Dlaczego THERMANO ?! Ekologia i energia

0
Dlaczego THERMANO ?! Ekologia i energia

Zmiany prawne, gospodarcze, klimatyczne i mentalne sprawiają, że ekologia odgrywa coraz większą rolę w codziennym życiu. Te procesy mają także poważny wpływ na rynek materiałów budowlanych.
Warto przyjrzeć się tym zjawiskom z punktu widzenia zastosowań  izolacji PIR/PUR THERMANO firmy BALEX METAL .

Optymalizacji kosztów współczesnego budownictwa nie opiera się już na prostej kalkulacji, że drogie jest to, za co płacimy dużo w sklepie. Koszt zakupu to bowiem zaledwie część  ceny, jaką płaci środowisko za produkt budowlany od momentu wydobycia surowców, aż do demontażu i utylizacji.

Ocena kosztów LCA (LCC)

Żeby uzyskać informację o rzeczywistym wpływie danej technologii na środowisko stosuje się  badania  potencjalnego wpływu w całym okresie życia - począwszy od pozyskania lub wytworzenia surowca podstawowego, przez produkcję i użytkowanie wyrobu, aż do ostatecznej utylizacji. Jest to metoda LCA (Life Cycle Assesment)  uzupełniona o element LCC – Life Cycle Cost, dzięki któremu obliczamy koszty życia produktu.    
Analiza oparta o takie parametry, jak całkowite zapotrzebowanie na energię, wpływ na efekt globalnego ocieplenia czy zużycie słodkiej wody daje zbliżone do rzeczywistości, prawdziwe koszty wyprodukowania, eksploatacji i utylizacji każdego materiału budowlanego w konkretnym zastosowaniu. Mimo wyższej ceny „na półce” materiałów typu PIR w porównaniu z wełną mineralną, całkowity koszt użycia PIR-u jest niższy o 3.3 % w ścianach trójwarstwowych, o ok. 7% na dachach płaskich i aż do 20% na dachach skośnych.

Recykling pianek poliuretanowych

Płyty z pianki poliuretanowej (PUR/PIR) są bardzo trwałe. Po demontażu mogą być ponownie wykorzystane.
Odpady pianek poliuretanowych po utylizacji mogą stanowić wartościowy surowiec do produkcji nowych wyrobów (recykling surowcowy), ale mogą też być częściowo wykorzystane ponownie (recykling materiałowy) .

„Zielona certyfikacja”

„Zielone certyfikaty”, to już stały element współczesnego budownictwa. Tak, jak koniecznym staje się rozszerzenie pojęcia ceny materiałów budowlanych o element analizy ich kosztów w ciągu całego „życia” materiału, tak niezwykle potrzebna jest wielowątkowa analiza prawdziwych (widocznych i ukrytych) kosztów ekologicznych budowli.
Służy do tego m.in. system oceny BREEAM (BRE Environmental Assessment Method), który powstał w 1990 r. w Wlk. Brytanii i został ustanowiony przez Building Research Establishment (BRE). Certyfikat BREEAM poświadcza , że obiekt powstał z ekologicznych materiałów i że jego eksploatacja w zakresie energii, wody, światła itd. odpowiada odpowiednim standardom .
Szacuje się, że obiekty posiadające takie certyfikaty mogą zużywać nawet do 30-50% mniej energii, oszczędzać ok. 40% zużytej wody, zmniejszać emisję CO2 do atmosfery o 39% oraz oferować nawet 70% oszczędności na zarządzaniu odpadami w porównaniu do budynków konwencjonalnych.
Sztywne pianki PUR/PIR otrzymują najwyższe oceny w systemie BREEAM ze względu na swój niezwykle korzystny wskaźnik „ kosztów życia produktu” (LCC), właściwości proekologiczne (stosunek ilości energii oszczędzonej przez 50 lat po montażu izolacji PIR do energii niezbędnej do produkcji tego materiału wynosi co najmniej 800), możliwość użycia w procesie produkcji produktów roślinnych (17-19% olejów roślinnych), utylizację z możliwością wtórnego wykorzystania materiału jako pełnowartościowego surowca itp.
Zastosowanie THERMANO ułatwia zatem uzyskanie wysokiej oceny BREAM. Jako producenci THERMANO polecamy go architektom i projektantami.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Krzysztof Milczarek

Źródło: Balex Metal

Polecamy Ci również

Zobacz także