Drzwi przeciwpożarowe

W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost wymagań względem wyposażenia budynków w zamknięcia przeciwpożarowe.

Dotyczy to zarówno zmniejszenia obciążenia ogniowego, jak i montażu przeszkleń zapewniających lepszą orientację, oraz szerszych otworów drzwiowych ułatwiających pracę i zapewniających szybszą i bezpieczniejszą drogę ucieczki, w przypadku ewakuacji często uczęszczanych budynków. Równocześnie zamknięcia przeciwpożarowe powinny w miarę harmonijnie komponować się z architekturą obiektu.

Po uwzględnieniu tych aspektów Hörmann zdecydował się rozszerzyć swoją ofertę drzwi stalowych o nowe drzwi przeciwpożarowe T60 HP60 w wykonaniu dwuskrzydłowym, które swoim wyglądem nie różnią się od drzwi przeciwpożarowymi H3 i H 3D oraz wielofunkcyjnych D 45 i D 65.
Nowe drzwi T60-2 HP60 mają płytę grubości 65 mm z trójstronną przylgą. Dostarczane są z systemową ościeżnicą kątową wykonaną z blachy stalowej grubości 2 mm, wyposażoną w zintegrowany materiał przeciwpożarowy oraz uszczelkę chloroprenową. Drzwi można montować w ścianach murowanych, betonowych, gipsowo-kartonowych, a także wykonanych z betonu komórkowego.

drzwi przeciwpożaroweZakres wielkości i warianty wykonania
Drzwi T60-2 HP60 są dostępne w czterech wielkościach znormalizowanych, w których tzw. „światło przejścia” wynosi od 1400 x 2000 mm do 2000 x 2000 mm, oraz w wymiarach specjalnych do 2418 x 2458 mm. Skrzydła drzwiowe mogą być wykonane w wersji pełnej lub z rozmaitymi przeszkleniami. Najpopularniejsze występują w kształcie prostokąta, z wypełnieniem z przeźroczystego szkła przeciwpożarowego, ale Hörmann proponuje również, jedyne w swoim rodzaju, drzwi z przeszkleniem okrągłym średnicy 300, 400 i 500 mm, znacznie podnoszących ich estetykę. Płyta drzwiowa oraz systemowa ościeżnica kątowa są ocynkowane oraz dodatkowo zagruntowane farbą proszkową w kolorze szaro-białym (RAL 9002).
Standardowo drzwi wyposażone są w zamek wpuszczany przystosowany do wkładki patentowej, skrzydło stałe z ryglem krawędziowym oraz komplet klamek przeciwpożarowych w kolorze czarnym. Dzięki stalowym trzpieniom, w jakie wyposażone są skrzydła drzwiowe, które przy zamykaniu wchodzą w odpowiednie otwory w ościeżnicy, zapewniona jest idealna szczelność drzwi po ich zamknięciu. W zależności od ciężaru skrzydeł drzwiowych są one zawieszone na dwóch lub trzech trzyczęściowych zawiasach konstrukcyjnych umieszczonych na łożysku kulkowym. Zawiasy sprężynowe lub górne samozamykacze, z ramieniem dźwigni i oddzielnym regulatorem kolejności zamykania zapewniają, samoczynne zamykanie drzwi.

Warianty ościeżnic i montażu
Oprócz standardowej ościeżnicy kątowej Hörmann oferuje ościeżnicę kątową w połączeniu z ościeżnicą uzupełniającą, skręcaną ościeżnicę obejmującą oraz ościeżnicę do ścian gipsowo-kartonowych (także w wersji skręcanej). W zależności od rodzaju ściany, ościeżnice montowane są za pomocą kombinowanych kotew przystosowanych do kołków rozporowych lub do zamurowania, można je również przyspawać lub montować w sposób zakryty przy użyciu płytek montażowych/wspornikowych.
Dwuskrzydłowe drzwi stalowe T60-2 HP60 wykonywane są również w wersji dymoszczelnej, która zgodnie z przepisami, wyposażona jest w uszczelkę przytwierdzoną do skrzydła lub w opadającą uszczelkę podłogową.
Dzięki rozszerzeniu oferty o powyższe produkty Hörmann umożliwia tworzenie efektywnych rozwiązań przeciwpożarowych i ewakuacyjnych, które ułatwiają codzienny przebieg pracy w sektorach szczególnie narażonych na duże obciążenia ogniowe.

 

 

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Hörmann

Polecamy Ci również

Zobacz także