Dobrze przygotowane podłoże

Zacieranie tynku CEKOL C-35 BaranekMaszynowo tynk narzuca się na ścianę jednowarstwowo, poziomymi pasami o szerokości 1-1,5 m. Należy unikać zachodzenia warstw na siebie w miejscach styku. Po narzuceniu tynku następuje wstępne ściągnięcie i wyrównanie za pomocą łaty „H”. Po częściowym stwardnieniu tynku należy dokładnie wyprowadzić powierzchnię i kąty łatą trapezową, a następnie szpachlą powierzchniową („kosą”). Przed końcem twardnienia należy powierzchnię zrosić wodą w postaci mgły i zatrzeć tynk pacą gąbkową w celu „wyciągnięcia mleczka”. W końcowej fazie twardnienia tynku (po zmatowieniu mleczka) wygładza się tynk przy użyciu pac-blichówek (lub kosą). Po całkowitym stwardnieniu tynku skrapia się go wodą i wykonuje „blichówkę”, czyli tzw. ścięcie wody ze ściany. Prawidłowo wykonany tynk gipsowy odznacza się bardzo dużą gładkością i po wyschnięciu może nadawać się bezpośrednio do malowania. Tynk ręczny wykonuje się dokładnie w takich samych etapach, różnica polega tylko w narzuceniu tynku na ścianę - tynk ręczny nakładany jest ręcznie, maszynowy z pomocą agregatu tynkarskiego. Przy odbiorze tynków gipsowych sprawdza się przede wszystkim: grubość, gładkość i przyczepność do podłoża całej powierzchni. Na powierzchni tynku nie mogą występować: trwałe zacieki, wykwity, wypryski, spęcznienia, pęknięcia czy widoczne miejscowe nierówności.

Na temat produktów chemii budowlanej do wygładzania ścian, w których spoiwem jest gips, a więc takich, które nadają się do stosowania wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, traktuje norma PN-EN 13279-1:2008 Spoiwa gipsowe i tynki gipsowe -- Część 1: Definicje i wymagania. W normie tej określono właściwości sproszkowanych produktów będących składnikami tynków gipsowych stosowanych w budownictwie. W normie wszystkie produkty nazywane są ogólnie tynkami gipsowymi. Norma dzieli tynki gipsowe na kilka rodzajów. Taki podział niewiele mówi klientowi, który poszukuje odpowiedniego produktu do przeprowadzania prac dekoracyjno-wykończeniowych lub remontowych. Głównie dla potrzeb klientów producenci chemii budowlanej wprowadzili na rynek kilka nazw, które funkcjonują na rynku, część z tych nazw pochodzi z norm, które obowiązywały dawniej i ponieważ przyjęły się one w języku wykonawców, to pomimo zmiany normy funkcjonują nadal. Gładź gipsowa, masa szpachlowa, gładź szpachlowa, szpachlówka gipsowa, tynk gipsowy cienkowarstwowy dotyczą tego samego produktu, który jest różnie nazywany przez wykonawców i w zależności od marki także przez producentów. Produkty tego typu służą do ostatecznego wygładzania powierzchni ścian i sufitów. Dzięki wyrobom tego typu (na przykład CEKOL C-45, CEKOL GS-200) możliwa jest do uzyskania równa gładka, łatwa do pomalowania powierzchnia. Najczęściej używaną nazwą dla produktów tego typu jest gładź gipsowa. Zazwyczaj stosuje się je w grubości warstwy 1-5 mm, ich głównym zadaniem jest końcowe przygotowanie powierzchni ściany czy sufitu przed malowaniem tapetowaniem itp.

Na polskim rynku są dostępne gładzie, w których spoiwem jest wysokiej jakości biały gips naturalny, np. CEKOL C-45, jak również gładzie takie jak CEKOL GS-200, w których spoiwem jest gips syntetyczny. Z pomocą tych wyrobów można wykonać zarówno powierzchnie gładkie. W tym przypadku po związaniu i wyschnięciu gładzi można dokonać ostatecznej korekty i ewentualne nierówności przeszlifować siatką lub papierem. Produkty te doskonale sprawdzają się także w przypadku wykonywania różnych struktur. Wykończenie ściany w niestandardowy sposób ma ostatnio wielu zwolenników. Efektownie wykonana faktura cieszy nasze oko zdobiąc nasz dom czy mieszkanie.

Nakładanie gładzi szpachlowej CEKOL C-45Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie podłoża. Musi być ono zwarte i nośne, oczyszczone z wszelkich luźnych elementów i kurzu, stare powłoki malarskie należy usunąć. Podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Po wyschnięciu emulsji gruntującej możemy przystąpić do wymieszania masy, a następnie fakturowania. Do przygotowania gładzi stosujemy czystą, zimną wodę. Zawsze wsypujemy proszek do odmierzonej ilości czystej, zimnej wody (0,4 l na 1 kg gładzi) i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Czas pracy gładzi CEKOL C-45 wynosi około 45 minut, należy, więc przygotować taką ilość masy, aby zdążyć ją zużyć w tym czasie. Po wymieszaniu masę nakładamy na podłoże. Grubość warstwy wynosi od 1 mm do 5 mm. W zależności od tego, jaką strukturę chcemy uzyskać taką nakładamy grubość, przy większej grubości faktura będzie bardziej „głęboka”. Masę nakładamy na powierzchnię na gładko, a następnie za pomocą różnych narzędzi (wałek malarski, gąbka, paca itp.) nadajemy jej pożądany kształt. Gładź nakładamy małymi partiami, aby zdążyć nadać jej pożądany kształt zanim zacznie ona wstępnie wiązać. Najlepiej, gdy pracę wykonują dwie osoby. Jedna nakłada gładź na podłoże, a druga nadaje jej fakturę. Po wykonaniu faktury, pozostawiamy masę do wyschnięcia i związania, a następnie przystępujemy do malowania. Jeżeli nie mamy wprawy najlepiej wykonać próby na jakimś małym fragmencie ściany, a dopiero potem przenieść się na całą ścianę. Efekt końcowy ograniczony jest tylko ilością narzędzi i naszą wyobraźnią.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także