Elewacja bez wykwitów

Firma Murexin Polska wprowadza na rynek specjalną linię produktów trasowych, które zapobiegają powstawaniu wykwitów i odbarwień na powierzchni płytek i cegieł klinkierowych. W skład systemu trasowego wchodzą: elastyczna trasowa zaprawa klejowa, trasowa zaprawa do fug i olej klinkierowy.

preparat do ochrony płytekWykwity na powierzchni płytek powstają w wyniku osadzania się na niej cząsteczek soli lub węglanu wapnia. Kryształy te migrują z wodą na powierzchnię okładziny, a po odparowaniu wody po prostu zostają w postaci nieestetycznych nacieków i osadów. Często sami przyczyniamy się do powstawania wykwitów stosując zwykłe zaprawy cementowe; w cemencie znajduje się bowiem węglan wapnia, który przenika na powierzchnię płytek. Z kolei prawdopodobieństwo osadzenia się soli jest największe w porach deszczowych - jesienią i wiosną. Możemy jednak przedłużyć świeży wygląd płytek, jeśli sięgniemy po materiały trasowe, które zmniejszą ryzyko pojawienia się wykwitów.

Tras – jak to działa?
Tras jest porowatą skałą. Jego drobinki wchodzące w skład zaprawy klejowej i zaprawy do fug Murexin wiążą kryształki soli i węglanu wapnia. Tym samym minerały te pozostają "wewnątrz”, a ryzyko przedostania się ich na powierzchnię okładzin jest znacznie mniejsze. Dzięki produktom trasowym dbamy o wygląd płytek już od momentu ich układania.

Trzy razy ochrona
Zaczynamy od zastosowania trasowej zaprawy klejowej Murexin do przyklejenia nowych płytek. Jest ona przeznaczona do układania płytek ceramicznych, mozaiki, płyt kamiennych, terakoty i klinkieru zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń (jest odporna na wodę i mróz). Można ją stosować na niemal każdym podłożu z wyjątkiem drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Drugi krok to użycie trasowej zaprawy do fug. Jest dostępna w kolorze białym, szarym, mittalbraun, manhattan i antracyt. Jest to produkt elastyczny, wodo- i mrozoodporny przeznaczony do użytku wewnątrz i na zewnątrz.

Olej klinkierowy Murexin jest produktem uzupełniającym system trasowy. Stosuje się go jako impregnat na powierzchnie z cegły i płytek klinkierowych. Dzięki temu dłużej zachowują ładny wygląd. Olej nanosimy bardzo cienką warstwą za pomocą szmatki. Warstwa impregnatu sprawia, że woda wraz z zanieczyszczeniami spływa po powierzchni. Olej klinkierowy można stosować przed położeniem fugi (korzyść: łatwiej się czyści płytki po spoinowaniu), jak i po położeniu fugi (korzyść: fuga też jest zaimpregnowana).

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Murexin

Polecamy Ci również

Zobacz także