Domy energooszczędne - dopłata

Domy energooszczędne - dopłata

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki zaprezentował program dotyczący dopłat do budowy domów energooszczędnych.

przeszklenia w domuW maju 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej „NFOŚiGW”) przedstawił projekt dla osób fizycznych, które zamierzają wybudować dom energooszczędny lub kupić od dewelopera dom lub mieszkanie o wysokim standardzie energetycznym. Projekt ten zakłada dofinansowanie do kredytu dla takich ludzi
w latach 2013-2018, a jego planowany budżet wynosi 300 milionów złotych. Program ma wesprzeć budownictwo energetyczne w Polsce i uniknąć emisji ok. 50 000 ton CO2 rocznie.

Projekt jest pozytywnie odbierany przez deweloperów i inwestorów, którzy twierdzą, że może to zwiększyć zainteresowanie mieszkaniami i domami o wysokim standardzie energetycznym. Takie budownictwo jest droższe, na rynku komercyjnym jest to standard natomiast budynki mieszkalne budowane są jeszcze w sposób tradycyjny. Takie dopłaty NFOŚiGW spowodują, że domy i mieszkania energooszczędne będą bardziej dostępne. Wysokość dopłat z programu może wynieść od 10.000 złotych do 40.000 złotych, w zależności od tego, czy będzie to mieszkanie, czy dom jednorodzinny oraz jaki będzie jego standard energetyczny, czyli osiągnięty wskaźnik zapotrzebowania budynku lub mieszkania na energię użytkową do ogrzewania.dom energooszczędnyDopłata w przypadku mieszkania może wynosić od 10.000-15.000 złotych. Na budowę domu energooszczędnego możemy uzyskać od 20.000 - 40.000 zł. Koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy o około 100.000 zł, oczywiście zwraca się to z czasem ponieważ wydatki na ogrzewanie mogą być niższe nawet o 900 zł rocznie. W przypadku domu tradycyjnego koszty ogrzewania mogą wynieść 6.200 zł rocznie. Autorzy nowego programu dopłat do kredytów zakładają, że zostanie nim objętych ok. 16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energooszczędności. Program pozwoli też zgromadzić kompetencje potrzebne do budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii, niezbędne z uwagi na unijne regulacje. „Zgodnie z dyrektywą o charakterystyce energetycznej budynków (2010/31/UE), od stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki będą musiały wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii, zaś energia niezbędna do eksploatacji budynków powinna pochodzić w znacznym stopniu ze źródeł odnawialnych” – dodaje Wojciech Wachacki.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Kancelaria Squire Sanders Święcicki Krześniak sp.k.

Zdjęcia: Pilkington

Polecamy Ci również

Zobacz także