Elewacje wentylowane

Fasada decyduje o wizualnej atrakcyjności budynku. Dlatego zarówno projektanci, jak i wykonawcy elewacji budynków starają się, aby były one nie tylko estetyczne, ale również trwałe.

elewacja wentylowanaCoraz popularniejszą ostatnio metodą wykończeń, znajdującą zastosowanie zarówno w budowie nowych, jak i remontach istniejących budynków, są elewacje wentylowane. Ze względu na szeroki wybór produktów, które mogą zostać wykorzystane w elewacjach wentylowanych, standardowe i niestandardowe opcje długości, grubości czy kolorystyki płyt, możliwość łączenia z innymi materiałami budowlanym czy łatwość zastosowania w projektowaniu budowlanym sprawiają, że są odpowiedzią na potrzeby nowoczesnej architektury.

System tworzy podkonstrukcja, warstwa izolacyjna, która szczelnie przylega do powierzchni ściany oraz okładziny zewnętrzne (płyty elewacyjne) stanowiące ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych. Pomiędzy warstwą izolacji a płytami znajduje się szczelina wentylacyjna, umożliwiająca swobodny przepływ powietrza pomiędzy nimi. Montaż elewacji wentylowanych jest idealną metodą nie tylko ocieplenia, ale również ulepszenia wyglądu budynku.

okładzina elewacyjna z gresuMożliwości projektowe
Elewacje wentylowane umożliwiają duży wybór pomiędzy standardowymi, a także nietypowymi rozwiązaniami, co ułatwia projektowanie.

Jednym z najczęściej montowanych rodzajów jest terakota, czyli gres ceramiczny, produkowany m.in. przez niemiecką firmę Agrob Buchtal. Zdobywa on coraz większe zokładzina elewacyjna imitująca kamieńnaczenie w architekturze, nie tylko dzięki cechom technicznym, ale także estetyce prezentacji. Interesującym rozwiązaniem jest Hydrotect, system mający właściwości samoczyszczące, możliwe do osiągnięcia dzięki reakcji między światłem, tlenem i wilgotnością powietrza. W rezultacie powierzchnia jest antybakteryjna i łatwa do czyszczenia. Hydrotect, jako system, przyczynia się do ochrony czystości powietrza równie skutecznie jak drzewa.

okładzina elewacyjna - kompozytowe panele aluminioweBardzo popularny jest kamień, a dokładnie panele elewacyjne odwzorowane z kamienia, produkowane np. przez firmę Mirage. Poza estetyką i trwałością odwzorowaną z naturalnego kamienia, system jest znacznie lżejszy od naturalnego odpowiednika, co gwarantuje łatwość instalacji. Umożliwiając niskie koszty utrzymania, łatwość instalacji czy elastyczność wykorzystania, gwarantują jednocześnie trwałość, wysoką jakość oraz atrakcyjny wygląd.

Aluminiowe panele kompozytowe - producenci, tacy jak Alucoil, oferują różne rodzaje wykończeń - metal czy drewno - łącząc zaawansowane technologie z wysokąokładzina elewacyjna z płyty HPLwartością ekologiczną. Aluminiowe panele charakteryzują się łatwością instalacji oraz szeroką gamą wykończeń.

Mniej popularnym rozwiązaniem, ale zasługującym na uwagę jest płyta HPL, np. Bauclad firmy CEP. Jest to warstwowe tworzywo termoutwardzalne, składające się z kilku warstw sprasowanych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury oraz laminatu papierowego. Płyty te są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, nie przebarwiają się, a ponadto mają wysoką jakość.

 

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także