Elewacja – ochrona ściany

Płytki Izoflex produkowane są w dwóch standardowych wymiarach: 240 x 52 mm i 360 x 52 mm (narożnik) oraz na indywidualne zamówienia 240 x 65 mm, narożnik 360 x 65 mm, 240 x 71 mm, narożnik 360 x 71 mm, oraz w kształcie imitującym kamień - piaskowiec. Wysoka elastyczność i niewielka grubość (3 mm, 3,5 mm) umożliwia licowanie nierównych powierzchni. Płytki dostępne są w dziewięciu kolorach. Dużym zainteresowaniem cieszą się płytki imitujące starą, zmurszałą cegłę z delikatnymi cieniami.

Inne materiały stosowane na okładziny elewacyjne
dom z drewnianą elewacjąDrewno.
Jest to najstarszy materiał elewacyjny, jednak pomijając systemy budowy domów szkieletowych coraz rzadziej wykorzystywany i systematycznie wypierany przez nowoczesne materiały budowlane. Oblicówkę z desek świerkowych lub sosnowych grubości około 2 cm przybija się do drewnianego rusztu. Deski mogą mieć krawędzie uformowane na pióro i wpust lub proste. Drewno powinno być jeszcze przed montażem zaimpregnowane przeciw grzybom i owadom. To samo dotyczy krawędziaków, z których wykonujemy ruszt. Do mocowania desek do rusztu używamy gwoździ ocynkowanych – będziemy mieć wówczas pewność, że po kilku deszczowych miesiącach na ścianie nie pojawią się brązowe zacieki.

Klinkier. Przed chłonięciem przez ścianę wilgoci doskonale zabezpiecza klinkier. Elewację z klinkieru można wykonać już na etapie wznoszenia ścian trójwarstwowych, wykorzystując cegłę klinkierową. Niemal identyczny efekt wizualny otrzymamy dzięki płytkom z tego materiału. Można je układać na typowe podłoża budowlane. Jeśli klinkierem zamierzamy obłożyć ściany z bloczków gazobetonowych wybierajmy jak najlżejsze płytki – ciężka płytka może oderwać się od podłoża wraz z jego fragmentem. Także na warstwie ocieplenia nie wolno kleić okładzin o wadze większej niż 4 kg na m². Klejenie płytek klinkierowych najbezpieczniej zlecić wykwalifikowanemu specjaliście.

Kamień. Okładziny elewacyjne z kamienia sztucznego lub naturalnego pomimo swoich niewątpliwych zalet, do których należy ich trwałość, niewrażliwość na działanie czynników atmosferycznych czy walory estetyczne, nie są powszechnie wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym. Przyczyną tego stanu rzeczy jest m.in. duża waga płytek, których układanie na całych elewacjach - w przypadku szczególnieciężkich elementów - może być po prostu zbyt ryzykowne. Okładzina ta sprawdzi się na mniejszych powierzchniach, takich jak ścianki cokołowe. Elewacyjne płytki kamienne należy kleić wyłącznie za pomocą zaprawy specjalnie przeznaczonej do tego celu.

siding na budynkuSiding. Do sidingu przylgnęła etykieta, określająca go jako mało wyszukany i nieelegancki. Warto wiedzieć, że dziś w ofercie rynkowej znajdziemy zupełnie inny siding, niż ten sprzed lat. Oczywiście jest to wciąż ta sama technologia i materiał, jednak jego wartość estetyczna bardzo wzrosła i uprzedzenia nie są już uzasadnione.Siding odporny jest na działanie promieni UV, uszkodzenia mechaniczne, nie przepuszcza wody deszczowej, jednocześnie umożliwiając wentylację ściany. Sposób montażu sidingu, oparty na systemie listew i narożników sprawia, że można z powodzeniem wykorzystywać go podczas termomodernizacji budynku, przy czym nie jest konieczne uprzednie oczyszczanie czy gruntowanie podłoża. Siding mocuje się na ruszcie drewnianym (drewno powinno być zaimpregnowane), a pomiędzy łatami przykręconymi do ściany można ułożyć warstwę ocieplenia.

Silikaty. Okładzina wykonana z wysokiej jakości płytek silikatowych chroni elewację nie tylko przed deszczem i słońcem. Dzięki naturalnym właściwościom surowców, z których jest wykonana (wapno, piasek, woda) posiada właściwości grzybobójcze. Elewację z sylikatów, podobnie jak klinkierową, można wykonać już na etapie budowy ścian. Istnieją także płytki, które po ułożeniu trudno odróżnić od pełnej ściany wykonanej z tego materiału. Niewielka waga płytek umożliwia układanie ich nawet na warstwie ocieplenia wykonanej ze styropianu. Elewację z wyrobów wapienno-piaskowych po ułożeniu należy zaimpregnować środkiem hydrofobowym.

Oceń artykuł
4,23 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Izotechnika, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także