Drenaż opaskowy

Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych czterech ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?

podmokła działkaOględziny działki
Warto przemyśleć tę sprawę już na etapie wyboru działki budowlanej i projektu. Pierwszych pobieżnych oględzin dokonać możemy na oko. Roślinność występująca na działce daje wiele wskazówek na temat głębokości zalegania wód gruntowych. Trzciny, pałki i sitowie to niechybna oznaka terenów podmokłych. Budując w takiej okolicy, nie warto podpiwniczać budynku - piwnica domu byłaby narażona na regularne zalewanie. Sosnowy drzewostan to z kolei znak, że działka jest raczej piaszczysta, a wody gruntowe znajdują się głęboko. Możemy wówczas pomyśleć o projekcie domu podpiwniczonego. Dokładniejsze informacje na temat działki mogą przynieść badania geotechniczne wykonane przez inżyniera geotechnika. Nie są one jednak konieczne w przypadku lżejszych konstrukcji budowlanych, do których należy większość domów jednorodzinnych. Z pewnością warto jednak poświęcić trochę czasu na wizję lokalną i sprawdzić, czy na wilgoć i zalewanie nie skarżą się właściciele sąsiednich posesji.

Dom podpiwniczony
drenaż opaskowyDo najpopularniejszych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia przed wodą podpiwniczonych budynków należy drenaż opaskowy. Możemy wykonać go przed wznoszeniem budynku, co dodatkowo zapewnia ochronę wykopu fundamentowego przed podejściem wody.
"Jej wypompowywanie to zawsze dodatkowy koszt i kłopot - mówi Sławomir Chmura, menadżer budowy w firmie ES Polska. - Należy również pamiętać o szczelnej izolacji przeciwwilgociowej tych części budynku, które pozostają w gruncie - m.in. ścian fundamentowych. Jeżeli jednak mamy do czynienia nie z wilgocią a z wodą, rozwiązaniem wartym uwagi może być obniżenie poziomu wód gruntowych, np. przy pomocy instalacji igłofiltrowej."
Jak podają producenci, można w  ten sposób obniżyć ich poziom nawet o około 4-7 metrów. Z pewnością oszczędniejszym rozwiązaniem będzie jednak wówczas budowa domu... bez podpiwniczenia.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: ES Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także