Dynamiczna izolacja poddasza

Dynamiczna izolacja poddasza

Gorące dni lata często powodują, że temperatura na poddaszu jest dokuczliwa. Symulacje i eksperymenty w warunkach rzeczywistych wykazały, że temperaturę pokojową można zmniejszyć nawet o 7°C dzięki dynamicznej izolacji, np. przez połączenie izolacji z materiałem przemiany fazowej DuPont™ Energain®.

warstwy dachuDach budynku nie tylko powinien chronić przed zimnem, wiatrem i deszczem, ale także przed ciepłem. Jeżeli dach zostanie niedostatecznie zaizolowany, może szybko stać się źródłem strat energii lub wzrostu ciepła w pomieszczeniach.

W gorące, letnie dni, temperatury po zewnętrznej stronie dachu mogą osiągnąć nawet 85ºC* z większością ciepła skumulowanego w dachówkach.

Część ciepła, w zależności np. od termoizolacji i jej grubości, może przeniknąć i ogrzać poddasze. Wartości U** dla aplikacji dachu wahają się od 0,2 do 0,1 W/(m²·K) dla standardowego domu pasywnego, skutkując grubymi warstwami izolacyjnymi, do 200 mm i więcej, w zależności od wybranego produktu izolacyjnego. Jak pokazano na wykresie 1, zastosowana aplikacja może znacząco wpłynąć na temperaturę poddasza.

rozkład temperatur Ustawienie symulacji

symulacja skuteczności ociepleniaWynik symulacji

wynik symulacji skuteczności ocieplenia

Wykres 1. Porównanie dynamicznej (włókno szklane i DuPont™ Energain®) do tradycyjnej włókno szklane, 40 mW/(m²·K) izolacji w wewnętrznej temperaturze poddasza, źródło symulacja DuPont.

Ale nawet z doskonałą izolacją, temperatura poddasza może wzrosnąć powyżej optymalnego poziomu. Tworząc dynamiczny system izolacji poprzez połączenie tradycyjnych materiałów izolacyjnych (np. z włókna szklanego) z masą termiczną Energain®, można spowodować znaczną poprawę klimatu pomieszczeń podczas letnich miesięcy (wykres 1). Symulacja wykazała efekt obniżenia temperatury poddasza dzięki DuPont™ Energain®: różnica temperatur waha się od 5,5 do 8ºC w stosunku do tej samej grubości izolacji z włókna szklanego o przewodności cieplnej 40 mW/(m²·K).

DuPont™ Energain® jest innowacyjnym panelem termicznym opartym na opatentowanej technologii DuPont. W porównaniu do innych konwencjonalnych mas termicznych, 5-milimetrowy panel Energain® jest równoważnikiem 30-40-milimetrowego betonu. DuPont™ Energain® jest dostarczany w formie wstępnie przyciętego i klejonego panelu o wymiarach 1000 x 1200 x 5,26 mm. Jest lekki i łatwy w montażu na ścianach czy sufitach.

Aby udowodnić skuteczność DuPont™ Energain®, DuPont przeprowadził test paneli na poddaszu w EDF France przez okres 8-9 miesięcy obejmujących różne pory roku w strefie klimatu umiarkowanego (okolice Paryża). Eksperyment nie tylko udowodnił wydajność i funkcjonalność materiału, ale również precyzyjność oprogramowania symulacyjnego.

Jak określić materiał przemiany fazowej jako masę termiczną?
DuPont Building Innovations wraz z dostawcą oprogramowania EDSL Tas (Wielka Brytania) opracował narzędzie do sprawdzania termicznej dynamiki przemiany fazowej Energain®.

Oprogramowanie o nazwie „DuPont™ Energain® Thermal Mass Builder” pozwala na symulację właściwości termicznych całego budynku lub jego części z wykorzystaniem Energain® lub nie, a także pokazuje jego wydajność w zależności od wybranego dowolnego okresu dla danej strefy klimatycznej. Darmowe demo „Energain® Thermal Mass Builder” dostępne jest na www.edsl.net lub www.energain.co.uk. Użytkownicy Tas mogą  ściągnąć moduł za darmo w wydaniu Tas 9.2.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: DuPont

Polecamy Ci również

Zobacz także