Dom energooszczędny - na co zwrócić uwagę przy budowie?

0
Dom energooszczędny - na co zwrócić uwagę przy budowie?

Domy energooszczędne, które kwalifikują się do dopłat do kredytów to takie, których roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (czyli EUco) jest mniejszy niż 15 lub 40 kWh/m2. Przy budowie takiego domu musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na ograniczenie strat ciepła w budynku.

dom pasywnyO tym, czy chcemy, by nasz dom spełniał wymogi energooszczędności, powinniśmy pomyśleć już na etapie zakupu działki. Na obniżenie wskaźnika EUco wpływ ma odpowiedni projekt, właściwy dobór materiałów budowlanych
i staranne wykonanie. Oprócz niższych rachunków, korzyścią jest tutaj możliwość otrzymania dopłaty od państwa na budowę energooszczędnego domu.

- Program NFOŚiGW premiuje domy, w których straty ciepła ograniczono do minimum – mówi Piotr Pawlak, Manager Energy Design Center, ROCKWOOL Polska. - Taki dom powinien powstać na bazie przemyślanego projektu, w którym wykorzystano odpowiednie materiały i rozwiązania gwarantujące bardzo dobrą izolacyjność przegród zewnętrznych, oraz zastosowano odzysk ciepła
z systemu wentylacji. Dzięki temu do ogrzania budynku wystarczy mała ilość paliwa, co przełoży się na niskie koszty eksploatacji i ochronę środowiska. Dodatkowo zyskujemy komfort zastosowania dowolnego rodzaju paliwa, ponieważ i tak nie zużyjemy go dużo - dodaje Piotr Pawlak.

dom energooszczędnyDziałka, na której chcemy wybudować energooszczędny dom, powinna mieć minimalną szerokość 20 metrów, jej teren powinien być płaski lub opadający w stronę południową, z wjazdem od strony północnej lub wschodniej. Bryła samego budynku powinna być zwarta, co wiąże się z maksymalną kubaturą przy minimalnej powierzchni przegród zewnętrznych. Warto zadbać o to, by dom był dobrze doświetlony - jak najwięcej przeszkleń powinno znajdować się na południowej ścianie i tam właśnie powinniśmy zaplanować pokoje dzienne. W północnej części budynku warto ulokować pomieszczenia takie jak garaż, spiżarnia, kotłownia.

Bardzo istotną kwestią jest zapobieganie stratom ciepła. Trzeba zadbać o maksymalną szczelność budynku i zredukowanie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc wyjątkowo narażonych na straty ciepła. Do najczęstszych źródeł strat energii cieplnej w budynku należą: nieefektywna wentylacja (30-40 proc.) i niewłaściwa izolacja termiczna ścian (20-30 proc.), okien (15-25 proc.), dachu (10-15 proc.) i piwnicy (3-6 proc.).

straty ciepła w budynkuAby uniknąć strat ciepła spowodowanych nieodpowiednią stolarką okienną, możemy zastanowić się nad zastosowaniem jedno- lub dwukomorowych szyb zespolonych, wykonanych ze szkła z powłoką niskoemisyjną bądź ze szkła przeciwsłonecznego. Szyby niskoemisyjne przyczynią się do obniżenia zużycia energii grzewczej (co obniży rachunki za ogrzewanie), przeciwsłoneczne natomiast zapobiegną nasłonecznieniu i nagrzewaniu się pomieszczeń w lecie, co zminimalizuje koszty używania klimatyzacji.

Te informacje są ważne nie tylko dla osób planujących wybudowanie domu energooszczędnego, ale także dla tych, które zamierzają kupić energooszczędne mieszkanie od dewelopera. Kupujący mieszkanie powinni wiedzieć, o co zapytać sprzedawcę, by upewnić się, że nabywana przez nich nieruchomość spełnia wymogi programu dopłat.

Oceń artykuł
3,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Effective PR

Zdjęcia: Rockwool

Polecamy Ci również

Zobacz także