Dom pasywny – kompleksowe rozwiązania

Dom pasywny – kompleksowe rozwiązania

Informacja, że od 2021 roku wszystkie nowopowstałe budynki na terenie Unii Europejskiej muszą być obiektami o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię, a nowe inwestycje użyteczności publicznej muszą spełniać ten wymóg już od 2019 r., nie jest żadną nowością. W końcu Parlament i Rada Europejska przyjęły Dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków prawie 5 lat temu.

dom pasywny - Gdańsk

Jednak czy twarde zapisy prawne już teraz przekonują i zachęcają Polaków do budowania domów pasywnych? Czy firmy z sektora chemii budowlanej rozwijają portfolio produktów i rozwiązań redukujących zapotrzebowanie na energię użytkową, a deweloperzy wzbogacają swoje oferty handlowe o projekty budynków niskoenergetycznych?

Grupa Saint-Gobain już teraz opracowała kompleksowe rozwiązanie dla budownictwa mieszkaniowego Multi-Comfort, które dzięki właściwemu doborowi produktów, w tym materiałów izolacyjnych, okien z przeszkleniami, sufitów i paneli ściennych, a także fundamentów, spełnia wymogi aktów Unii Europejskiej. Dlatego klienci decydujący się na wybór naszego projektu mają gwarancję, że ich dom dostosowany jest do przepisów unijnych – mówi Piotr Komala, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort. Wiąże się to z szeregiem korzyści, spośród których najbardziej wymiernym jest koszt eksploatacji. Ogrzewanie budynku i wody oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną to miesięczny wydatek około 200 zł.

wnętrze domu modelowego w GdańskuIzolacja to podstawa

Na zwiększenie efektywności energetycznej nowych budynków wpływa przede wszystkim lepsza izolacja cieplna przegród zewnętrznych domów. Aby osiągnąć zapotrzebowanie na energię użytkową dla ogrzewania i wentylacji na poziomie nie przekraczającym 40, bądź 15 kWh/(m²/rok), budynek musi być szczelny, a wszelkie mostki termiczne powinny być zredukowane. Takie parametry pozwala osiągać coraz więcej produktów na rynku polskim. Marka ISOVER, należąca do Grupy Saint-Gobain, posiada w swojej ofercie doskonałe rozwiązania termoizolacyjne zapewniające szczelność budynku np. system ISOVER Vario KM Duplex, TF Profi, Super-Vent Plus oraz Vario XtraSafe.

System ISOVER TF Profi został zastosowany przy realizacji inwestycji domu hybrydowego w Gdańsku, zaprojektowanego w standardzie Multi-Comfort. Ściany budynku zostały ocieplone 25 cm warstwą wełny mineralnej, co pozwoliło na osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła U=0,1 W/(m²K). Przepisy dyrektywy wymagają, aby ten wskaźnik w 2021 roku wynosił U=0,2 W/(m²K), a więc dom hybrydowy w Gdańsku spełnia wymogi aktów Unii Europejskiej już teraz.

Zauważamy, że z zalet szczelnej izolacji zdaje sobie sprawę coraz więcej osób planujących budowę domów, ponieważ sprzedaż wysokowydajnych rozwiązań marki ISOVER rośnie. Inwestycja w lepsze materiały budowlane przynosi duże korzyści oraz oszczędności przez całe dziesięciolecia eksploatacji domu – zapewnia Marek Kolarz, Kierownik Produktu ISOVER.

Podobnie jest w przypadku innej inwestycji zrealizowanej w ramach projektu Multi-Comfort Saint-Gobain – domu prefabrykowanego w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych produktów ISOVER Super-Vent Plus oraz ISOVER TF Profi, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,073 W/(m²K). A więc wymogi unijnej Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków są spełnione także w tym przypadku.

dom pasywny Stawiguda

wnętrze domu pasywnego w StawigudzieEnergooszczędne okna

Kolejnym ważnym elementem konstrukcyjnym każdego projektowanego budynku są okna. Zazwyczaj stanowią główną drogę ucieczki ciepła na zewnątrz budynku, ale stosowana do konstruowania przeszkleń okiennych technologia sprawia, że przestają być one słabym punktem w projekcie energooszczędnego budynku, lecz stają się jego dodatkowym atutem.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom stosowanym już dziś w domach pasywnych można nie tylko powstrzymać ucieczkę ciepła, lecz również rekompensować straty energii drogą pasywnych zysków słonecznych, redukować efekt termicznego mostka liniowego występującego na styku szyby i ramy. W efekcie współczynnik przenikania ciepła spełnia restrykcyjne wymogi unijnej dyrektywy – mówi Maciej Mańko, Market Manager w Glassolutions Polska.

Domy realizowane w standardzie Multi-Comfort wyposażone są w okna z przeszkleniami marki Glassolutions, odpowiednio dobranymi do funkcji, jaką mają spełniać. Współczynnik przenikania U dla okien w gdańskiej inwestycji wynosi 0,85 W/(m²K), a w domu prefabrykowanym w Stawigudzie U dla okien wynosi 0,6W/(m²K). Dla porównania, zgodnie z wymaganiami technicznymi wchodzącymi w życie w 2021 roku, nie może być gorszy niż 0,9 W/(m²K).

Domy Saint-Gobain Multi-Comfort są nie tylko zgodne z przepisami unijnymi, które zaczną obowiązywać od 2021 roku. Projekty spełniają również wymagania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie w wysokości 30 lub 50 tys. zł na budowę domu jednorodzinnego o wysokim standardzie energetycznym.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Grupa Saint-Gobain

Polecamy Ci również

Zobacz także