Efektywność energetyczna budynku

Przeliczając te dane wprost na pieniądze, możemy powiedzieć, że posiadacz 100 metrowego domu wybudowanego w latach 60-tych zapłaci za roczne ogrzewanie go około 4 razy więcej niż właściciel nowego, 100 metrowego domu zbudowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami i odpowiednią dbałością na etapie budowy. Ta różnica to kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Przekładając to na planowany czas użytkowania domu, otrzymujemy kwotę z którą można pomyśleć o zaawansowanej modernizacji starego domu.

straty ciepła w domuModernizacja starego domu to często skomplikowane zadanie dla projektanta i wykonawcy. Niestety w wielu takich domach popełniono poważne błędy projektowe (wynikające z przepisów w tamtych latach) i wykonawcze związane z dostępnością niskiej jakości materiałów budowlanych. Niektóre z tych błędów są proste w naprawie, niektóre trudne i kosztowne. Dlatego warto przed podjęciem decyzji co do zakresu modernizacji zasięgnąć porady doświadczonego audytora energetycznego i ponieść niewielkie w skali wartości modernizacji koszty audytu energetycznego. Może to uchronić nas przed nietrafioną modernizacją elementu który w rzeczywistości ma niewielki wpływ na efektywność energetyczną całego budynku.

W typowym domu tracimy ciepło drogami i w ilościach pokazanych powyżej. Udział poszczególnych elementów budynku w tych stratach ciepła jest wstępną podstawą do decyzji co należy zmodernizować w pierwszej kolejności. Warto też pamiętać o takim zaprojektowaniu kolejności prac termomodernizacyjnych, aby później nie niszczyć czegoś, co już zostało zrobione, a kolejne prace wykonywać tak, aby po ich zakończeniu osiągnąć zaplanowany efekt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat termomodernizacji lub zobaczyć jak powinna przebiegać termomodernizacja przykładowego domku jednorodzinnego z lat 60-80, odwiedź stronę www.modernizacja.rockwool.pl

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Rockwool

Polecamy Ci również

Zobacz także