Dalmierz DLE 50

Coraz szersze grono fachowców docenia zalety profesjonalnego dalmierza DLE 50 firmy Bosch.

dalmierz

Od momentu premiery w 2006 r.jest on najmniejszym tego typu urządzeniem na rynku, a dzięki ogromnej dokładności pomiaru i łatwości obsługi stanowi doskonałą alternatywę dla wykorzystywanych powszechnie tradycyjnych narzędzi pomiarowych. Produkt sprawdza się w różnych sytuacjach np. przy montażu okien, malowaniu ścian czy urządzaniu wnętrz.

Podstawowe cechy dalmierza DLE 50:

  • Niewielki rozmiar, Pomiar odległości do 50 m z dokładnością do 1,5 mm,
  • Funkcja wyliczania powierzchni,
  • Funkcja wyliczania kubatury,
  • Pośredni pomiar wysokości ,
  • Funkcja zmiany krawędzi urządzenia, od której rozpoczynany będzie pomiar,
  • Rozkładany ogranicznik, pozwalający na dotarcie do trudnodostępnych miejsc,
  • Trwała i wygodna obudowa pokryta okładziną softgrip.

Montaż okien
Montaż nowego okna wymaga dużej dokładności. Jedynie prawidłowo zamontowane okno można bez problemu użytkować przez wiele lat. Błędy popełnione na tym etapie mogą skutkować wypaczeniem się okna, trudnym jego otwieraniem i zamykaniem. Najważniejszą rzeczą, niezależnie czy jest to montaż okien z PCW czy drewnianych, jest prawidłowe zwymiarowanie otworu okiennego - to praktycznie połowa montażu. Od dokładności tej pracy zależy późniejsza wygoda użytkowania, funkcjonalność, a także żywotność okien.

pomiar otworów za pomocą dalmierza1. Wykonywanie otworów

W nowym domu nie ma z tym większego problemu, ponieważ w określonym miejscu nie muruje się pustaków lub cegieł, natomiast w starym domu często zachodzi konieczność wykucia dodatkowego otworu lub zmniejszenia/zwiększenia dotychczasowego. Miejsce na otwór okienny jest określone w projekcie, jednak trzeba je jeszcze "przenieść" na rzeczywisty mur. Z reguły służy do tego miara, którą wyznacza się wysokość, szerokość oraz umiejscowienie w ścianie. Znacznie szybciej można to wykonać przy użyciu dalmierza DLE 50, który pozwala na precyzyjne ustalenie tych wymiarów. Urządzenie jednocześnie obliczy powierzchnię przygotowanego otworu, dzięki czemu można od razu skontrolować poprawność prac. Dla wyznaczenia wysokości nowego otworu, szczególnie o dużych wymiarach, często posługuje się sznurkami o jednakowej długości, z zawieszonymi ciężarkami. Zamiast nich można użyć DLE 50, który z dokładnością do 1,5 mm zmierzy wymagane odległości.

2. Sprawdzanie wymiarów otworów
To czynność niezbędna, zanim zamówi się okna u dostawcy. Nie zaleca się poleganie wyłącznie na projekcie, trzeba zdjąć rzeczywistą miarę. Otwory mierzy się na wysokość (ze strony lewej i prawej oraz na środku) oraz na szerokość (od góry i dołu oraz na środku). Ważne: Maksymalne dozwolone tolerancje dla odchylenia od pionu i poziomu wynoszą 1,5 mm/m ale maksymalnie 3 mm, na długości 3 m. Te pomiary wykonuje się najczęściej przy użyciu miary i poziomnicy. Jednak w pojedynkę praca ta, zwłaszcza przy większym otworze, może być niewygodna (co wpłynie na dokładność), a nawet niemożliwa do wykonania. Dzięki dalmierzowi pomiary takie można wykonać samemu, mając jednocześnie gwarancję precyzji otrzymanych wyników. Łatwo także zmierzyć obie przekątne, co jest konieczne dla sprawdzenia poprawności wykonania otworu.

3. Sprawdzenie okien

Po dostarczeniu okien warto również sprawdzić ich wymiary, ponieważ może okazać się, że producent się pomylił i nie wszystkie wielkości będą tak jak w zamówieniu. Gdy odchylenia są zbyt duże, nie warto dopasowywać otworu, a lepiej jest zareklamować okna u dostawcy. Mierzenie wszystkich okien przy użyciu miary zajmuje dużo czasu. Dzięki DLE 50 praca ta przebiegnie szybko, a przede wszystkim dokładnie. Trzeba tylko wyznaczyć krawędź odniesienia i mierzyć.

dalmierz - ustawienie ościeżnicy4. Ustawienie ościeżnicy
To ważny etap pracy. Ościeżnicę okna ustawia się w otworze okiennym w taki sposób, aby znalazło się:

  • w ścianie trójwarstwowej: w płaszczyźnie ocieplenia,
  • w ścianie dwuwarstwowej: przy zewnętrznej płaszczyźnie muru,
  • w ścianie jednowarstwowej: w połowie grubości muru.

Ościeżnica powinna zostać tak osadzona, aby odległości do muru były z każdej strony jednakowe, przy czym nie mogą być one mniejsze niż 1 cm i większe niż 3 cm. Ościeżnicy drewnianej nie powinno ustawiać się bezpośrednio na murze, tylko na wypoziomowanym progu drewnianym lub listwie podparapetowej.Ustawienie ościeżnicy koryguje się przy użyciu dybli drewnianych, cały czas sprawdzając ustawienie w pionie i w poziomie. 4.Ustawienie ościeżnicy.Pomiar tak niewielkich odległości jak 1-3 cm, szczególnie w trudnodostępnym miejscu, jakim jest szczelina między ościeżnicą a murem, może okazać się bardzo trudny. Przydatny okaże się tu DLE 50, którym dzięki ogranicznikowi, można "wydłużyć" urządzenie i zacząć pomiar od wierzchołka ogranicznika.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także