Drzwi antywłamaniowe

drzwi antywłamaniowe z przeszkleniemWygląd zewnętrzny i elementy dodatkowe
Prawo budowlane określa wymagania dotyczące wymiarów, jakie powinny mieć drzwi wejściowe. Ich szerokość w świetle ościeżnicy wynosi minimum 90 cm, natomiast wysokość wynosi co najmniej 200 cm. Charakteryzuje je również stosunkowo duża waga, która waha się od 60 do nawet 140 kg. Na taką rozpiętość ma wpływ ilość stali użytej przy budowie szkieletu wewnętrznego (rama, kratownice), grubości blach oraz rodzaj wykończenia.

Dla każdego z nas istotne znaczenie ma estetyka. Obecnie na rynku występują produkty o różnego rodzaju wykończeniach oraz o szerokiej gamie kolorów. Płyta drzwiowa wykonana z blachy ocynkowanej może być pomalowana na dowolny kolor, np. jasna kość słoniowa, oliwka, sepia. Innym rozwiązaniem jest pokrycie drzwi folią z tworzywa sztucznego, wyglądem imitującą drewno (np. dąb, buk, jesion, mahoń, orzech itd.). Występują również wersje droższe, które pokrywane są płaskimi lub frezowanymi panelami wykonanymi z drewna naturalnego. Można spotkać się również z rozwiązaniem, gdy w skrzydłach montowane są szyby antywłamaniowe, które wpuszczają do pomieszczenia światło, a jednocześnie pozwalają na obserwację otoczenia zewnętrznego. Dodatkowe ozdobne witraże i ornamenty nadają drzwiom atrakcyjny wygląd, a jednocześnie podkreślają charakter budynku, w którym zostały zamontowane. Podobną rolę mają klamki czy wizjery.

O czym warto pamiętać?
Drzwi nie składają się z samego skrzydła. W ich skład wchodzi wiele elementów, które razem tworzą jedną całość i dopiero wtedy mogą skutecznie chronić. Należy zwrócić uwagę, czy sprzedawca oferuje nam drzwi wyposażone co najmniej w ościeżnice, główne i pomocnicze zamki, wkładki do zamków, sztywne łańcuchy, zestaw klamek z atestowanymi szyldami, zawiasy i bolce antywyważeniowe, uszczelki (przylgowe i pęczniejące przeciwpożarowe), wizjer panoramiczny oraz aprobatę techniczną i certyfikat. Bardzo ważna jest również dokładna instrukcja montażu. Drzwi antywłamaniowe to wydatek rzędu od około tysiąca do kilku tysięcy z złotych, dlatego aby się opłacał, należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały dołączone przez producenta do zestawu. W pełni wyposażone drzwi antywłamaniowe pozwolą nam żyć bezpieczniej.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Szulc

Zdjęcia: Gerda, Dierre

Polecamy Ci również

Zobacz także