przegród oraz jakość wykonawstwa.

Budownictwo energooszczędne
Coraz częściej wznoszone są budynki energooszczędne o wskaźniku sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA= 45 do 80 kWh/m²rok. Wymagają niewiele większych nakładów inwestycyjnych, a obniżają zużycie energii w stosunku do budynków spełniających aktualne minimalne wymagania prawne o ponad połowę (tabela 2 i wykres 2). Dzięki temu  spełniają kryteria opłacalności ekonomicznej. Budynki niskoenergetyczne o wskaźniku EA = 15 do 45 kWh/m²rok wymagają znacznie większych nakładów inwestycyjnych., dlatego na razie nie są jeszcze zbyt rentowne.

klasyfikacja energetyczna budynkówmiesięczne koszty ogrzewania budynków

Tabela 2
. Klasyfikacja energetyczna budynków. Wykres 1. Miesięczne koszty ogrzewania budynków na 1 m² dla budynków różnych klas energetycznych.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także