Dobrze przygotowane podłoże

Na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń o podwyższonej wilgotności do ostatecznego wygładzania powierzchni należy stosować wyroby cementowe, które mają naturalną odporność na działanie wilgoci.

Na rynku chemii budowlanej obecne są również masy szpachlowe, w których spoiwem jest cement, np. CEKOL C-35 – biała cementowo-polimerowa masa szpachlowa; gładki tynk elewacyjny. Za pomocą takich produktów możliwe jest uzyskanie równych gładkich powierzchni, które dzięki temu, że spoiwem jest tutaj cement, będą odporne na działanie wody, mrozu czy wilgoci. Wyroby takie jak CEKOL C-35, z racji możliwości uzyskania gładkich powierzchni na zewnątrz budynków, często nazywane są przez wykonawców szpachlówką zewnętrzną lub po prostu szpachlówką cementową. Tynki cienkowarstwowe wymagają przed nałożeniem odpowiedniego przygotowania podłoża, nakłada się je w cienkich warstwach, więc podłoże musi być równe, gdyż nie można zbytnio pogrubić powierzchni tynku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest otynkowanie „surowej” ściany za pomocą tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego, a następnie wykończenie jej tynkiem cienkowarstwowym.

Oprócz gładzi gipsowych czy cementowych są również masy szpachlowe, w których spoiwem są dyspersje polimerowe. Masy takie występują w postaci gotowej do użycia (np. CEKOL A-45 gotowa biała masa szpachlowa) lub w postaci sypkiej mieszanki do wymieszania z wodą (np. CEKOL Premium biała gładź polimerowa) .

W obu przypadkach spoiwem jest dyspersja polimerowa, w masie gotowej jest ona w postaci płynnej natomiast w suchej mieszance występuje jako proszek. Metoda pracy z nimi jest podobna, z tą różnicą, że masy gotowe nie wymagają wcześniejszego wymieszania z wodą. Sypkie szpachlówki akrylowe po wymieszaniu z wodą mają parametry zbliżone do mas gotowych. Szpachlówki na bazie spoiwa organicznego, jakim są dyspersje (popularnie nazywane żywicami) akrylowe, nadają się do końcowej, „finiszowej”, dekoracji powierzchni ścian i sufitów wewnątrz budynków. Nie stosuje się ich w grubszych warstwach, rekomendowana przez większość producentów maksymalna grubość warstwy w przypadku mas akrylowych to 3 mm. Tak więc są to masy do ostatecznego, cienkowarstwowego wygładzenia powierzchni.

W ostatnim czasie coraz więcej producentów ma w swojej ofercie urządzenia, które nadają się do maszynowego nakładania gładzi. Ze względu na swoje właściwości i parametry gładzie nie nadają się do narzucania za pomocą agregatu tynkarskiego i wymagają innych urządzeń (np. RITMO Powercoat firmy PFT). Urządzenia takie umożliwiają natryskiwanie zarówno mas gotowych do użycia (CEKOL A-45), wówczas nie ma mieszania masy z wodą w agregacie, a urządzenie służy tylko do podawania i natryskiwania masy oraz gładzi gipsowych (CEKOL C-45, CEKOL GS-200), polimerowych (CEKOL Premium) czy gładzi cementowo-polimerowych (CEKOL C-35), które są mieszane z wodą w agregacie tynkarskim (przygotowanie mieszanki i jej podawanie następuje w urządzeniu). Powierzchnia, na którą gładź będzie natryskiwana musi być bardzo równa. Gładzie gipsowe i cementowe stosuje się zazwyczaj w grubości warstwy do 5 mm, gotowe do użycia szpachlówki i suche mieszanki polimerowe z reguły nadają się do zastosowania w grubości warstwy do 3 mm. Takie maszynowe nakładanie gładzi bardziej zbliżone jest do „malowania” powierzchni masą szpachlową niż narzucania jej na powierzchnię. Masa natryskiwana jest na ścianę bardzo cienką warstwą (2-3 mm) pod dużym ciśnieniem. Taki sposób aplikacji znacznie skraca czas pracy i umożliwia ekipie „szpachlarzy” (3-osobowej) wycekolowanie nawet do około 500 m² powierzchni dziennie. To innowacyjne rozwiązanie nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich produktów dostępnych na polskim rynku. Nie wszystkie gładzie i masy szpachlowe nadają się do aplikacji w ten sposób.

Gładzie gipsowe są bardzo popularne, jeżeli ściana wykończona jest w suchej zabudowie za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Wtedy stosuje się już tylko cienką warstwę gładzi gipsowej. Co przy maszynowej aplikacji sprawia, że prace posuwają się znacznie szybciej, a wydajność ekipy tynkarskiej wzrasta o około 30%.

Wykończenie wymurowanej ściany za pomocą tynków cementowych lub gipsowych, a następnie ich wygładzenie za pomocą gładzi, szpachlówek czy mas szpachlowych nie ogranicza wymiany pary wodnej i gazów z otoczeniem – „ściany oddychają”, odznaczają się trwałością, są równe i gładkie. Po związaniu i wyschnięciu wygładzona powierzchnia nadaje się do malowania wszystkimi rodzajami farb – mamy możliwość uzyskania ściany praktycznie w każdym kolorze. Przygotowując wygładzaną powierzchnię do malowania należy kierować się zaleceniami i wymaganiami producenta farby.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: mgr inż. Kamil Wiśniewski

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Cekol

Polecamy Ci również

Zobacz także