Dom po powodzi - oczyszczenie, odkażenie i osuszenie

0
Powódź

Dom po powodzi - oczyszczenie, odkażenie i osuszenie - zdjęcie 1Walka ze skutkami powodzi jest długotrwała i trudna. Aby móc od nowa zamieszkać we własnym domu, należy przejść – krok po kroku – kilka etapów. Pierwszy to usunięcie wody, potem kolejno: oczyszczenie, odkażenie i osuszenie budynku.

Ważne jest, aby w kolejnych etapach zwracać uwagę na ewentualne pojawienia się pleśni i grzybów i natychmiast na to reagować. Konieczna jest również stała obserwacja konstrukcji budynku. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian – pęknięcia ścian, stropów, nadproży okien i drzwi – należy natychmiast powiadomić najbliższy organ nadzoru budowlanego lub urząd gminy.

Usuwanie wody po powodzi

Zagrożenia stabilności budynku mogą być widoczne od razu, ale mogą również ujawnić się dopiero po wielu miesiącach od ustąpienia wód powodziowych. Wstępnie należy sprawdzić, czy wokół fundamentów nie został wymyty grunt, czy nie występują pęknięcia i zarysowania stropów i ścian oraz czy nie ma problemów z otwieraniem okien i drzwi. Jeżeli cokolwiek nas zaniepokoi, należy wezwać eksperta, który oceni stan techniczny i możliwość remontu budynku. Jeżeli konstrukcja budynku wydaje się nam bez zarzutu, możemy przystąpić do suszenia.

Wodę należy jak najszybciej usunąć. Wiadra, odkurzacze z funkcją zbierania wody, a także pompy będą tu sprzętem niezbędnym. Przy pompowaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność – nie wolno pompować w sposób ciągły, jeżeli poziom wód gruntowych jest znacznie wyższy niż przed powodzią. Szybkie pompowanie może w tych warunkach zagrozić fundamentom budynku. Poziom wody na zewnątrz można sprawdzić w okolicznych studniach, w wykonanej przez siebie studzience kontrolnej, a najprościej – przeprowadzając tzw. próbne pompowanie. Polega ono na wypompowaniu z piwnic budynku ok. 10 cm słupa wody i zaznaczeniu poziomu. Po 48 godzinach sprawdzamy poziom wody. Jeżeli jest on niższy od poprzedniego pomiaru, możemy kontynuować pompowanie.

Oczyszczanie i odkażanie

Wody rzek w trakcie powodzi niosą ze sobą wiele szkodliwych substancji wypłukiwanych z szamb, wysypisk śmieci, magazynów środków chemicznych, stacji paliw itp. Z tych też powodów domy zalane przez wodę powodziową należy uważać za skażone, dlatego wszystko, co nasiąkło wodą z powodzi i nie da się umyć, należy wyrzucić. Te drastyczne rozwiązania są najmniej kosztownym sposobem uratowania domu przed rozwojem niebezpiecznych i trudnych do zwalczenia pleśni i grzybów.

Jak najszybciej należy więc usunąć z domu materiały i sprzęty, które stały przez dłuższy czas w wodzie: meble tapicerowane, materace, kołdry, poduszki (szczególnie puchowe), dywany, wykładziny tekstylne, meble z płyty wiórowej. Natomiast ze ścian i podłóg należy bezwzględnie usunąć: tapety papierowe, wykładziny dywanowe, wykładziny PVC na podłożu z włókniny (np. typu Lentex), parkiet, mozaikę parkietową drewnianą, boazerie drewniane, płyty gipsowo-kartonowe.

Przed rozpoczęciem osuszania należy skuć zalane tynki do wysokości 50 cm ponad poziom widocznego zawilgocenia. Wszystkie powierzchnie ścian i podłóg należy oczyścić i zdezynfekować. Po zebraniu szlamów, umyć je wodą z dodatkiem detergentów i spłukać przegotowaną wodą. Oczyszczone ściany i sufity trzeba zdezynfekować, pozostawiając środek dezynfekujący na powierzchni przez 24 godziny (intensywnie wietrząc pomieszczenia). Następnego dnia należy całość spłukać ciepłą wodą.

Jako środków do odkażania można użyć: podchloranu sodu, chloraminu (roztwór 3%), wapna chlorowanego (roztwór 10%). Należy przy tym pamiętać, że substancje te są niebezpieczne dla człowieka. Koniecznie należy przestrzegać instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Zdezynfekowane pomieszczenia należy intensywnie wietrzyć.

Osuszanie domu po powodzi

Suszenie budynku rozpoczynamy po usunięciu wszystkich mokrych sprzętów i elementów wykończeniowych. Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie naturalne – intensywne wietrzenie przy szeroko otwartych oknach. Należy wówczas usunąć blokady kratek wentylacyjnych. W przypadku niskich temperatur należy dodatkowo włączyć ogrzewanie (np. dmuchawy elektryczne), aby wytworzyć różnice temperatury pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku. Suszenie naturalne to sposób najtańszy, wymagający jednak długiego czasu. Suszenie będzie przebiegało wolno szczególnie w tych domach, w których wystąpiło podciąganie kapilarne w wyniku podwyższenia poziomu wody gruntowej.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także