Domy gotowe – domy energooszczędne

dom gotowyOd około 15 lat obserwuje się w Polsce stały postęp w technice budowlanej. Inżynierowie próbują zracjonalizować proces budowlany m.in. poprzez jak najszersze zastosowanie elementów wcześniej wyprodukowanych w fabrykach.

W ten sposób można taniej i szybciej budować, zyskując dodatkowo na jakości. Na rynku dostępne są powszechnie np. gotowe rolety, podciągi, wieńce, belki stropowe, całe stropy, gotowe lub prawie gotowe wiązary dachowe, prefabrykowane systemy kominowe i wentylacyjne. Ale dla kreatywnych i mądrych inżynierów to jest w dalszym ciągu za mało. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, a więc około 30 lat temu udało się im zrealizować ideę szybkiego i dokładnego budowania domów jednorodzinnych łącząc wiedzę o procesach produkcyjnych z solidną wiedzą rzemieślniczą i nie osiągalną wcześniej jakością. Tak powstały w Europie fabryki domów gotowych potrafiące wyprodukować do 1000 domów gotowych rocznie.

Określenie „dom gotowy” jest często źle rozumiane przez klientów. Okazuje się, że fabryka produkująca 200 domów rocznie może wykonać 200 różnych domów dla każdego klienta indywidualnie zaprojektowanych. Obecnie, po 30 latach stałego rozwoju, domy gotowe stanowią produkt high-tech, są ekstremalnie energooszczędne. Trwałość ich niczym nie różni się od domów w tzw. mokrej technologii - „cegła na cegłę” a przede wszystkim dom taki można zbudować w około 3-4 miesiące.

Gotowy czy murowany?
Pierwsza różnica to wysoki stopień przygotowania tzw. prefabrykacji poszczególnych elementów składowych domu jednorodzinnego. Największa jednak różnica pomiędzy domem gotowy a domem z cegły to budowa ściany zewnętrznej i wewnętrznej. Murując ściany w sposób konwencjonalny „cegła na cegłę” murarz układa kolejno, warstwowo cegły lub pustaki łącząc je zaprawą. Murarz zostawia otwory na okna i drzwi, wykonuje nadproża i podciągi oraz wieńce. W przypadku najczęściej spotykanego muru dwuwarstwowego z ociepleniem zewnętrznym konieczne jest wykonanie tego dodatkowego procesu technologicznego. Wszystkie te czynności wymagają dużej ilości czasu.

W przypadku domów gotowych ściany zewnętrzne i wewnętrzne są produkowane w fabryce na nowoczesnych urządzeniach i stołach ciesielskich w wysokości do 3m i długości do 12 m. Stopień prefabrykacji jest tak przemyślany i zracjonalizowany, że na budowie są wykonywane tylko roboty montażowe i wykończeniowe.

Ściany
Najczęściej konstrukcja ściany domu gotowego składa się z ramy z drewna KVH (drewno konstrukcyjne o zdecydowanie podwyższonych parametrach) oraz słupków wypełniających ramę co 62,5 cm. Słupki mają najczęściej wymiar 60x160 mm.

Dolną poziomą część ramy nazywamy podwaliną (przekrój podwaliny to najczęściej 80x160 mm) górną poziomą – oczepem (przekrój oczepu to 100x160 mm).Ta konstrukcja to jeszcze zdecydowanie za mało aby przenieś obciążenia stropu, ściany kolankowej, dachu i obciążenia wiatru. Dopiero przymocowanie, najlepiej obustronnie, poszycia np. z wielko-formatowych płyt OSB3 o grubości minimum 12 mm usztywnia całą konstrukcję i powoduje, że rama oraz płyta OSB3 staje się niezwykle sztywną i wytrzymałą konstrukcją zdolną nawet przenieś obciążenie do pięciu pięter. Wewnątrz ramy, między dwa poszycia z OSB, umieszczona jest wełna mineralna o grubości 16 cm, od strony wewnętrznej konieczna jest odpowiednia folia paroizolacyjna oraz płyta gipsowo – kartonowa. Z zewnątrz, w celu podwyższenia i tak już wysokich parametrów energooszczędnych, dodaje się jeszcze 10 lub więcej cm odpowiedniej płyty styropianowej wraz siatką i tynkiem zewnętrznym. Dzięki płycie styropianowej w perfekcyjny sposób likwidujemy wszelkie możliwe mostki cieplne i osiągamy doskonałe współczynniki przenikania cieplnego na poziomie ok. 0,15 lub 0,16 [W/m2K]. Jest to dwa razy lepiej niż przewiduje norma.

Te przygotowane w fabryce wielko-formatowe elementy ścienne transportowane są na budowę samochodami ciężarowymi TIR i tam bezpośrednio bez między magazynowania kotwione do płyty fundamentowej lub płyty piwnicy. Bardzo ważnym elementem prac montażowych jest dokładny i szczelny proces łączenia elementów. Po ostatecznym połączeniu wszystkich ścian zewnętrznych, ściany są tynkowane ostatnią warstwą tynku – co można zrobić w kilka godzin. Wielowarstwowe ściany są wykonane standardowo jako elementy ekstremalnie energooszczędne. Poprzez wielowarstwowość jest zapewniona także ochrona przed hałasem. Ze względu na swoją konstrukcję ściany z elementów gotowych są o 30-50% cieńsze od ścian murowanych, właściciel domu dostaje w ten sposób bonus w postaci większej o około 5-10% powierzchni domu wewnątrz obrysu ścian. Nie wolno zapominać, że ściany te są suche i nie potrzeba jednego sezonu grzewczego by ściany się osuszyły.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także