Domy z bali

Wiele osób chciałoby zamieszkać w domu z grubych bali, w którym pachniałoby żywicą. Boją się jednak tej technologii, gdyż nie da się zaliczyć jej do najpopularniejszych. Czy słusznie?

Chętnych na dom z bali trzeba uprzedzić, że nie będzie on wszędzie pasował. Najpierw powinni się rozejrzeć za odpowiednią działką. Najlepsza będzie taka w sąsiedztwie lasu lub gdzieś w otoczeniu przyrody. Domy z bali wśród murowanych osiedli albo w miejskim krajobrazie wyglądają co najmniej pretensjonalnie.

Drugi kłopot to odpowiedni projekt i dobra ekipa wykonawcza. Bal to trudny materiał i nie wolno powierzyć go pierwszej firmie z brzegu. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że domy z bali nie są tanie, drewno jest bowiem coraz droższym surowcem.

Bale mogą być różne
Bale wykonuje się z wyselekcjonowanego drewna sosnowego, świerkowego, jodłowego. Szczególnym uznaniem cieszy się drewno sosny polarnej lub syberyjskiej. Jej pnie mają małe przyrosty, czyli bardzo wąskie słoje. Są też przesycone żywicą. Zapewnia to wyjątkową wytrzymałość i dobre właściwości konstrukcyjne. Wilgotność drewna nie powinna być wyższa niż 18%. Oprócz bali litych spotkać można warstwowe – z drewna klejonego. Są one znacznie odporniejsze na odkształcenia, ale też dużo droższe. Z zewnątrz nie różnią się wyglądem od zwykłych.

Bale mogą mieć przekrój okrągły lub prostokątny. Wysokość bali prostokątnych wynosi od 14 do 22 cm, a szerokość od 6 do 30 cm. Średnica bali okrągłych może wynosić od 14 do 48 cm. 

Z najgrubszych bali da się budować ściany jednowarstwowe, których nie trzeba będzie docieplać. Producenci wycinają w balach pióra i wpusty lub półokrągłe wgłębienia. Dzięki temu łatwo i szczelnie się je łączy. Na życzenie otrzymamy bale zaimpregnowane, czyli nasączone do pewnej głębokości środkami zmniejszającymi ich palność i chroniącymi przed korozją biologiczną. 

Skąd wziąć bale
Bali raczej nie zamawia się w tartakach. Nie wszystkie świadczą taką usługę. Najwygodniej zlecić budowę wyspecjalizowanej firmie i wtedy ona zajmie się skompletowaniem wszystkich niezbędnych materiałów. Firma, na podstawie projektu, przygotuje wymaganą liczbę bali, o odpowiednich wymiarach. Dostarczy je następnie na budowę i zbuduje z nich dom, do stanu surowego otwartego lub wykończonego pod klucz, zależnie od tego jaką opcję wybierzemy.

Firmy oferują ponadto pomoc w załatwianiu formalności, usługi doświadczonych projektantów, doradztwo techniczne. Często można w nich zamówić także okna, drzwi, gotowe schody, posadzki. Na wybudowany dom producenci dają najczęściej 5-10-letnią gwarancję. Ile trwają prace
Liczmy, że w najlepszym przypadku na budowę domu potrzeba 3-4 miesiące. Po złożeniu zamówienia, trzeba będzie odczekać kilka tygodni, zanim producent przygotuje materiały pod konkretny projekt. Sama budowa, zakładając że czas oczekiwania na materiał przeznaczyliśmy na przygotowanie fundamentów, potrwa do trzech tygodni. Tu szyki może popsuć pogoda.

Jak zwykle najwięcej czasu zajmuje wykańczanie domu, rozprowadzanie instalacji i wyposażenie. Jeśli zechcemy zająć się tym we własnym zakresie, czego w przypadku domów z bali nie polecamy, zajmie to 2-3 miesiące. Firma zakończy prace wcześniej, ale doprowadzenie domu do stanu „pod klucz” jest dodatkowym, niemałym kosztem.

Jak wygląda budowa
Jeśli na naszej działce są już gotowe, zaizolowane fundamenty, firma dowozi materiał i rozpoczyna montaż. Najpierw wykonywana jest podwalina, czyli pierwszy pas bali lub półbali, dobrze wypoziomowany, aby ściany nie były krzywe. Bale układa się jeden na drugim, łącząc wzajemnie na pióro i wpust, tak zwane obce pióro lub na zamek. Między balami powinny znaleźć się pasy materiału uszczelniającego – filcu, wełny mineralnej, a najlepiej impregnowanej gąbki rozprężnej.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także