Dom niskoenergetyczny - izolacja to podstawa

Dom niskoenergetyczny - izolacja to podstawa

Dom niskoenergetyczny to przyszłość. Wprowadzane sukcesywnie polskie i unijne przepisy mówią, że  wszystkie nowo powstałe budynki będą musiały spełniać kryteria efektywności energetycznej. Takie obiekty do ogrzewania i codziennej eksploatacji zużywają minimalną ilość energii, wpływając pozytywnie na komfort mieszkańców, a także na środowisko. Jak skutecznie ocieplić dom, aby był energooszczędny?

dom pasywny

Energooszczędne budownictwo zyskuje w Polsce i Europie coraz więcej przychylności. Nie tylko z tego powodu, że wpływa korzystnie na zużycie energii, ale również dlatego, że pozwala zaoszczędzić. Mieszkanie w domu niskoenergetycznym to dla jego właścicieli możliwość nawet kilkudziesięcioprocentowego obniżenia rachunków za ogrzewanie i prąd. Właściwa izolacja jest podstawą jeśli chcemy żyć wygodnie, zaoszczędzić i zminimalizować koszty energii.

Odpowiedni materiał izolacyjny to podstawa

Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego materiału izolacyjnego do ścian zewnętrznych – to inwestycja na wiele lat, dlatego najlepiej wybrać taki, który skutecznie wpłynie na energooszczędność budynku. Tym, czego z pewnością należy unikać jest dokładanie kolejnych warstw izolacji. Ściany domów niskoenergetycznych mają już znaczną grubość nawet jeszcze bez ocieplenia – jej nadmierne zwiększanie jest niewskazane ze względów estetycznych. Co więcej, zbyt gruba ściana ogranicza dostęp światła do budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest więc poprawa izolacyjności cieplnej materiału – wybór wełny mineralnej o lepszej lambdzie, czyli współczynniku  przewodzenia ciepła.
wełna mineralna TF ProfiDo izolacji ścian domów niskoenergetycznych doskonale sprawdza się materiał ISOVER TF Profi. Wełna mineralna o grubości 20 cm TF Profi daje opór cieplny prawie taki sam, jak 24 cm standardowej wełny mineralnej o lambdzie (λ) = 0,042 W/mK. Zaoszczędzone 4 cm przekładają się korzystnie na estetykę i oszczędność finansową. ISOVER TF Profi nie tylko posiada najlepszy współczynnik λ (0,036 W/mK), ale również doskonałe parametry mechaniczne wśród materiałów o niskiej lambdzie. Co najważniejsze maksymalna dostępna grubość ISOVER TF Profi wynosi 30 cm. Spełnia także, ważne dla wykonawców i jakości systemu ETISC, kryterium dokładności wymiarowej w zakresie grubości. Osiąga deklarowaną dokładność T5, która zapewnia dokładność montażu – mówi Sławomir Kocur, Kierownik Produktu ISOVER.

Metoda lekka-mokra

To metoda zwana także bezspoinową lub ETICS. Sprawdza się przy izolacji ścian zewnętrznych domów niskoenergetycznych. Polega na zamontowaniu materiału izolacyjnego na fasadzie i wykończeniu systemu tak, aby efektem wizualnym była jednorodna fasada wolna od jakichkolwiek niezamierzonych pęknięć. Materiał termoizolacyjny należy zamocować chemicznie oraz, jeśli potrzeba, również mechanicznie – informacja na temat wytycznych co do montażu i sposobu nakładania kleju na płyty znajduje się zawsze w dokumentacji technicznej systemodawcy. Niezwykle ważne jest również, aby przy montażu zwracać uwagę na maksymalną, zapisaną w Aprobacie Technicznej, dopuszczalną grubość materiału termoizolacyjnego – po przekroczeniu tej grubości system może na przykład nie spełniać wymagań dotyczących rozprzestrzeniania ognia lub niepalności.

Czy wiesz że...?     

Metoda bezspoinowa nieustannie musi mierzyć się z rosnącymi wymaganiami stawianymi izolacyjności fasady, związanymi właśnie z promowaniem budownictwa energooszczędnego. Od 2014r. trzeba uwzględniać w obliczeniach współczynnika przenikania ciepła także punktowe mostki, jakie powodują łączniki mechaniczne. Zaślepki, których używamy na łączniki, muszą być wykonane dokładnie z tego samego materiału, co ten użyty do izolacji. Zapobiegnie to powstawaniu plam na elewacji.

Energooszczędny dom, zbudowany we współpracy z marką ISOVER, otwarto 22 maja 2014 roku w Stawigudzie koło Olsztyna. Dwupoziomowy budynek o powierzchni ogrzewanej 205,86 m² będzie wykorzystywany do celów pokazowych i szkoleniowych.  

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Isover

Polecamy Ci również

Zobacz także