Drewno – materiał na okno

Drewno jest materiałem od stuleci stosowanym w budownictwie. Mistrzowie fachu budowlanego potrafią z niego stworzyć prawdziwe cuda. Technologicznym majstersztykiem są okna wykonane z tego materiału.


Drewno – materiał na okno - zdjęcie 1Dziś drewniane okna można wykonać praktycznie w każdym kształcie i wymiarze. Krąży o nich wiele opinii, niekiedy krzywdzących, które zarzucają takim oknom nieprawdziwe wady i nie wspominają o ich zaletach.

Podstawową zaletą drewna, z których wykonane są okna jest jego naturalność. Naturalne zalety drewna usiłuje się imitować, proponując drewnopodobne okleiny.

Drewno to ciepły i estetyczny materiał – dzięki współczesnym, niezwykle zaawansowanym technologiom obróbki można z niego wykonać okna w każdym kształcie i wymiarze. Ramy okienne skleja się przeważnie z trzech warstw drewna litego lub łączonego na długości. W taki sposób eliminujemy anatomiczne wady drewna, czyli sęki, skręty włókien i inne niedociągnięcia natury. Klejone drewno charakteryzuje ponadto większa odporność na paczenie się.

Drewno – materiał na okno - zdjęcie 2Drewno jako materiał, z którego wykonano okna, stwarza właścicielowi wiele możliwości natury dekoracyjnej - na przykład drewniane okna można wielokrotnie przemalowywać. Ale estetyka to nie wszystko, drewno ma jeszcze szereg innych zalet.  Z tego materiału wykonuje się okna o najniższym na rynku współczynniku przenikalności cieplnej. Drewniane, energooszczędne okna Capital  produkcji Stolbud Włoszczowa  mają współczynnik Uw na poziomie 0,68. Tak niski współczynnik udaje się uzyskać właśnie dzięki naturalnym właściwościom drewna meranti.

Co więcej, drewno charakteryzuje niższa rozszerzalność cieplna materiału. Okna drewniane są bardziej wytrzymałe na zmiany temperatury, lepiej pracują w murze. Drewno pod wpływem temperatury nie odkształca się. Ma to szczególne znaczenie w wypadku pożaru: „W trakcie pożaru drewniane okno, zanim siłą rzeczy nie ulegnie w końcu zniszczeniu, stanowi dobrą ochronę zabezpieczają wnętrze przed dopływem tlenu. Tym samym nie pozwala, aby ogień przybrał na sile. Ponadto działanie wysokiej temperatury i bezpośrednio ognia nie powoduje wydzielania się substancji trujących, jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów, a co za tym idzie, nie zmniejsza szans na ewakuację osób przebywających w bezpośrednim zagrożeniu.” – tłumaczy Augustyn Zioło.

Okna drewniane są też w pozytywnym sensie mniej szczelne niż okna z PVC - zapewniają lepszą naturalną infiltrację powietrza. Właściwości drewna mają także wpływ na ochronę przed nieproszonymi gośćmi, bowiem materiał ten ma o bardzo dużą wytrzymałość przy niewielkiej gęstości - drewno to jednorodna struktura i zamocowane w nim wkręty od zaczepów antywyważeniowych stosowanych w oknach antywłamaniowych pracują całą płaszczyzną i są o wiele trudniejsze do sforsowania.

Prawdą jest, że drewniane okna należy konserwować co kilka lat. Nie jest to jednak zbyt kłopotliwe a odpowiednio pielęgnowane okna drewniane mogą służyć nawet 90 lat.

I wreszcie okna drewniane są przyjazne dla środowiska. Z jednej strony takie okna świetnie pasują do energooszczędnych domów. Parametry izolacyjności termicznej drewnianych ram sprawiają, że zużywamy mniej energii i ciepła. Z drugiej strony drewno wymaga najmniejszych nakładów energii, potrzebnych do wytworzenia stolarki okiennej. Zatem okna drewniane oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na energię zarówno gospodarstw domowych, jak i zakładów przemysłowych, zaś pamiętajmy, że energia często produkowana jest w sposób dla środowiska nie do końca przyjazny. Pozostaje jeszcze kwestia recyklingu.

Powszechnie uważa się, że na okna drewniane należy wydać o wiele więcej pieniędzy niż na okna plastikowe. W rzeczywistości zaś różnice w cenach są nieznaczne, zwłaszcza jeśli uwzględni się różnego rodzaju promocje i rabaty, które można uzyskać u producentów.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także