DOM 2010

Każdy remont niesie ze sobą chaos i dezorganizację. Jest wiele sposobów, aby zminimalizować prawdopodobieństwo przeprowadzenia remontu w bliższej lub dalszej przyszłości, jednak nie każdy wie, że jednym z nich jest dobór właściwych izolacji.

W fachowej nomenklaturze wyróżnia się aż trzy rodzaje remontów: bieżący, kapitalny i interwencyjny. I tak, o ile jesteśmy w stanie wcześniej przygotować się do pierwszych dwóch, o tyle trzeci rodzaj jest dla nas największą udręką. Najczęstszą jego przyczyną są usterki związane z wadliwie działającymi instalacjami. Nieszczelność instalacji grzewczej, przeciekające rury ciepłej wody użytkowej, systemów solarnych, klimatyzacyjnych czy też hałaśliwa kanalizacja - to tylko niektóre z wielu przykładów awarii instalacji, które w efekcie powodują męczący rozgardiasz w domu oraz bezlitośnie pustoszą nasz portfel. Aby temu skutecznie zapobiec, wystarczy się dokładnie przyjrzeć izolującym rury i przewody otulinom, od których w dużej mierze zależy żywotność całości instalacji i nasz przyszły komfort użytkowania.

Etap budowy - wybór izolacji
Już na etapie projektu i sporządzania kosztorysu budowy domu lub mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju materiały izolacyjne zostaną użyte oraz jakiej będą grubości. Te dwa czynniki mają kolosalne znaczenie z punktu widzenia wieloletniej, a nawet wielopokoleniowej eksploatacji zaizolowanych instalacji.

Izolacje muszą być wysokiej klasy i dobrej jakości. Powinny być wykonane z materiałów cechujących się doskonałymi parametrami technicznymi, które będą jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz destrukcyjny wpływ temperatury, agresywnych materiałów budowlanych, gryzoni i mikroorganizmów. Ważna jest duża elastyczność otuliny, która warunkuje Izolacja instalacjiszybkość i prostotę  montażu nawet na tak newralgicznych elementach jak kolana, trójniki  czy zawory oraz odpowiada za dokładność  jej przylegania do powierzchni rury, wpływając tym samym na efektywność izolacji.

Otuliny jako elementy szczelnie ukryte pod grubą warstwą betonu i innych materiałów budowlanych, a tym samym niewidoczne dla oczu przyszłych właścicieli, niestety są wciąż bagatelizowane zarówno przez wykonawców jak i inwestorów.

"Czasy, w których do izolowania instalacji wykorzystywano strzępy materiału pokryte nieestetyczną i fatalną pod względem termoizolacyjności skorupą gipsowo-azbestową już dawno minęły. Obecnie mamy do wyboru wiele  rodzajów materiałów izolacyjnych, jednak najpopularniejszymi  i najbardziej cenionymi w branży instalatorskiej są spieniony polietylen oraz kauczuk syntetyczny. Ich wysoce elastyczna struktura oraz doskonałe parametry techniczne czynią je bezkonkurencyjnymi na rynku."- zapewnia Andrzej Januszewski, doradca techniczny w zakresie izolacji i systemów przemysłowych firmy Armacell. Otuliny zbyt małej grubości lub nieadekwatne do rodzaju izolowanej instalacji prędzej czy później staną się przyczynkiem usterek i niedogodności związanych z ich użytkowaniem.

Etap awaryjności instalacji - wpływ niewłaściwie dobranych izolacji
Po odbiorze wybudowanego domu czy mieszkania zwracamy uwagę na takie elementy, których jakość i fachowość wykonania jesteśmy na pierwszy rzut oka ocenić, czyli zachowanie pionu ścian, niepopękaną strukturę tynków czy prawidłowość montażu drzwi i okien. Niestety, nie jesteśmy w stanie ocenić poprawności i rzetelności wykonanych instalacji, jak również rodzaju i grubości użytych materiałów izolacyjnych, które powinny być zgodne z restrykcyjnymi przepisami obowiązujących norm i warunków technicznych.

Możliwych defektów związanych ze źle zaizolowaną instalacją jest bardzo dużo. Począwszy od przeciekających rur np. z ciepłą wodą użytkową, przez niewygłuszoną kanalizację, której hałas wzmaga naszą irytację wraz z każdym spuszczeniem wody przez sąsiada, a skończywszy na nieefektywnym systemie solarnym, którego nieprawidłowe zaizolowanie generuje niepomierne straty pozyskanej z kolektorów energii cieplnej.

"Każda z tych usterek oprócz straconego czasu i nerwów generuje spore wydatki.  Brak oszczędności w sferze ogrzewania, koszt wynajęcia ekipy zawodowo zajmującej się naprawą oraz koszt nowych materiałów wielokrotnie przewyższy kwotę, którą przeznaczyliśmy na zakup tanich i częstokroć gorszej jakości otulin. Wadliwie działającą instalację trudno zignorować, a jedynym rozwiązaniem pozostaje niecierpiący zwłoki remont" - komentuje Andrzej Januszewski, doradca techniczny w zakresie izolacji i systemów przemysłowych firmy Armacell.

Prawidłowe zaizolowanie instalacji pod posadzką

Etap remontu - wymiana izolacji

Kiedy już zlokalizujemy źródło awarii i zdiagnozujemy jej przyczynę  nie pozostaje nam nic innego jak zabrać się za naprawę. Sęk w tym, że naprawa nieszczelnej instalacji grzewczej lub wytłumienie hałaśliwej instalacji kanalizacyjnej wymaga znacznie więcej zachodu niż np. wygładzenie nierówności tynku. Zwykle jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy ekipy zawodowo zajmującej się pracami remontowymi, która dysponuje nie tylko doświadczeniem, ale i przede wszystkim zestawem profesjonalnych narzędzi, których z reguły sami nie posiadamy. Stopień zaawansowania prac naprawczych oraz czas na nie poświęcony jest zróżnicowany i w głównej mierze zależy od rodzaju i rozmiarów defektu. "Wymiana materiałów izolacyjnych implikuje działania idące w parze z różnymi uciążliwościami, z których hałas i brud są jednymi z bardziej przykrych i niedogodnych dla domowników. Mowa tu o kuciu ścian młotem udarowym, a następnie wykonywanie wszystkiego od początku, czyli murowania, tynkowania, malowania lub kładzenia glazury. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, wystarczy podjąć właściwą decyzję przy wyborze izolacji już na etapie projektu budowlanego. Grubość otulin powinna oscylować w granicach od 20 do 30 mm oraz być adekwatna do rodzaju izolowanej instalacji. Wysokiej jakości materiały izolacyjne nie stanowią dużego wydatku z perspektywy kosztów całego przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu, a w przyszłości będą stanowić gwarant bezawaryjności działania instalacji" - podsumowuje Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Targi Kielce

Polecamy Ci również

Zobacz także