Elewacja – ochrona ściany

elewacja zewnętrznaWysokie walory techniczne materiału budowlanego rzadko proporcjonalnie przekładają się  na jego wartość estetyczną.

Sytuacja taka dotyczy m.in. ścian zewnętrznych, których surowy i nienajlepszy wygląd retuszujemy stosując okładziny elewacyjne - mają one nie tylko zdobić, ale i chronić ścianę przed powolną degradacją.

Ściany zewnętrzne można budować jako jedno- lub wielowarstwowe. Do budowy ostatniej warstwy ściany np. trójwarstwowej możemy użyć materiału, który pozwoli nam uzyskać jej estetyczny wygląd. Można w tym miejscu wykorzystać cegłę klinkierową, czy elementy sylikatowe. Poza tym istnieją jeszcze inne sposoby na budowanie ścian zewnętrznych. Do dyspozycji mamy materiały gazobetonowe, keramzytobetonowe, ceramiczne i całą gamę kompletnych, innowacyjnych systemów. Rola okładziny elewacyjnej nie ogranicza się jedynie do poprawy estetyki ściany. Część typowych materiałów przeznaczonych do budowy nie posiada wystarczającej odporności, abyśmy mogli wykonaną z nich elewację pozostawić na wiele lat na działanie słońca, deszczu i mrozu. Z biegiem lat materiały te poddają się stopniowej degradacji, a powierzchnia ich, nie dość, że i tak niezbyt estetyczna, staje się jeszcze mniej przyjemna dla oka. Okładzina elewacyjna zupełnie zmieni wizerunek domu i ochroni ściany przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych.

Elastyczne płytki żywiczne
Płytki wykonane z poliestrowej żywicy syntetycznej wzmocnionej włóknem szklanym nie zdobyły jeszcze tak dużej popularności, na jaką niewątpliwie zasługują. Okładzina ta jest odporna na działanie wody i mrozu, nie chłonie wilgoci i nie wymaga zabezpieczenia środkiem hydrofobizującym. Można ją układać na wszystkie typowe podłoża budowlane. Płytki są grubości kilku zaledwie milimetrów, w związku z czym są bardzo lekkie, a to oznacza, że można je z doskonałym efektem układać także na warstwie uprzednio wykonanego ocieplenia. Elementy produkowane są w szerokiej gamie barw, maja różną fakturę. Mogą m.in. imitować cegłę ryflowaną lub mieć całkowicie gładką powierzchnię. Ich zalety dekoracyjne sprawiają, że okładzinę tę stosuje się także wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.

Sposób montażu płytek:

mierzenie ścianynanoszenie klejupodłoże gotowe

Na czystym i zagruntowanym podłożu wyznaczamy dwie linie poziome w odległości 24,4 cm od siebie.Górna linia wyznacza górną krawędź klejonej licówki.Klej nanosimy szpachlą zębatą o zębach 4 x 4 mm.Przygotowujemy podłoże dla czterech rzędów płytek jednocześnie.

licowanieprzycinanie płytekostatnie wykończenia

Licowanie rozpoczynamy od góry ściany, oklejając najpierw narożniki. Płytki zginamy według potrzeb. Licówki układamy według ustalonego wiązania cegieł na mokrym kleju, równomiernie przyciskając, z zachowaniem odpowiednich spoin.

Płytki przycina się na wymiar nożyczkami. Dodatkowe spoinowanie licówek jest zbyteczne, wystarczy klej w spoinie wykładzić mokrym pędzlem o szerokości 10 mm i pracę można uznać za zakończoną. Płytki nie chłoną wilgoci, nie wymagają więc impregnacji środkiem hydrofobowym.

Oceń artykuł
4,23 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także