Domy z bali

Bale spina się dodatkowo pionowymi stalowymi prętami – tak zwanymi szpilkami, lub drewnianymi kołkami – czyli teblami. Szpilki i teble osadza się w otworach nawierconych od góry w balach.

Często, w bezpośrednim sąsiedztwie otworów okiennych i drzwiowych montuje się pionowe słupy – tak zwane łątki. Usztywniają one konstrukcję i chronią okna oraz drzwi przed powstawaniem wokół nich szpar związanych z odkształcaniem się ścian. Konstrukcja z zastosowaniem podobnych słupów nazywa się sumikowo-łątkową.

Jeśli nie chcemy mieć grubych – 36-48 cm ścian zewnętrznych - można zamówić dom o ścianach z dwóch warstw bali grubości 10-12 cm, między którymi umieszczane jest 10-centymetrowe ocieplenie z wełny mineralnej. Jest również możliwość ocieplenia ścian z bali od środka, ale jest to przedsięwzięcie trudne do poprawnego wykonania.

Z bali buduje się ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Działowe mogą mieć też konstrukcję szkieletową.
Podczas budowy wykonuje się otwory, w których później zostaną zamontowane okna i drzwi. Do ich osadzania potrzebne są specjalne kotwy. Konstrukcję dachu (więźbę) robi się w sposób klasyczny – składając ją z belek i słupów drewnianych lub zamawia więźbę półprefabrykowaną – montowaną z gotowych wiązarów.

Wiodące firmy dostarczają bale z nawierconymi w odpowiednich miejscach otworami, które utworzą pionowe kanały do przeprowadzenia przewodów instalacyjnych. Wszystko to odbywa się na podstawie szczegółowego projektu instalacji. Warto też zlecić im wszystkie prace instalacyjne, bo w domach z bali, nie są one łatwe. Dotyczy to zwłaszcza elektryki, z którą wiążą się wymagania odnośnie ochrony przeciwpożarowej.

Ściany trzeba zazwyczaj wykończyć. Najczęściej maluje się je lakierem lub barwną lazurą. Rzadziej stosuje się do tego farby kryjące. Niektórzy z producentów proponują woskowanie ścian zewnętrznych. Korzystne jest pomalowanie bali lazurą zawierającą środki impregnujące. Nada ona drewnu ładny odcień i stworzy barierę ochronną przeciw promieniom UV, grzybom i owadom. Jeśli bale były impregnowane poprzez kąpiel w preparacie solnym, to dalsze wykańczanie trzeba odłożyć. Przez pierwszy rok ścian nie wolno wtedy ani malować, ani impregnować. 

Zalety domów z bali:

 • drewno to ładny i naturalny surowiec;
 • bale są łatwe do obróbki;
 • w domach z bali panuje przyjemny, zdrowy mikroklimat;
 • odpowiednio pielęgnowane, osiągają znaczną trwałość;
 • ściany z bali dobrze chronią przed hałasem;
 • domy z bali nie wymagają tylu prac wykończeniowych co budynki wznoszone w innych technologiach.

Wady:

 • nie do każdego otoczenia pasują;
 • są dość drogie;
 • wymagają rozwiązań, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Tylko fachowcy, będą potrafili temu sprostać;
 • kłopotliwe jest poprawne rozprowadzenie w nich instalacji elektrycznej, grzewczej oraz wodnej i kanalizacyjnej;
 • wymagają częstszych prac konserwacyjnych niż budynki murowane;
 • podczas budowy trzeba zapewnić wygodny dojazd dużym samochodom ciężarowym.

 

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Domy z bali Markisz Danuta, fordaq.com

Polecamy Ci również

Zobacz także