Docieplanie - sposób na wilgotne i niestabilne podłoża

Docieplenie na niestabilnym tynku
Rozwiązaniem są kotwy montażowe KlebeAnker oferowane przez firmę Baumit. Kotwy te osadza się bezpośrednio w ścianie, jeszcze przed klejeniem warstwy ociepleniowej. Trzpień kotwy przechodzi przez warstwę niestabilnego lub łuszczącego się tynku i zostaje solidnie osadzony w samej ścianie dzięki rozszerzonej, w porównaniu ze zwykłymi kołkami, strefie rozporu. Długość kotew nie zależy w takim przypadku od grubości materiału izolacyjnego, jak ma to miejsce w przypadku kołków. Nie skutkuje to więc podniesieniem kosztów materiału, rosnących proporcjonalnie wraz ze zwiększaniem grubości styropianu.

kotwy montażowe do dociepleńmontaż kotew

Prace polegające na wykonaniu ocieplenia metodą BSO, wykorzystującą kotwy Baumit KlebeAnker, rozpoczynają się standardowo – od zamocowania w dolnej części ściany listwy startowej. Na wysokości 10 cm nad listwą rysuje się na ścianie poziomą linię (lub rozpina sznurek), nad nią kolejne co 40 cm. Następnie także co 40 cm należy narysować linie pionowe. Miejsca przecięcia się linii nawierca się pod kotwy Knakładanie zaprawy klejącejlebeAnker. Tak osadzone stabilizują one tynk, który staje się tym samym solidnym podłożem pod zaprawę klejącą.

Rozmieszczenie kotew według zamieszczonych wcześniej wskazówek sprawia, że kotwy znajdą się dokładnie pod obrzeżami płyt styropianowych – dokładnie w tych miejscach, w których nakłada się na styropian zaprawę klejącą. Koszykowo - ażurowa konstrukcja kotew KlebeAnker powoduje, że podczas dociskania płyt styropianowych zaprawa klejowa otacza osadzoną kotwę, tworząc stabilne połączenie ocieplenia ze ścianą, nawet na słabych tynkach. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że kotwy rozmieszczane są w ścianie w sposób kontrolowany, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia instalacji. Uwagę zwraca również wysoka estetyka wykonania elewacji opartej na BSO firmy Baumit. Na jej płaszczyźnie nie pojawiają się przebarwienia i nierówności, które mogą wystąpić na skutek tradycyjnego kołkowania przez warstwę ocieplenia.

Kotwy KlebeAnker zapewniają 100% stabilność wykonanego połączenia w sytuacjach, w których 20% tradycyjnie stosowanych kołków w danym obszarze roboczym nie trzyma się podłoża.

W warunkach, w których niestabilność podłoża przeznaczonego do ocieplenia idzie często w  parze z jego zawilgoceniem, metoda lekka mokra oparta na kotwach KlebeAnker oraz perforowanym styropianie FassadenPlatte wydaje się idealnym rozwiązaniem. Likwiduje jednocześnie kilka problemów związanych z koniecznością stosowania przerw technologicznych, droższych i dłuższych kołków czy skuwania niestabilnego podłoża. Wykorzystanie opisanej, udoskonalonej techniki ocieplania ścian nie sprawi także najmniejszego problemu fachowcowi, który dotychczas pracował ze standardowymi materiałami. Jeśli pominąć nieco odmienne zastosowania łączników mocujących, wszystkie prace związane z mocowanie ocieplenia, jego obróbką i wykonaniem elewacyjnego tynku dekoracyjnego wykonuje się w sposób standardowy.

mocowanie docieplenia        kotwa

Oceń artykuł
3,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Baumit

Polecamy Ci również

Zobacz także