Dobrze przygotowane podłoże

Gips szpachlowy (np. CEKOL GS-100) to produkt, który zazwyczaj rekomendowany jest do uzupełniania jakiś większych ubytków, pęknięć i nierówności. Ma wyższe parametry wytrzymałościowe niż gładź, dlatego może być stosowany w grubszych warstwach lub jako wstępna warstwa podkładowa przed zastosowaniem gładzi. Uzyskanie gładkich powierzchni z pomocą gipsu szpachlowego może być dość trudne – ze względu na wyższe parametry wytrzymałościowe po wyschnięciu wyrób taki bardzo trudno się szlifuje i korekta ewentualnych nierówności jest utrudniona.

Najpopularniejszą grupą stosowaną przez klientów są gładzie. Za pomocą tych produktów możliwe jest uzyskanie nie tylko gładkich powierzchni, ale również zlikwidowanie ewentualnych niewielkich nierówności (niektóre gładzie można stosować do wyrównywania powierzchni w grubości do maksymalnie 5 mm) i nadanie ścianie estetycznego wyglądu.

Udając się do sklepu po zakup produktów do wykonania prac wykończeniowych bądź remontowych warto wcześniej zastanowić się jakie prace będziemy mieli do wykonania. Nie wszystkie wyroby nadają się do wszystkich celów. Ważne jest, gdzie będziemy przeprowadzać prace, na zewnątrz czy wewnątrz budynku, w pomieszczeniach suchych czy o podwyższonej wilgotności, czy ma to być produkt do końcowego wygładzenia powierzchni czy tez chcemy zlikwidować jakieś ewentualne nierówności?

Należy pamiętać o tym, że produkty gipsowe możemy stosować tylko wewnątrz budynków w pomieszczeniach suchych o wilgotności do 70%. Jeśli więc mamy do przeprowadzenia prace na zewnątrz lub w pomieszczeniach gdzie będzie panowała podwyższona wilgotność powinniśmy zrezygnować z produktów gipsowych. Na zewnątrz oraz wszędzie tam gdzie będzie podwyższona wilgotność lub zachodzi obawa, że ściany czy sufit będą mogły mieć kontakt z wodą czy wilgocią należy stosować produkty cementowe. Cement jest spoiwem hydraulicznym odpornym na działanie wody,  wilgoci i mrozu (jeśli stosujemy produkty na zewnątrz).

Wyrównywanie tynku cementowego CEKOL ZT-02 przy użyciu łaty HTynki cementowo-wapienne, takie jak, np. CEKOL ZT-02, CEKOL ZT-08 służą do wykonywania tynków tradycyjnych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. CEKOL ZT-02 to cementowo-wapienny tynk maszynowy. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki, pralnie, piwnice, garaże, pomieszczenia techniczne, a także w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Kiedy budynek nie wymaga ocieplenia, a zewnętrzny tynk musi być nałożony w grubszej warstwie zastosowanie cienkowarstwowego tynku szlachetnego jest ograniczone. W takiej sytuacji najlepiej zastosować tradycyjny tynk cementowo-wapienny. Można go układać w grubszych warstwach, co ma także istotne znaczenie przy dużych nierównościach ścian.
CEKOL ZT-08 to lekki cementowo-wapienny tynk maszynowy. Od tradycyjnego tynku cementowego czy cementowo-wapiennego wyróżnia się lepszą o około 20% wydajnością. Dzięki zastosowaniu specjalnych lekkich wypełniaczy również właściwości termoizolacyjne zaprawy są lepsze w zestawieniu jej z tradycyjną wyprawą tynkarską.

Nakładanie tynku cementowego składa się z 5 głównych etapów:
1. Wyznaczanie powierzchni tynku.
2. Wykonanie obrzutki (tzw. natrysku lub szprycu). Obrzutkę wykonuje się z zaprawy bardzo rzadkiej, grubości nieprzekraczającej 3-4 mm na ścianach i 4 mm na suficie.
3. Wykonanie narzutu. Narzut stanowi drugą warstwę tynku i wykonuje się go po lekkim stwardnieniu obrzutki po wcześniejszym lekkim skropieniu jej wodą. Grubość narzutu powinna wynosić 8-15 mm. Po naniesieniu narzutu powierzchnię równa się za pomocą łaty.
4. Wykonanie gładzi, która jest ostatnią warstwą tynku. Wykonuje się ją z rzadkiej zaprawy. Narzuca się ją ręcznie i rozprowadza pacą. Po stężeniu zaciera się ją packą drewnianą, stalową lub obłożona filcem, w zależności od rodzaju wykończenia tynku.
5. Wykonanie faktury na ostatniej warstwie tynku. Fakturę nadaje się tynkom, narzucając specjalnie dobrana zaprawę lub obrabiając powierzchnie za pomocą narzędzi.

Po związaniu tynk cementowo- wapienny jest mrozo- i wodoodporny. Po nałożeniu stanowi bardzo dobre podłoże przed układaniem wszelkiego rodzaju okładzin. Ma lekko chropowatą powierzchnię i jest bardzo dobrym podkładem pod tynki szlachetne. Grubość warstwy od 6 mm do 20 mm. Uziarnienie tynku CEKOL ZT-02 wynosi około 0,5 mm. Powierzchnia takiego tynku jest płaska, nie jest jednak idealnie gładka (ze względu na uziarnienie zaprawy). Jeżeli chcemy, aby powierzchnia odznaczała się idealną gładkością możemy tynk cementowo-wapienny wygładzić za pomocą mas szpachlowych. Wewnątrz budynku mogą to być gładzie gipsowe, natomiast na zewnątrz i w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności do wygładzenia tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego trzeba stosować gładzie cementowe.

Przed położeniem gładzi na tradycyjnym tynku należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Tynk musi być wyschnięty i wysezonowany. Należy również powierzchnię tynku zagruntować za pomocą emulsji gruntującej (CEKOL DL-80). Zastosowanie emulsji gruntującej zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża, a tym samym przyczyni się do poprawienia przyczepności nowo nakładanej warstwy.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także