Fasada decyduje o wizualnej atrakcyjności budynku. Dlatego zarówno projektanci, jak i wykonawcy elewacji budynków starają się, aby były one nie tylko estetyczne, ale również trwałe.
Coraz popularniejszą ostatnio metodą wykończeń, znajdującą zastosowanie zarówno w budowie nowych, jak i remontach istniejących budynków, są elewacje wentylowane. Ze względu na szeroki wybór produktów, które mogą zostać wykorzystane w elewacjach wentylowanych, standardowe i niestandardowe opcje długości, grubości czy kolorystyki płyt, możliwość łączenia z innymi materiałami budowlanym czy łatwość zastosowania w projektowaniu budowlanym sprawiają, że są odpowiedzią na potrzeby nowoczesnej architektury.
System tworzy podkonstrukcja, warstwa izolacyjna, która szczelnie przylega do powierzchni ściany oraz okładziny zewnętrzne (płyty elewacyjne) stanowiące ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych. Pomiędzy warstwą izolacji a płytami znajduje się szczelina wentylacyjna, umożliwiająca swobodny przepływ powietrza pomiędzy nimi. Montaż elewacji wentylowanych jest idealną metodą nie tylko ocieplenia, ale również ulepszenia wyglądu budynku.Możliwości projektowe
Elewacje wentylowane umożliwiają duży wybór pomiędzy standardowymi, a także nietypowymi rozwiązaniami, co ułatwia projektowanie.
Jednym z najczęściej montowanych rodzajów jest terakota, czyli gres ceramiczny, produkowany m.in. przez niemiecką firmę Agrob Buchtal. Zdobywa on coraz większe znaczenie w architekturze, nie tylko dzięki cechom technicznym, ale także estetyce prezentacji. Interesującym rozwiązaniem jest Hydrotect, system mający właściwości samoczyszczące, możliwe do osiągnięcia dzięki reakcji między światłem, tlenem i wilgotnością powietrza. W rezultacie powierzchnia jest antybakteryjna i łatwa do czyszczenia. Hydrotect, jako system, przyczynia się do ochrony czystości powietrza równie skutecznie jak drzewa.
Bardzo popularny jest kamień, a dokładnie panele elewacyjne odwzorowane z kamienia, produkowane np. przez firmę Mirage. Poza estetyką i trwałością odwzorowaną z naturalnego kamienia, system jest znacznie lżejszy od naturalnego odpowiednika, co gwarantuje łatwość instalacji. Umożliwiając niskie koszty utrzymania, łatwość instalacji czy elastyczność wykorzystania, gwarantują jednocześnie trwałość, wysoką jakość oraz atrakcyjny wygląd.
Aluminiowe panele kompozytowe - producenci, tacy jak Alucoil, oferują różne rodzaje wykończeń - metal czy drewno - łącząc zaawansowane technologie z wysokąwartością ekologiczną. Aluminiowe panele charakteryzują się łatwością instalacji oraz szeroką gamą wykończeń.
Mniej popularnym rozwiązaniem, ale zasługującym na uwagę jest płyta HPL, np. Bauclad firmy CEP. Jest to warstwowe tworzywo termoutwardzalne, składające się z kilku warstw sprasowanych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury oraz laminatu papierowego. Płyty te są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, nie przebarwiają się, a ponadto mają wysoką jakość.
Hanna7539
Budynek mojej firmy jest pokryty wlasnie tego typu fasada, wykonana przez firme Modernfasade. Powiem szczerze ze nie sadzialam ze efekt bedzie az tak imponujacy
Enerbau
Na czym polega efekt izolacji wentylowanej?
plabawza
Takie elewację są najlepsze.
Enerbau
Proszę uzasadnić swoją opinię.
bartnik1
Kiedy chodzi elewację to polecam pomyslec o takich deskach http://qelewacje.pl/
Tu zresztą mozecie skorzystać z wyboru darmowych próbek.