Domy gotowe – domy energooszczędne

budowa domu prefabrykowanegoŚciany wewnętrzne
Także ściany wewnętrzne nie są murowane lecz są produkowane w fabryce jako wielkowymiarowe elementy. Po wyprodukowaniu są one transportowane na budowę, są montowane i kotwione między ścianami zewnętrznymi, usztywniając całą konstrukcję parteru. Knstrukcją wsporczą także tu jest rama z drewna KVH, wewnątrz ramy znajduje się 10 cm wełny mineralnej służącej w tym przypadku do wygłuszenia przegrody. Poszycie usztywniające ścianę i dające jej masę to dwa razy płyta OSB i dwa razy płyta z naturalnego gips-kartonu. Instalacje elektryczne są już przygotowane poprzez montaż tzw. "eszli". Tam gdzie to konieczne są przygotowane szachty pod piony instalacyjne. Na budowie tak przygotowane ściany zewnętrzne i wewnętrzne po montażu są szpachlowane, montowane są drzwi, układane płytki ceramiczne i przeprowadzany jest montaż urządzeń sanitarnych i malowanie.

Stropy
Stropy z solidnych belek drewnianych KVH są sprawdzonymi konstrukcjami od kilkuset lat. W budownictwie, kiedyś właściwie tylko takie stropy stosowano.
Budując dom w sposób konwencjonalny budowniczy potrzebuje na wykonanie stropu ok. 3-4 tygodni i wiąże się to z wieloma po sobie następującymi czynnościami. Decydując się na dom gotowy z prefabrykowanych elementów warstwowych strop jest gotowy w kilka godzin. W zakładzie produkcyjnym produkuje się wcześniej zaprojektowane elementy stropowe szerokości do 2,5 m i długości do 12 m. Pomiędzy solidnymi belkami nośnymi z drewna KVH o podwyższonej jakości o wymiarach minimum 6x22 lub 6x24 znajduje się wełna mineralna wygłuszająca i ocieplająca strop. Na belki nośne stropu montuje się ciężkie i stabilne płyty OSB grubości 22 mm, które usztywniają konstrukcję stropu. Od dołu, prefabrykowane płyty stropowe mają zamontowaną folię paroszczelną, łaty i płytę gipsowo-kartonową. Już po montażu stropu na budowie i po montażu wszystkich instalacji strop otrzymuje od góry specjalną twardą matę wygłuszającą z wełny mineralnej grubości 4 cm i na tą warstwę wylewany jest „pływająco” jastrych (zaprawa betonowa), która dodatkowa wygłusza i usztywnia całą konstrukcję stropu. Tak więc po kilku godzinach, otrzymujemy na budowie solidny, trwały, wielowarstwowy strop, który w niczym nie ustępuje stropowi z żelbetu

Schody
Niczym nie różnią się od schodów stosowanych w konwencjonalnych budynkach. Jest oczywiste, że preferowane są schody o konstrukcji drewnianej.

Kominy i przewody wentylacyjne.
Tu także nie ma różnicy w stosunku do domów z cegły.

Dachy
elementy prefabrykowane w domuJeśli chodzi o dachy to także tu nie ma różnicy między domem gotowym z prefabrykowanych elementów warstwowych a domem murowanym z mokrych cegieł metodą „cegła na cegłę”. Dach wykonany jest jako solidna konstrukcja ciesielska zgodnie z najnowszymi trendami w budowie dachów. Dach można pokryć dowolną dachówką i warstwy dachowe są identyczne. Jednakże w wypadku zaprojektowania dachu dwuspadowego producenci domów gotowych, często także ten fragment domu, przygotowują w fabryce jako wielkowymiarowy element. Tak przygotowane elementy dachowe (już z ociepleniem wełną mineralną, z folią paroizolacyjną, folią paroprzepuszczalną, łatami i kontrłatami) można w ciągu kilku godzin zamontować i szczelnie połączyć. Już w drugim, najpóźniej trzecim dniu można kłaść dachówkę. Przy skomplikowanych dachach wielopołaciowych producenci domów gotowych także mają przewagę nad firmami ciesielskimi, które potrzebują na wykonanie dachu 1-2 tygodnie od strony ciesielskiej. Dzięki dokładnemu zaprojektowaniu dachu w komputerze i odwiązaniu (niem. abbund) czyli precyzyjnym przycięciu i przygotowaniu przez specjalistyczne maszyny wszelkich połączeń ciesielskich w fabryce dach także można zmontować szczelnie w ciągu jednego lub dwóch dni.

Jak więc widać z powyższego opisu produkcji domów gotowych także współczesne budowanie domów nie oparło się postępowi i racjonalizacji z ogromną korzyścią dla klienta. Klient otrzymuje dom dokładnie zaprojektowany i wykonany, dom ekstremalnie energooszczędny, w którym można zamieszkać po 3-5 miesiącach od wykonania fundamentu.
Ale największa niespodzianka czeka właściciela domu gotowego dopiero wtedy, gdy listonosz przyniesie rachunek za ogrzewanie. Te rachunki są 2-3 krotnie mniejsze niż rachunki sąsiada, który zbudował dom "w tradycji" i do tego "tanio", oszczędzając na prawidłowej grubości ocieplenia. Roczne oszczędności w wysokości 3-5 tys. zł za ogrzewanie domu pozwalają spokojnie patrzyć w przyszłość i nie stresować się tak bardzo wzrastającymi cenami gazu i innych nośnikach energii na rynkach światowych. A przy ewentualnej sprzedaży domu, posiadanie doskonałego paszportu energetycznego domu pozwala nam sprzedać dom za zdecydowanie wyższą cenę i szybciej niż "oszczędzający" sąsiad.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Grzegorz Gołaski

Źródło: Polski Dom 2000

Polecamy Ci również

Zobacz także